Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Lublina. W środę ostatni dzień głosowania

Artur Jurkowski
MDRON.PL
To już ostatnia chwila, aby powalczyć o remont „swojego” chodnika czy nowe miejsce parkingowe. W środę kończy się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego.

W ubiegłym roku w głosowaniu uczestniczyło 38,5 tys. osób, rok wcześniej - 73,5 tys. W tym roku to kilkanaście tysięcy. Na razie.

W środę kończy się głosowanie nad budżetem obywatelskim Lublina na 2019 r.

- I w ostatnim dniu mamy tradycyjnie największe zainteresowanie - mówi Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

W piątej edycji budżetu obywatelskiego (projekty będą realizowane w 2019 roku, ale głosowanie odbywa się w 2018 r.) w szranki stanęło 165 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. 117 z nich to projekty małe (o wartości 25 - 300 tys. zł), a 48 - duże ( 0,3 - 1,2 mln zł). Te ostatnie mogą mieć wyłącznie charakter infrastrukturalny (budowa, przebudowa).

- Zachęcam do udziału w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim, ponieważ jest to najprostsza i najszybsza metoda podjęcia decyzji o tym, jak ma wyglądać nasze miasto - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Każdy głosujący może wskazać trzy projekty: dwa małe i jeden duży. Głosować można na dwa sposoby - za pomocą papierowych kart lub przez internet.

Karty można pobrać i oddać głos w 35 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz ośmiu Biurach Obsługi Mieszkańców.

Głosować można w środę do zamknięcia tych placówek. Korzystający z internetu mają trochę więcej czasu na podjęcie decyzji. Dla nich możliwość głosowania „zamknie się” o północy.

- Wyniki możemy poznać nawet w przyszłym tygodniu - ocenia Machocka.

Poznamy nie tylko projekty zakwalifikowane do realizacji w 2019 roku, ale i dzielnice, które skorzystają na aktywności mieszkańców. Pięć dzielnic, gdzie frekwencja będzie najwyższa, dostanie o 50 proc. większe wsparcie z kasy ratusza na drobne inwestycje (obecnie otrzymują 130 tys. złotych).

Pula budżetu obywatelskiego wynosi 15 mln zł.

Zielone pomysły

99 projektów zostało złożonych do trzeciej edycji Zielonego Budżetu. Ich wartość opiewa na ponad 24 mln złotych, czyli jest 12 razy wyższa niż kwota, która została przeznaczona na te działania (2 mln zł).

- Dominuje zieleń przyuliczna. 25 ze złożonych projektów dotyczy nasadzeń w pasach drogowych - wylicza Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Na liście są m.in. ul. Jana Pawła II, „aleja miłorzębów” przy ul. Kossaka, Kunickiego.

- Bardzo interesująco wygląda pomysł „Lublin miastem magnolii”, cieszą projekty zakładające powstanie kolejnych łąk kwietnych - wskazuje Pawlikowska.

Zwycięzców Zielonego budżetu mamy poznać do 10 stycznia 2019 roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Wojenne Dziewczyny powróciły do Lublina

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski