Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek dawnej komendantury w Bełżcu trafił do Muzeum na Majdanku

Aneta Galek
Aneta Galek
Dawna komendantura obozu w Bełżcu.
Dawna komendantura obozu w Bełżcu. Facebook/Bildungswerk Stanisław Hantz e.V
Budynek dawnej komendantury w Bełżcu należy już do Muzeum na Majdanku. Podpisanie aktu notarialnego odbyło się w środę.

- PKP S.A. i Państwowe Muzeum na Majdanku podpisały akt notarialny, na mocy którego położony w Bełżcu budynek byłej komendantury obozu zagłady w Bełżcu, zostanie przekazany na rzecz Muzeum - poinformowały Polskie Koleje Państwowe. Do podpisania aktu notarialnego doszło w środę, 9 grudnia.

Muzeum na Majdanku przejmie działkę z dwoma budynkami z końcem roku. - Obiekty przeznaczone są do generalnego remontu. W celu dokładnego określenia ich stanu technicznego, koniecznych do wykonania prac, zlecimy opracowanie ekspertyzy budowlanej i dokumentacji konserwatorskiej - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Muzeum. Później powołany zostanie zespół, który przygotuje program funkcjonalno - użytkowy.

- Plan zakłada, że w budynku dawnej komendantury powstanie zaplecze edukacyjne Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu - mówi Kowalczyk-Nowak. W nowych salach będą odbywać się m.in. warsztaty historyczne i lekcje muzealne dla młodzieży z okolic Bełżca. - Będziemy też organizować seminaria dla zagranicznych gości i dla nauczycieli - dodaje rzeczniczka Muzeum. Seminaria będą poświęcone historii i problematyce „Akcji Reinhardt”.

Przypomnijmy, że początkowo budynek dawnej komendantury obozu zagłady w Bełżcu przy ul. Lwowskiej 56, w której w trakcie wojny urzędował i mieszkał komendant obozu Christian Wirth, chciała kupić niemiecka Fundacja Bildungswerk Stanislaw Hantz e. V., która zorganizowała na ten cel zbiórkę pieniędzy.

8 czerwca PKP S.A. odwołała przetarg, z powodu "braku zainteresowania ze strony Muzeum na Majdanku i Gminy Bełżec". Postępowanie miało się zakończyć 22 czerwca, a cena budynku wynosiła co najmniej 38 tys. euro. - Podejmiemy wszelkie starania, aby obiekt mógł zostać przekazany instytucji muzealnej lub fundacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - mówiła wtedy Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik PKP S.A. Później budynek miał zostać przekazany albo gminie Bełżec, albo Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym, że działka trafi do MKiDN, PKP S.A. zadecydowało 17 czerwca.

W budynku dawnej komendantury urzędował i mieszkał komendant obozu Christian Wirth. Obok znajduje się magazyn, w którym przechowywane były rzeczy pomordowanych Żydów. W obozie zagłady w Bełżcu od marca do grudnia 1942 roku Niemcy zamordowali ok. 450 tysięcy Żydów, m.in. z Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski