Budżet obywatelski Lublina. Rusza wyścig po grube miliony. Mieszkańcy walczą o „swoje” inwestycje

Artur Jurkowski
Stadion Lublinianki. Przebudowa obiektu jest finansowana głównie z budżetu obywatelskiego
Stadion Lublinianki. Przebudowa obiektu jest finansowana głównie z budżetu obywatelskiego Łukasz Kaczanowski
165 projektów walczy o realizacje w ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego Lublina. Głosowanie potrwa do 10 października. Do wydania jest łącznie 15 milionów.

Korzystający z internetu mogą głosować od niedzieli rana. Aby oddać głos w formie elektronicznej należy wejść na stronę www.obywatelski.lublin.eu, zarejestrować się, zalogować, a następnie wskazać wybrane przez siebie projekty. W poniedziałek rozpocznie się tradycyjne głosowanie na papierowych kartach.

Rywalizacja ostrzejsza niż przed rokiem
W piątej edycji budżetu obywatelskiego (projekty będą realizowane w 2019 r., ale głosowanie odbywa się w 2018 r.) w szranki stanęło 165 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. 117 z nich to projekty małe (o wartości 25 - 300 tys. zł), a 48 - duże ( 0,3 - 1,2 mln zł). Te ostatnie mogą mieć wyłącznie charakter infrastrukturalny (budowa, przebudowa).

- To więcej niż przed rokiem kiedy w głosowaniu brało udział ok. 150 projektów - przypomina Anna Machocka, koordynatorka budżetu obywatelskiego w Biurze Partycypacji Społecznej UM Lublin.

Tradycyjna „papierowa” forma głosowania jest możliwa w trzech rodzajach placówek. Są to wszystkie file miejskiej biblioteki. Wszystkie ratuszowe BOMy.

- Pozostaje jednak sześć dzielnic, gdzie nie ma ani filii bibliotek, ani BOMów. Tam pojawią się mobilne punkty do głosowania - wskazuje Machocka. Tak będzie na Hajdowie - Zabębiu (w wybrane dni mobilny punkt będzie przy Projektowej 4 oraz Małgiewskiej 4A), Abramowicach (przy Abra-mowickiej 10A, Kunickiego 9), Kośminku (Droga Męczenników Majdanka 27, Bukowa 15), Konstantynowie (Nałęczowska 14, Wojciechowska 38), Węglinie Południowym (Roztocze 12, Onyksowa 6), Sławinku (Bukietowa 2, Warszawska 61A). - Prosimy nie przynosić kart zebranych od innych osób. Nie będziemy ich przyjmować - informuje Machocka.

Dwa małe, jeden duży
Podobnie jak w ubiegłym roku mieszkańcy i mieszkanki Lublina zdecydują na co zostanie wydane 15 milionów zł. W głosowaniu będzie można wskazać jeden duży projekt i dwa małe.

Ratusz będzie nagradzać dzielnice, które wykażą się najwyższą frekwencją w głosowaniu. I to nagradzać finansowo. - Pięć dzielnic, gdzie aktywność mieszkańców będzie najwyższa otrzyma o 50 proc. wyższe środki z rezerwy celowej - zapowiedział jeszcze w marcu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obecnie każda z 27 dzielnic otrzymuje z ratusza na drobne inwestycje po ok. 130 tys. zł.

Kiedy poznamy zwycięzców głosowania? - Będzie to zależało od liczny głosów oddany na papierowych kartach. Zakładamy, że liczeniem uporamy się z jeszcze w październiku i bezzwłocznie zostaną ogłoszone wyniki - mówi Machocka.


Zobacz także: Czy KomEko kupi urządzenie do usuwania gumy do żucia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

*****
..... pierwszy do budowy bloków na górkach
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie