Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była szkoła, będzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Fundacja Victor z Parczewa chce w budynku studium medycznego uruchomić szkołę specjalną. Władze województwa mają jednak inne plany.

Sprawa dotyczy budynku, w którym funkcjonowało Medyczne Studium Zawodowe im. Zofii Bagińskiej w Parczewie. Szkoła już nie istnieje, ale zostały po niej pomieszczenia, którymi zarządza obecnie podległe samorządowi województwa Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii. Nieruchomość wykorzystywana jest jako miejsce zakwaterowania dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z trwającą w ich kraju wojną.

Fundacja chce rehabilitować niepełnosprawnych

Na październikowej sesji sejmiku radna Bożena Lisowska (Koalicja Obywatelska) zwróciła się do władz województwa z prośbą o użyczenie budynku Fundacji Victor z Parczewa. To organizacja utworzona przez rodziców dzieci niepełnosprawnych, która zajmuje się pomocą przy rehabilitacji ruchowej, pedagogicznej i psychologicznej wszystkim osobom wykluczonym oraz potrzebującym.

- Fundacja chce tam utworzyć szkołę dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz prowadzić nieodpłatne intensywne zajęcia rehabilitacyjne i aktywizacyjne dzieci z tamtego terenu – wyjaśnia radna Bożena Lisowska.

Jak zauważa powiat parczewski nie dysponuje żadną tego typu placówką i niepełnosprawne dzieci muszą dojeżdżać do innych szkół nawet 50 km.

- Pomieszczenia po szkole policealnej byłby idealnym miejscem na szkołę specjalną – nie ma wątpliwości radna Lisowska.

Marszałek: Budynek dla Szpitala Neuropsychiatrycznego

W październiku władze fundacji zwróciły się też z takim wnioskiem do urzędu marszałkowskiego w Lublinie. Jednak wszystko wskazuje na to, że organizacja ta nie dostanie budynku. Władze regionu mają bowiem inne plany. Jak informuje w odpowiedzi na interpelację radnej Lisowskiej marszałek województwa Jarosław Stawiarski zainteresowanie nieruchomością wyraził już Piotr Dreher, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, który chciałby tam utworzyć psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Placówka ma być całodobowa i przeznaczona dla 120 pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym wymagających stałej opieki i pielęgnacji.

- Planowane przedsięwzięcie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kompleksowej modernizacji budynku oraz przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych celem przystosowania do potrzeb służby zdrowia – informuje marszałek Jarosław Stawiarski. Jego zdaniem zapotrzebowanie społeczne na tego typu usługi w regionie jest ogromne. – W związku z tym, na chwilę obecną nie ma możliwości użyczenia nieruchomości na rzecz Fundacji Victor – dodaje marszałek.

Według wstępnej wyceny koszty kompleksowego remontu budynku wraz z wyposażeniem i adaptacją na potrzebny placówki służby zdrowia wyniosą ok. 34 mln zł netto. Szpital jest obecnie na etapie poszukiwania zewnętrznego finansowania lub preferencyjnej pożyczki na ten cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski