Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Lublina 2019. 25 pomysłów walczy, żeby wrócić na listę kandydatów

Artur Jurkowski
MDRON.PL
Na razie na liście do głosowania jest 165 pewniaków, ale za miesiąc ta liczba może się zmienić. Chodzi o projekty do budżetu obywatelskiego Lublina. 25 pomysłów walczy o zmianę negatywnej dla nich oceny formalnej, która wyklucza je - na razie - z głosowania.

- Zarzucam opiniodawcy oczywiście błędną interpretację prawną - argumentował Zdzisław Mróz, autor projektu budowy w Lublinie pomnika piłkarza Władysława Żmudy. Ratusz uznał, że pomysł nie spełnia kryteriów formalnych określonych w budżecie obywatelskim. Wykreślił go z listy dopuszczonych do głosowania. Podobnie uczynił z 57 innymi pomysłami. Wczoraj upłynął termin składania odwołań od tej decyzji. Złożyło je 25 autorów. Jak widać, prawie połowa zdyskwalifikowanych walczy o prawo do wzięcia udziału w głosowaniu.

- W ciągu miesiąca rozpatrzymy odwołania i wiele wskazuje, że w części z nich uda się dojść do porozumienia z autorami - poinformowała Anna Machocka, koordynatorka budżetu obywatelskiego w Biurze Partycypacji Społecznej UM.

- Projekt ma na celu budowanie solidarności międzypokoleniowej społeczeństwa polskiego, którego częścią jest piłkarska „rodzina” - tak do budowy pomnika Władysława Żmudy przekonuje autor pomysłu.

Ratusz uznał jednak, że budowa pomników nie spełnia warunków określonych dla projektów budżetu obywatelskiego. - Odbywa się to w oparciu o inną procedurę. I trudno jest uzasadnić tę inicjatywę w budżecie obywatelskim - przekonywała Machocka.

- To suweren, czyli społeczeństwo, poprzez swoje publiczne głosowanie, sprawuje władzę bezpośrednio - odpowiada Mróz, powołując się na konstytucję.

Wśród negatywnie ocenionych projektów znalazło się m.in. reaktywowanie szkół podstawowych przy ul. Lipowej 25 oraz Wajdeloty 12, budowa 70 miejsc parkingowych na LSM czy odkupienie dwóch boisk przy ul. Husarskiej od osoby prywatnej.

- Wykupienie terenów nie mieści się formule budżetu obywatelskiego - mówiła Machocka. Odrzucono projekty, których realizacja trwałaby dłużej niż rok (np. reaktywacja szkół). - W niektórych przypadkach rozstrzygający był aspekt finansowy. Tak było z projektem budowy boisk. Koszt ich powstania oszacowaliśmy na 1,7 mln zł co przekracza maksymalną wartość projektu, która wynosi 1,2 mln zł - wyjaśniała Machocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski