Dla lublinian to najważniejsze rozstrzygnięcie na dany rok. Budżet określa np. co będzie budowane, a w przypadku dróg oznacza wyczekiwane remonty, ale też utrudnienia. I ile oddamy swoich pieniędzy miastu na przykład w formie podatku.

- Rewolucji nie będzie - przyznał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Chodzi o budżet miasta na 2019 r. W piątek odbyło się jego pierwsze czytanie. Teraz radni rozpoczynają nad nim prace. - Tak naprawdę ostateczny kształt budżetu będzie ustalony dopiero za miesiąc - oceniał Żuk.

Dochody Lublina w 2019 roku są szacowane na 2,2 mld zł. Wydatki będą o 71 mln zł wyższe. - W przeliczeniu na jednego mieszkańca dochody wynoszą 6494 zł, a wydatki 6703 zł - w tym majątkowe 1150 zł - wyliczała Irena Szumlak, skarbnik Lublina.

„Wydatki majątkowe” to te, które powinny najbardziej interesować mieszkańców. Bo chodzi o inwestycje. Trafi na nie 390,7 mln zł, z czego 269,2 mln zł na drogi i transport.

Z inwestycji drogowych część jest kierowcom dobrze znana. Chodzi m.in. o przedłużenie ul. Dywizjonu 303 do ul. Wrotkowskiej, przebudowę skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną, ul. Abramowickiej (49,7 mln zł) oraz ul. Choiny wraz z przedłużeniem trakcji trolejbusowej na Czechowie (37,7 mln zł).

Ale pojawią się też nowe roboty. I co za tym idzie również nowe utrudnienia w ruchu związane z przebudową m.in. Racławickich, Poniatowskiego i Lipowej ( 37 mln zł) oraz ul. Kalinowszczyzna (5,9 mln zł), Kasztanowej (1,6 mln zł) czy Balladyny (5,7 mln zł).

Kontynuowane będą prace przy budowie kompleksu oświatowo-kulturalnego przy ul. Berylowej. Przy czym miasto przeznaczyło na ten cel 350 tys. zł. Bo nie musi więcej. Inwestycja jest finansowana w formule faktoringu samorządowego.

- Roboty idą bardzo dobrze. Stan surowy obiektu może być wykonany już do końca lutego 2019 r. - oceniał Tadeusz Dziuba, dyrektor Inwestycji i Remontów UM Lublin.

W przyszłym roku ma się rozpocząć rewitalizacja Parku Ludowego (7,4 mln zł). W projekcie budżetu zarezerwowano też pieniądze na budowę alejek na cmentarzu na Majdanku oraz kupno dwóch meleksów.

18 mln zł Lublin zamierza wydać na akcje Portu Lotniczego Lublin.

Obchody 450 - lecia podpisania Unii Lubelskiej - trzeci z kolei jubileusz obchodzony w Lublinie po 700- leciu nadania praw miejskich i 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę - mają pochłonąć 1,38 mln zł.

Więcej pieniędzy niż dotychczas otrzymają do dyspozycji rady dzielnic. Nie będzie to jednak skokowy wzrost. - Pula dla rady dzielnicy zwiększy się ze 130 do 150 tys. zł - mówiła Szumlak.

Wzrosną pobory nauczycieli. Wynika to z podniesienia kwoty bazowej o 5 proc.

Dużą część inwestycji ratusz wykonuje na kredyt. Zadłużenie miasta na koniec 2019 roku ma sięgnąć 1,57 mld złotych (na koniec 2018 r. ma wynieść 1, 46 mld zł).

Nie było dyskusji po pierwszym czytaniu budżetu, radni - już nowej kadencji - będą pracować nad nim przez kolejny miesiąc w ramach komisji.- Będziemy analizować zapisy. W wydatkach brakuje jednak szeregu zadań, o które wnioskowaliśmy. To np. przebudowa ul. Pogodnej, Nałkowskich - komentował Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS.