Budżet obywatelski Lublina. Mieszkańcy miasta rozdysponowali...

  Budżet obywatelski Lublina. Mieszkańcy miasta rozdysponowali już 70 milionów. Ta inicjatywa bije rekordy popularności

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Budżet obywatelski Lublina. Mieszkańcy miasta rozdysponowali już 70 milionów. Ta inicjatywa bije rekordy popularności

  ©Łukasz Kaczanowski

  165 projektów przygotowanych przez mieszkańców Lublina znalazło się do tej pory na liście zwycięzców głosowań nad budżetami obywatelskimi. We wszystkich dotychczasowych edycjach. A było ich pięć, przy czym ta ostatnia będzie realizowana dopiero w przyszłym roku.
  Budżet obywatelski Lublina. Mieszkańcy miasta rozdysponowali już 70 milionów. Ta inicjatywa bije rekordy popularności

  ©Łukasz Kaczanowski

  - To doskonałe narzędzie partycypacji – podkreśla od lat Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Chodzi o budżet obywatelski. Jego pierwszą edycję zrealizowano w 2015 r.

  - Liczymy, że łącznie wpłynie ok. 100 wniosków - ocenia Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Lublina podczas naboru wniosków do I edycji BO. Wpłynęło ich ponad trzy razy więcej. Łącznie mieszkańcy przygotowali 333 projekty. I jest to rekordowa liczba w historii lubelskiego BO. Najmniej projektów zgłoszono do IV edycji (na 2018 r.). Było ich tylko 157, czyli ponad dwa razy mniej niż trzy lata wcześniej. W 2016 r. – projektów było 210, w 2017 r. – 171 a na 2019 r. – 223.

  Do tej pory lublinianie „wydali” w ramach BO 70 mln zł. W pierwszej edycji w puli było 10 mln zł. Ale już rok później ta kwota wzrosła. - Rezerwujemy 15 mln zł dla budżetu obywatelskiego i 5 mln zł na inicjatywy lokalne – wskazywał zasady dla II edycji BO Choroś. I ta kwota pozostała już do teraz.

  Budżet alert

  Na liście zwycięzców głosowań nad budżetami obywatelskimi znalazło się do tej pory 165 projektów przygotowanych przez mieszkańców Lublina. Najwięcej - po 44 – w 2018 r. i na 2019 r. Najmniej w 2017 r. – 23.

  Apogeum zainteresowania BO, jeśli za rozstrzygające kryterium przyjmie się frekwencję w głosowaniu przypadł na edycję III (2017 r.). Głosujących było łącznie 73 469. Z czego 17 748 skorzystało z internetu a 55 721 wskazało swoje typu za pomocą tradycyjnych papierowych kart. W kolejnej edycji na 2018 r. ratusz zmienił reguły i zakazał „hurtowego” dostarczania głosów na papierowych. Efekt w tej edycji „papierowych głosów” oddano 1 286.

  W pierwszej edycji BO - na 2015 r. – głosowało 47 115 osób, cztery lata później – edycja na 2019 r. – już tylko – 25 318.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ile już rozdysPOnowali z budżetu

  budżet deweloperski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  deweloperzy, np. na budowę dojazdów do swoich banków ziemi, albo na najem biurowców? 5 czy 10 razy więcej, licząc od POczątku panowania dewelo-kamerdynera?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo