Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy rowerowej przez Lubelszczyznę ruszy z poślizgiem w 2014 r.

Małgorzata Szlachetka
Trzy lata temu resort rozwoju regionalnego obiecywał na naszych łamach, że budowa superścieżki rowerowej przez Polskę wschodnią ruszy w 2012 albo 2013 roku. Już wtedy była jednak mowa o poślizgu. W tej chwili wiadomo, że ten etap przesuwa się na przyszły rok.

- Z czego wynika opóźnienie? - pytamy w resorcie.

- Nie nazwałbym tego opóźnieniem. Harmonogram musiał m.in. uwzględnić długotrwały etap konsultacji i podpisywania porozumień z samorządowymi partnerami, a niektórzy z nich mieli uwagi do projektu i konieczne były pewne korekty. To wszystko wymagało czasu - wyjaśnia Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

- Gotowe jest studium wykonalności inwestycji. Samorządy regionów Polski wschodniej, odpowiedzialne za realizację projektów, zleciły już przygotowanie dokumentacji technicznej. Budowę ścieżek rowerowych rozpoczną na początku 2014 roku - dodaje.

Całą trasą pojedziemy w drugiej połowie 2015 r. Projekt jest imponujący: ścieżka rowerowa o długości ponad 2 tys. km będzie prowadzić przez pięć województw. Odcinek przez Lubelszczyznę ma mieć ok. 350 km. Wartość inwestycji to 274,37 mln zł, z czego 223,62 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dokłada budżet państwa i zaangażowane w projekt samorządy.

Nie wyobrażajmy sobie jednak, że Polskę Wschodnią przetnie trasa rowerowa zbudowana od podstaw. Plan zakłada bowiem, że jej nowe odcinki będą budowane tak, aby połączyć się z już istniejącymi ścieżkami rowerowymi.

Np. w gminie Wola Uhruska będzie częściowo pokrywać się z trasą rowerową Janów Podlaski - Hrubieszów. - Wnioskowaliśmy o remont odcinka drogi Siedliszcze - Przymiarki, po którym jeździłyby też rowery, ale się nie udało. U nas wielkich inwestycji nie będzie: powstanie tylko oznakowanie i jedno zadaszenie dla turystów - wylicza Jan Łukasik, wójt Woli Uhruskiej.

Rowerem przez pięć województw pojedziemy w 2015 roku

Żeby nie było ryzyka zwracania dotacji do unijnego budżetu, inwestycja musi być rozliczona przed końcem 2015 roku.
Trasa rowerowa licząca ponad 2 tys. km będzie biec także przez Lubelszczyznę.

- To jest naprawdę świetny pomysł, który powinien przyciągnąć do nas więcej turystów - nie ma wątpliwości Justyna Jellinek ze stowarzyszenia Poleska Dolina Bugu we Włodawie. I dodaje: - Ja sama dojeżdżam do pracy rowerem. Ścieżka rowerowa z Włodawy do Okuninki jest bardzo popularna.

Jak nowa trasa będzie prowadzić przez Lubelskie? Od granicy z Podlasiem (gmina Konstantynów - przeprawa przez Bug w Gnojnie), przez Terespol, Sławatycze, Włodawę, Wolę Uhruską, Chełm, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów do granicy z woj. podkarpackim w miejscowości Maziły (gmina Susiec).

Treści, za które warto zapłacić!
RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski