MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bychawa: Protestują przeciwko połączeniu dwóch szkół

KOS
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie ma być rozwiązany. Szkoły wchodzące w jego skład zostaną przyłączone do Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego. Taki sposób na oszczędności w budżecie znalazło starostwo powiatowe w Lublinie (jest organem prowadzącym dla obydwu szkół). - Ten plan jest równoznaczny z likwidacją naszej placówki - mówią nauczyciele, uczniowie oraz rodzice z "Hubala". Zapowiadają, że będą bronić interesu szkoły. Częścią tej walki ma być marsz protestacyjny, który w niedzielę przejdzie ulicami Bychawy.

Wiadomość o tym, że starostwo chce przyłączyć naszą szkołą do szkoły im. ks. Kwiatkowskiego była dla nas kompletną niespodzianką - relacjonują nauczyciele z "Hubala". - W ubiegłym tygodniu dyrektor został wezwany do starostwa i tam poinformowano go o tych planach. W tym tygodniu (22 lutego) ma już się w tej sprawie odbyć pierwsze głosowanie.

W obronie szkoły zawiązał się komitet w skład którego wchodzą przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów. - Jednym z naszych pierwszych kroków była uchwała rady pedagogicznej sprzeciwiająca się planom starostwa - mówią Dariusz Ochnik i Janusz Sagan, nauczyciele "Hubala" przedstawiciele komitetu.

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 kształci m.in. techników informatyków oraz mechanik pojazdów zawodowych. Oprócz głównego budynku ma warsztaty oraz internat. Placówka prowadzi stację kontroli pojazdów. Wykonuje przeglądy oraz rejestracyjnych samochodów osobowych oraz m.in. przeglądy samochodów ciężarowych i ciągników rolniczych (jako jedyna stacja w tym rejonie). - Jesteśmy szkołą potrzebną okolicznym mieszkańcom - mówią nauczyciele. - Po tej szkole ma się nie tylko średnie wykształcenie, ale również konkretny zawód - dodają przedstawiciele uczniów: Przemysław Syroka, Natalia Tylec oraz Anna Buda. - Zaczynaliśmy naukę w "Hubalu", tu chcemy ją skończyć.

Część uczniów to absolwenci gimnazjum, które wchodzi w skład zespołu szkół im. Kwiatkowskiego (jest tam również liceum ogólnokształcące). - Kilka lat temu świadomie wybraliśmy "Hubala", nie "Kwiatka". Dlaczego teraz ktoś na siłę chce znowu zrobić z nas uczniów tamtej szkoły?

Najważniejszym argumentem starostwa są względy ekonomiczne. - Nie rozumiemy, gdzie starostwo chce szukać oszczędności - mówią Dariusz Ochnik i Janusz Sagan. - Skoro każda ze szkół ma pozostać w swojej obecnej siedzibie. Co ważne, jeśli zostaniemy przejęci przez tamta szkołę, nowy pracodawca zgodnie z kodeksem pracy będzie musiała zatrudnić wszystkich naszych pracowników.

O to, jakich oszczędności spodziewa się po połączeniu obydwu szkół zapytaliśmy Pawła Pikulę, starostę lubelskiego. Po szczegóły odesłał nas do Elżbiety Kozik, naczelnika Wydz. Edukacji, Ochrony Zdrowia i Kultury w starostwie. Niestety, ona również nie potrafiła nam odpowiedzieć na pytanie, ile powiat zaoszczędzi na planowanych zmianach.

Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z "Hubala" podejrzewają, że cała sprawa ma podłoże polityczne. Ich zdaniem starostwo chce ratować zespół szkół im. ks. Kwiatkowskiego kosztem ich placówki. Dlaczego? Dyrektorem "Kwiatka" jest Henryk Dudziak, polityk PSL, który reprezentuje te partię w sejmiku województwa lubelskiego. Z PSL-u jest również Paweł Pikula, starostwa lubelski. Partia ta ma większość w radzie powiatu. - Plan został opracowany wyłącznie w oparciu o względy merytoryczne - odpiera zarzuty starosta. - Połączyć chcemy również dwie szkoły ponadgimnazjalne z Bełżyc. Ich dyrektorzy nie są związani ani z PSL, ani z żadną inna partią.

W poniedziałek w starostwie ma odbyć się posiedzenie komisji oświaty, która, która zaopiniuje projekty uchwał, nad którymi w środę głosować będą radni powiatowi. Na komisji mają się zjawić przedstawiciele "Hubala".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski