Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Lublina. Miasto zrealizowało dopiero połowę ubiegłorocznych pomysłów

JAXA
Anna Kurkiewicz
Połowa projektów z ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego Lublina nie doczekała się jeszcze realizacji.

Sukces. Tak oceniał ratusz dwie dotychczasowe edycje budżetu obywatelskiego na 2015 i 2016 r. I rzeczywiście zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie projektów i głosowanie było olbrzymie. Dużo trudniej idzie jednak za to realizacja zwycięskich pomysłów.

- Od stycznia do listopada trwały rozmowy i uzgodnienia. To zdecydowanie za długo. Mieszkańcy, głównie dzieci, z nowych urządzeń skorzystają dopiero w przyszłym roku - ocenia Barbara Rusinek, pomysłodawczyni projektu „Zielony zakątek - miejsce aktywnego wypoczynku dla całej rodziny w dzielnicy Dziesiąta”. Zakłada on, że przy ul. Siemiradzkiego powstaną m.in. siłownia na świeżym powietrzu, plac dla dzieci, grill, miejsce do gry w szachy.

W tegorocznej, pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wybrano ostatecznie do realizacji 34 projekty. Jeden „wypadł” jednak z listy. Chodziło o budowę oświetlenia chodników łączących osiedla Paderewskiego, Chopina i Szymanowskiego. - Nie udało się porozumieć ze spółdzielnią mieszkaniową, do której należą te tereny - wyjaśnia Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Lublina.

Reszta projektów teoretycznie powinna być wykonana do końca tego roku. A na to został tylko miesiąc. - 17 projektów jest już zakończonych - podkreśla Piotr Choroś.

M.in. wyremontowane są chodniki przy ul. Staffa, Zana. Powstały nowe miejsca parkingowe, np. między ul. Szmaragdową a ul. Jana Pawła II, przy ul. Perłowej, Kalinowszczyzna.

Kolejnych 12 projektów jest w realizacji. I mają być skończone w tym roku. M.in. pięć wybiegów dla psów, punkty darmowego dostępu do Wi-Fi, poprawa warunków w schronisku dla zwierząt, multisportowe boisko przy SP nr 43.

Cztery projekty wybrane przez mieszkańców nie mają jednak szans na realizację w tym roku. - Prace przy nich przesuwamy na przyszły rok - wyjaśnia Piotr Choroś.

Chodzi o trzy projekty „rowerowe”: budowę pięciu ulicznych wypożyczalni jednośladów, wyznaczenie kontraru-chu na ok. 50 ulicach miasta, wykonanie traktu pieszo-rowerowego łączącego osiedle Lipniak z Węglinem Północnym. - W przypadku dwóch pierwszych trzeba było powtarzać przetargi na wykonawcę prac, jeśli chodzi o trakt, to pojawiły się problemy z własnością gruntów - wyjaśnia Aleksander Wiącek, asystent prezydenta Lublina ds. polityki rowerowej.

W powijakach jest też budowa kompleksu rekreacyjnego przy marinie nad Zalewem Zemborzyckim. - Chcemy, aby był gotowy do maja - czerwca przyszłego roku - zapewnia Marcin Bielski z MOSiR Bystrzyca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski