„Był solą w oku lewicowych radykałów”. Ks. Mirosław Matuszny odchodzi z Lublina

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Anna Kurkiewicz/archwium
Organizował msze o miłość, ale też przestrzegał przed „sodomickim terrorem”. Abp Stanisław Budzik odsunął ks. Mirosława Matusznego od kierowania parafią Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Duszpasterz zaprasza na pożegnalne nabożenstwo.

„W niedzielę 28 czerwca 2020 pożegnam się z parafią i Lublinem. Zapraszam na mszę świętą na godz. 11.30. Wszystkich proszę o modlitwę” - napisał ks. Mirosław Matuszny na swoim facebookowym profilu.

Informacja o tym, że ks. Mirosław Matuszny żegna się z Lublinem wywołała poruszenie w internecie. Na pożegnalną mszę świętą, za pośrednictwem Facebooka, zapraszają Fundacja Życie i Rodzina, Narodowy Lublin i Młodzież Wszechpolska Lublin. Na profilu wydarzenia tak opisują dokonania duszpasterza: „Aborcję wprost nazywał morderstwem i upominał się o przestrzeganie zasad moralnych nie tylko w życiu prywatnym, ale i publicznym. W dniach homoparad w Lublinie, organizował publiczne modlitwy o nawrócenie homoaktywistów. Gdy do miasta dotarł koronawirus, chodził po ulicach z relikwiami i modlił się o oddalenie zarazy”.

Kontrowersyjny ksiądz?
Ks. Mirosław Matuszny kierował parafią pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła od 22 czerwca 2015 r. Stanowisko proboszcza objął z planem radykalnej zmiany oblicza parafii. Stąd takie pomysły, jak comiesięczna msza o miłość, która przyciągała na modlitwę tłumy młodzieży. W ostatnich latach przyśpieszyły też prace remontowe w zabytkowym kościele.

Niektóre aktywności duszpasterza sprawiły, że przylgnęła do niego łatka „kontrowersyjnego”. W 2016 r. wyraził zgodę, żeby na terenie parafii stanęła wystawa „Stop dewiacji”. Na banerach można było przeczytać m.in., że „homoseksualizm poważnie szkodzi życiu i zdrowiu”, „homoseksualiści byli dwa razy częściej skazywani za przestępstwa seksualne” i „cztery razy częściej byli skłonni dopuścić się zabójstwa”. Po interwencji części mieszkańców i proteście Kampanii Przeciw Homofobii proboszcz usunął wystawę. Jako powód podał troskę o „bezpieczeństwo wiernych”.

W 2018 r. głośno sprzeciwiał się organizacji Marszu Równości w Lublinie. „W imię Chrystusa stawiamy czoło sodomickiemu terrorowi”, „Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera!” - m.in. takie wypowiedzi zamieścił na Facebooku. Popierał działania ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka zmierzające do zakazu zgromadzenia.

W marcu tego roku, po wprowadzeniu ograniczeń zgromadzeń w kościołach, zorganizował samotną procesję ulicami Lublina. Ks. Mirosław Matuszny modlił się i chodził z relikwiami św. Antoniego. Wydarzenie było transmitowane online. O akcji wspomniały media z całego świata. Trzecia procesja nigdy nie wyszła z kościoła.

- Przed chwilą otrzymałem od księdza arcybiskupa zakaz kontynuowania publicznego nabożeństwa po ulicach parafii jak też jakichkolwiek innych publicznych inicjatyw - poinformował ksiądz za pośrednictwem Facebooka. To właśnie brak konsultacji działań proboszcza z metropolitą i upublicznianie decyzji zwierzchnika miało stać za decyzją o przesunięciu księdza do innej parafii.

To niesprawiedliwe
„Swoją charyzmą przyciągał do Kościoła tłumy, zawsze wierny Ewangelii, nie bał się nigdy mówić prawdy o zagrożeniach ze strony lewicowej ideologii, odważnie głosił naukę Kościół i przestrzegał przed LGBT. Media niemiłosiernie nękały go kiedy przeciwstawiał się tzw. "marszowi równości" w Lublinie” - napisał na Facebooku Paweł.

„W ostatnich 5 latach kiedy objął parafie przy ulicy Bernardyńskiej, tamtejszy Kościół stał się nieformalnym duszpasterstwem lubelskiej prawicy. Był solą w oku lewicowych radykałów. Decyzja o odesłaniu Mirosław Matuszny to cios w Katolicką społeczność Lublina!” - przekonuje internauta.

„To niesprawiedliwe. „Komuś” przeszkadzał mocno Ksiądz Proboszcz. Żal. Takich jak Ksiądz Mirosław Matuszny prawdziwych z powołania , uczciwych Księży dziś mało” - napisała Magdalena.

Ks. Matuszny prowadzi Fundację pod Damaszkiem, która oferuje wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Przez kilka godzin w tygodniu do dyspozycji potrzebujących jest psycholog, prawnik, doradca zawodowy i duszpasterz. Fundacja organizuje też pielgrzymki i wspiera wiernych w organizacji ślubów. Ksiądz publikuje też felietony na portalu zzasadami.pl.

Po ujawnieniu decyzji metropolity część parafian rozpoczęła akcję pt. „Murem za ks. Mirosławem Matusznym”. W odpowiedzi duszpasterz zachęca do modlitwy w jego intencji.

Zmian jest więcej
Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej abp Stanisław Budzik ogłosił w czwartek. 11 księży przeszło na emeryturę, a 10 rozpoczęło posługę kapłańską. Zmiany na stanowiskach proboszczów i wikariuszy mają być ogłoszone wiernym podczas niedzielnych mszy świętych.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie