Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bursztynowy Szlak: Rowerem przez ziemię puławską

Hanna Bednarzewska
Mapa Bursztynowego Szlaku
Mapa Bursztynowego Szlaku
Lokalna Grupa Działania Zielony Pierścień z Nałęczowa reaktywuje wraz z gminami historyczny bursztynowy szlak. To trasa handlowa powstała przed ponad dwoma tysiącami lat, łącząca wybrzeża Adriatyku z wybrzeżami Morza Bałtyckiego. Przebiega ona także przez Puławy.

Rozpoczęły się prace nad wytyczeniem puławskiego odcinka bursztynowego szlaku - międzynarodowej trasy rowerowej. Tym samym rejon Puław znajdzie się na międzynarodowych mapach rowerowych i stanie się produktem turystycznym. -Turystyka, powinna się stać jednym z ważnych obszarów rozwoju powiatu. Należy szukać sposobów na przyciągniecie turystów, choćby takich, jak Bursztynowy Szlak. Ziemia Puławska ma wiele do zaoferowania, łączy w sobie niepowtarzalne walory krajoznawczo-przyrodnicze i bogatą historię z nowoczesnością. Wspólnie z samorządami zaprojektowaliśmy 500 kilometrów pętli rowerowych - mówi Zbigniew Pacholik prezes LGD Zielony Pierścień. Oprócz oznakowania tras powstanie infrastruktura w postaci drewnianych wiat przeznaczonych do wypoczynku dla turystów. Są też elementy wyposażenia: stoły, ławy, stojaki na rowery, tablice informacyjne, miejsca na grill, kosze na śmieci. Zaprojektowane zostały elementy infrastruktury elektronicznej. W Puławach powstanie pętla indukcyjna- urządzenie do pomiaru ruchu turystycznego. W Garbowie, Końskowoli i Puławach powstaną tablice meteorologiczne informujące rowerzystów o pogodzie na trasie.

Opracowana zostanie papierowa mapa turystyczna dużego formatu z naniesioną siecią pętli rowerowych i sąsiadującymi szlakami. Przygotowana zostanie aplikacja mapy w wersji elektronicznej do zainstalowania w smartfonach lub telefonach komórkowych systemem operacyjnym android. Będąc na trasie można będzie pozycjonować swoje miejsce i korzystać z przewodnika GPS. W elektronicznym polsko angielskim przewodniku znajdzie się około 80 atrakcji turystycznych- muzeów, izb regionalnych, agrokwater- znajdujących się na szlaku. Przewodnik ma być gotowy pod koniec lipca. W ramach projektu wprowadzony zostanie regionalny paszport turystyczny. Turyści rowerowi chcąc zdobyć odznakę sprawnościową będą musieli odwiedzać wskazane w przewodniku miejsca i pobyt dokumentować pieczątką.

Koszt projektu to 1,9 mln zł.70% kosztów zostanie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta to udział własny samorządów i LGD. Obecnie są już podpisane umowy z wykonawcami oznakowania szlaków i montażu wiat. W czerwcu będą one dostępne dla turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski