Budżet Lublina na 2014 r. pod znakiem kończenia inwestycji

Małgorzata SzlachetkaZaktualizowano 
140 mln zł dostanie Lublin w 2014 r. w ramach pożyczki z Banku Rozwoju Rady Europy
140 mln zł dostanie Lublin w 2014 r. w ramach pożyczki z Banku Rozwoju Rady Europy archiwum
Projekt budżetu Lublina na przyszły rok będzie gotowy w połowie listopada. Na razie poznaliśmy założenia do tego dokumentu.

- Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić, ile wyniesie przyszłoroczny budżet. Trwają rozmowy na ten temat. Prezydent Lublina będzie także chciał spotkać się z mieszkańcami w dzielnicach, aby mogli powiedzieć, na co ich zdaniem trzeba znaleźć pieniądze - zapowiada Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Lublin.

Głównym zadaniem jest dokończenie inwestycji realizowanych m.in. ze środków unijnych, tak, aby nie było ryzyka zwracania dotacji. W 2014 roku nadal będzie trwała budowa m.in. stadionu miejskiego, rozbudowa trakcji trolejbusowej i remont ulicy Narutowicza. - Wszystkie inwestycje realizowane z dotacji unijnych muszą być rozliczone do końca 2015 roku - podkreśla skarbnik miasta Irena Szumlak.

W 2014 roku Lublin dostanie 140 milionów pożyczki z Banku Rozwoju Rady Europy, a milion złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zadłużenie prognozowane na koniec przyszłego roku to około 1,018 mld złotych.

Ratusz nie planuje w 2014 roku drastycznych podwyżek. Nie zmienią się m.in. ceny biletów miejskiej komunikacji, opłaty targowe, za zajęcie pasa drogowego oraz za parkowanie. - O poziom inflacji wzrośnie jedynie podatek od nieruchomości - dodaje Beata Krzyżanowska.

Na jakie nowe inwestycje znajdą się pieniądze w kolejnym roku budżetowym? Miejscy urzędnicy mówią, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. - Otwartą sprawą pozostaje, czy w Lublinie w przyszłym roku zacznie się budowa kolejnej szkoły. W planach jest też postawienie nowych żłobków - przypomina rzeczniczka lubelskiego ratusza.

Prezydent Żuk już w lipcu zapowiedział zastąpienie miejskich żłobków nowymi. Urzędnicy wyliczyli, że bardziej opłaca się zbudować je od podstaw niż remontować pod kątem przepisów przeciwpożarowych już istniejące. Co jeszcze? - W tym roku dzielnice miały do dyspozycji w sumie 9 mln zł, na przykład na drobne remonty i inwestycje na osiedlach. Chcemy, aby ta suma była podobnej wysokości w 2014 roku - dodaje Krzyżanowska.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 51

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zgred

Co można było zrobić w latach 1990 - 2005 ? Zakłady padały jak much po Muchozolu. Dopiero jak jesteśmy w UE to spłynęły do tego regionu ochłapy co nie wykorzystały: Danzig i Breslau. Jest takie przysłowie starych Polaków:"pokaż mi przyjaciela a powiem Ci kim jesteś". Nie widzisz Pan tych "przyjaciół" Prezydenta i co to armia wybitnych czy wybranych? Ja na miejscu Pana Żuka wstydziłbym się wejść do Ratusza czy wyjść na miasto po wypowiedziach tej Pani rzeczniczki. Zresztą rzutki szef sam informuje swych wyborców o sukcesach, problemach czy wpadkach. Dobrego na razie nic nie widać. Wszak ludzie studiowali w większych od Lublina miastach. Bywali za granicą. I tam zazwyczaj dopuszczano Ich do prostych prac i za pobory tam zdobyte jakoś urządzili się w OJCZYŻNIE.

l
lubelak

Nie jest ok, ale władzę wybiera się najlepszą z możliwych, nie idealną, a lepszego wariantu poza tym obecnym w Lublinie nie widzę. Sam patrzę na Lublin pod wieloma względami krytycznie jako członek jednego ze stowarzyszeń (żeby było jasne- wszyscy bezpartyjni, ani grosza nie dostaliśmy od miasta, utrzymujemy się tylko i wyłącznie z własnych składek). Obserwuję co się dzieje w mieście od dobrych kilkunastu lat, spotykam się z prezydentami, radnymi- i naprawdę muszę stwierdzić, że Żuk jest jaki jest, ale poprzednicy byli gorsi pod każdym względem- z której partii by nie byli. Tyle w temacie.

z
zgred

Ryba śmierdzi od głowy czyli od władzy. I tu jest pies POgrzebany. Mamy średniowieczny układ zależności. Ten u władzy może dzielić jak chce, co chce i to wszystko za nasze pieniądze. A my mamy nie być krytyczni wobec władców i przyjmować wszystko na 102. W razie czego jest zastęp klakierów którzy albo Cię zrugają albo przyklasną władzy. Chyba nie za darmo. Jestem emerytem i od czasu do czasu należą mi się od państwa pieniążki z rocznego PIT czy zwrot VAT za zakupione materiały do remontu. Składam oświadczenia i czekam 3 miesiące. Jak mówią mi w US mają 3 miesiące na wypłatę tych groszy. A dlaczego co miesiąc strącają mi podatek dochodowy? Pani otworzyła buzię i coś warknęła pod nose. W POkracznej POlszy bida szaraków aż piszczy. Mnie i innymz tej nędznej emeryturki co miesiąc Londyńczyk zabiera 18,2%. Generałom, oficerom i szarakom LWP, Policji

l
lubelak

Nie jestem ekspertem w ekonomii, ale wydaje mi się, że system skandynawski nie sprawdziłby się w Polsce. Z prostej przyczyny- Szwedzi czy Duńczycy nauczeni są uczciwości, ciężkiej pracy, a nie cwaniactwa jak w Polsce, które patrzy jak to wszystko ukręcić dla siebie. Jeśli o mnie chodzi, to ja nie chcę wysokich podatków, bo sam wiem lepiej na co moje pieniądze przeznaczyć, lepiej niż nasz wspaniały rząd. Tych kilkuset złotych miesięcznie oddawanych państwu nie odzyskam w żaden sposób, bo nawet do lekarza się nie dostanę.

l
lubelak

Pisałem już- bliżej mi na arenie krajowej do PiS niż do PO (którego popieranie mi zarzucasz), ale lubelskiej frakcji nie trawię, z błaznem Tułajewem na czele. Nie wiem więc czemu go bronisz.

z
zgred

I "tyla".

z
zgred

Wszak Lublinem włada doc. marksistowskiej ekonomii. A masz ręce, nogi i h.... to kombinuj. Szwecja od zarania stosuje politykę mocnego obciązania podatkami osób zaradnych czyli bogatych i dobrze na tym wychodzi kraj i szaraki. Byli tacy jak Borg i ten światowej sławy reżyser chyba Bergman co się bronili przed podatkami i uciekli do Monaco. Co tam zwojowali? GWno. Są teraz gdzieś na poboczach świata. Borg będąc w Szwecji był nr 1 tenisa w świecie. Poza Szwecja zbankrutował. Reżyser w tej paskudnej i chytrej Szwecji tworzył świtowe dzieła. W Monaco tylko opalał się. I tyle mieli z tego, że nie pomagali swoim tylko krezusom.

l
lubelak

Prezydentura Żuka nie obywa się bez niedociągnięć, ale to co ja- skromny obserwator widzę, to fakt, że nareszcie coś w tym mieście rusza jeśli chodzi o inwestycje. Nie jestem zwolennikiem PO (nie ukrywam- w kraju bliżej mi do PiS), ale ten prezydent mi się podoba, jest o wiele gramotniejszy od Pruszkowskiego i Wasilewskiego. Zresztą jestem prawie pewien, że będzie druga kadencja w wykonaniu Żuka. Nawet jeśli niezbyt podoba Wam się prezydentura Żuka, to co zrobicie Drodzy Lublinianie? Czy zgodzicie się na reelekcję obecnego prezydenta, który może wszystkich nie zadowoli, ale gwarantuje duże zmiany, czy może pozwolicie aby PiS-owski błazen Tułajew doszedł do władzy?

l
lubelak

Jak Polska osiągnie PKB per capita na poziomie Szwecji, to wtedy możemy sobie wprowadzić rozbudowany socjal, bo będzie nas na to stać.

z
zgred

to Ratusz kupi mebelki sobie a mieszkańcy sobie. Nie biadolcie o socjaliżmie jak sami od lat stosujecie PZPR metodą zatrudniania swojaków od babć klozetowych POcząwszy. PZPR miała nomenklaturę, którą kiedyś POtępiano a co mają POkraki? Nomenklaturkę w dodatku z zarządami i radami nadzorczymi gdzie kolanami upychacie rodziny, kumpli i zdrajców aby Ci tylko na Wasz głos POdnosili te brudne łapy. I jakoś tam będzie aby do wiosny.

z
zgred

POrównaj życie Szweda do Polaka.

z
zgred

"Wybudowane" na te igrzyska autostrady były , są i będą jeszcze 15 lat w odcinkach "przejezdne", stadiony są i Narodowy zostanie w tym roku wreszcie sfinansowany na plus bo rządowa firma wynajmie go na konferencje za 32 mln PLN. Główni inwestorzy zgarnęli finans i POgibli na placu boju, małych zniszczyli bo za podwykonawstwo nie zapłacili Im. Ci padli , załogi poszły na bezrobocie i tak się to ma do tej Waszej bajeczki. A teraz kochani klakierzy czy Miasto Lublin ma statut. Jeżeli ma statut czy ten statut nie określa zadań do wykonania. W Szwecji też jest socjalizm i teraz porównaj warunki Szweda z Polakiem jakie mu stwarza nasi władza co to ma szaraków w nosie a gloryfikuje swojaków. PO co Gmina ma budować lokale jak zrobi to za gruby finans kumpel developer i puste lokale stoją latami. W końcu WUP w Lublinie zasiedli je za grube pieniądze. Nie wszyscy pracują w tak "renomowanych" firmach jak Amber Gold gdzie za kilku miesięczną pracę mogli kupić własne mieszkanie. Jak szczęśliwiec w tej nasi lubelskiej metropolii dostanie do łapki co miesiąc 1200 PLN to na te puste developerskie mieszkania może sobie przez płot POpatrzeć. Budowlańcy to nie ludzie i niech siedzą w domach na kuroniówce bo Panowie z POkracznej komandy chcą budować infrastrukturę wokoło rozpieprzonej Cukrowni. Komunalnych mieszkań nikt nikomu "mundrołku"nie daje tylko wynajmuje i to za grubą forsę. Mieszkam w SM "Czuby". Obok na ul. Różanej 4 jest blok Miasta Lublin i tam ludzie za lokal o pow. 58,5 m kw. bulą ZNK ponad 800 PLN / miesiąc. Ja za lokal spółdzielczy o pow. 61 m kw. płacę SM"Czuby" 450 PLN/miesiąc. Kto tu daje ludziom coś za darmo. Klepiecie od lat takie bajki i jakoś to POniektórzy kupują. Dzięki nowym mieszkaniom ile branż się rozwija bo trzeba te gołe ściany wyposażyć do życia w nich. Takie teksty dyskwalifikują Was POkraki z życia gospodarczego i tyle. Wszyscy żli tylko my dobrzy ba najlepsi od Łokietka bo dajemy finans swojakom. A czy to jest miód to się okaże.

l
lubelak

Socjalistyczne brednie, może niech jeszcze mebelki do tego lokum dostaną, w końcu co to za mieszkanie, co gołe ściany ma...
A poważnie mówiąc Lublin potrzebuje dobrej infrastruktury żeby inwestorów przyciągać. Dadzą miejsca pracy i wtedy ludzi będzie stać na mieszkania, samochody i wiele innych rzeczy. Co z tego że damy ludziom to czy tamto, jak pracy nie będą mieli na utrzymanie wszystkiego. Trzeba ludziom dać wędkę, a nie rybę.

O
OnLbn

To, co proponujesz to socjalizm w czystej postaci, nie tędy droga. Nic nie osiągniemy poprzez rozdawnictwo.

d
dera

Panu Pruszkowskiemu czy Panu Żukowi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3