Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w końcu ruszył. Ale jest biedniejszy niż dotychczas

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Rezerwat Dzikich Dzieci przy ul. Dolna Panny Marii to jedna z realizacji budżetu obywatelskiego
Rezerwat Dzikich Dzieci przy ul. Dolna Panny Marii to jedna z realizacji budżetu obywatelskiego Łukasz Kaczanowski/archiwum
O prawie 3 mln zł „zbiedniał” budżet obywatelski Lublina, w puli jest teraz nieco ponad 12 mln zł. Ruszył nabór wniosków do siódmej edycji. Zwycięzców poznamy jesienią.

Są dobre wiadomości: ruszył w końcu nabór wniosków do siódmej edycji budżetu obywatelskiego Lublina. Ale są też złe: pieniędzy na realizację zwycięskich projektów będzie dużo mniej niż w edycjach z ostatnich lat.

- Niestety ze względu na stan epidemii finanse miasta są znacząco obciążone, dlatego zmuszeni jesteśmy do zmniejszenia środków przeznaczonych w tym roku na budżet obywatelski. Wierzę jednak, że jest to sytuacja jednorazowa i przy kolejnym naborze wrócimy do poziomu środków z poprzednich lat – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W pięciu ostatnich edycjach budżetu obywatelskiego lublinianie mieli do wydania po 15 mln zł.

Teraz ta kwota stopniała do 12 mln 150 tys. zł. - Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wysokość budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5 procent wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu – przypomina Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

To niejedyna zmiana w budżecie obywatelskim. Kolejne też dotyczą pieniędzy. Chodzi o maksymalne wartości projektów. Te pójdą w górę.

Górną granicą projektów dzielnicowych (mogą dotyczyć tylko inwestycji) będzie 350 tys. zł. To o 50 tys. zł więcej niż w poprzedniej edycji. W przypadku projektów ogólnomiejskich o charakterze inwestycyjnym np. remont drogi będzie to maksymalnie 1,5 mln zł czyli o 300 tys. zł więcej niż wcześniej.

Ogólnomiejskie projekty nieinwestycyjne np. sterylizacja psów i kotów nie będą mogły opiewać na więcej niż 200 tys. zł. Na takie „miękkie” projekty zarezerwowano w sumie 1,8 mln zł.

Projekty muszą spełniać kryterium „ogólnodostępności”. Co to znaczy? Zapewniać możliwość nieodpłatnego korzystania z efektów realizacji projektów, gwarantować dostęp do obiektu oraz że będą mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne.

– Wiele często drobnych spraw doczekało się realizacji dzięki aktywności i determinacji lublinian. Nie ma lepszego sposobu na poprawę jakości życia w naszej najbliższe okolicy niż budżet obywatelski, dlatego zachęcam do udziału w kolejnej edycji – mówi Żuk.

Na złożenie projektu jest czas do 6 lipca. Można to robić na dwa sposoby. - Za pośrednictwem portalu internetowego www.obywatelski.lublin.eu, sposób zalecany z uwagi na sytuację epidemiczną lub tradycyjnie, składając wypełniony formularz w Biurze Obsługi Mieszkańców – wskazuje Stryczewska.

Każdy projekt musi zawierać listę poparcia co najmniej dwóch osób (w tym autora). W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma.

Po zakończeniu naboru kolejny miesiąc zajmie urzędnikom weryfikacja wniosków. Ci, których wnioski nie przejdą przez jej sito dostaną dwa tygodnie na złożenie odwołań.

– To ciągle da nam wystarczający zapas czasu aby głosowanie odbyło się w terminie do którego są przyzwyczajeni lublinianie czyli między 23 września a 10 października – mówił pod koniec maja Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski