Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Carnaval Sztukmistrzów 2018. Magia nowego cyrku na ulicach Lublina

Anna Pawelczyk
Uliczne spektakle to specyfika lubelskiego festiwalu. W tym roku zobaczymy prawie 200 takich pokazów
Uliczne spektakle to specyfika lubelskiego festiwalu. W tym roku zobaczymy prawie 200 takich pokazów Kuba Bodys
Znów miastem rządzą kuglarze, akrobaci i klauni. Na cztery dni Lublin staje się światową stolicą nowego cyrku. Przyjechali sztukmistrze z Francji, Meksyku, Argentyny, Finlandii, Szwecji, Filipin i innych zakątków świata, by zamienić lubelskie ulice w arenę sztuki.

Chodzenie na linach między budynkami, połykanie noży, balonów czy skakanie ze spadochronem z pozornie niskiego słupka. Lublin od wczoraj gości jeden z najważniejszych festiwali nie tylko w mieście, ale i w całej Polsce - Carnaval Sztukmistrzów.

CZYTAJ TEŻ: Zaćmienie już w piątek! Następnego takiego raczej nie dożyjemy

Święto nowego cyrku odbywa się w Lublinie już dziesięć lat, w tym osiem pod nazwą Carnavalu. Przez ten czas przez miasto przewinęły się tysiące artystów, dla których Lublin stawał się cyrkowym domem.

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW. Tu znajdziesz program imprez w piątek

- Jestem tu czwarty raz, w tym drugi jako performer. Wcześniej nie występowałem w Polsce, która nie do końca otworzyła się jeszcze na nowy cyrk. Poznawałem innych sztukmistrzów z zagranicy, nawiązaliśmy przyjaźnie i w pewnym momencie trafiliśmy do Lublina. Carnaval to wyjątkowe wydarzenie, jedyne takie w naszym kraju. To stolica polskiego, a może i nawet europejskiego cyrku. Widać, jak ten festiwal się rozwija. Z roku na rok jest nas więcej, pochodzimy z różnych stron świata, ale mówimy wspólnym, cyrkowym językiem - opowiada Marcin Ex Styczyński, jeden z artystów Carnavalu Sztukmistrzów.

10 lat UHF

W tym roku Carnaval świętuje rocznicę: 10-lecie Urban Highline Festival, czyli odbywającego się podczas Carna-valu, najstarszego i największego na świecie wydarzenia zrzeszającego miłośników chodzenia na linach, zawieszonych między budynkami.

Gośćmi specjalnymi jubileuszowej edycji UHF będą między innymi Friedi Kuhne z Niemiec, który może poszczycić się rekordem świata w przejściu po linie bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Obok niego pojawi się inny pogromca rekordów, Pablo Signoret z Francji, który podbił świat chodzeniem po linie z zawiązanymi oczami.

- Urban Highline Festival to połączenie elementu tożsamości miasta, Sztukmistrza z Lublina z nową, rodzącą się dyscypliną - slackliningiem. Wszystko ulokowane jest w ścisłym centrum miasta, pomiędzy zabytkowymi kamienicami Starego Miasta i Śródmieścia. Innowacyjny kiedyś pomysł zaowocował wielkim sukcesem frekwencyjnym, a także sukcesem w ożywianiu i tworzeniu tożsamości miasta nowoczesnego, dynamicznego i odwołującego się do swojej historii - mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów.

Carnaval Sztukmistrzów 2018. Za nami pierwszy dzień długo oc...

Czytaj więcej na następnej stronie

Cyrkowcy na każdym kroku

Obok highleinerów, chodzących wysoko między budynkami, tradycją Carnavalu jest widowisko wielkoformatowe. W tym roku zaprezentuje je grupa francuska Cirque Inextremiste ze spektaklem „Exit”. Francuskich sztukmistrzów spotkamy na placu Zamkowym w piątek i sobotę o godz. 20.15.

- „Exit” to pełna symboliki opowieść o tym, co w życiu każdego człowieka najważniejsze: wolności, poczuciu niezależności i ludzkiej niezgodzie na ślepy los i opresję ze strony bezdusznej instytucji. To także gotowość do największych poświęceń, skazana na porażkę walka z siłami natury w imię choćby chwili prawdziwej swobody - tak opisują spektakl autorzy widowiska.

Spektakl Francuzów, niewątpliwie jeden z najważniejszych punktów programu tegorocznego Carnavalu, nie został wybrany przypadkowo. Tegoroczna edycja festiwalu wpisuje się bowiem w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Carnaval Sztukmistrzów realizuje idee wolności i niepodległości ze swojej natury. Festiwal to emanacja buntu ludzkiego ducha wobec wszelkich ograniczeń świata zewnętrznego - zapewnia organizator wydarzenia Urząd Miasta Lublin.

Od czwartku do niedzieli zobaczymy blisko 200 otwartych ulicznych spektakli oraz trzy biletowane, wystawiane w cyrkowych namiotach na Błoniach Zamkowych oraz na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

Stałym punktem Carnavalu Sztukmistrzów jest objazdowy festiwal „Śladami Singera”. Oba wydarzenia nawiązują do iluzjonisty i głównego bohatera powieści Izaaka Bashevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”. Festiwal „Śladami Singera”, objeżdżając Lubelsz-czyznę, wstępuje do Lublina podczas każdego Carnavalu i wystawia przed lubelską publiczności spektakl „Powrót Sztukmistrza”. W tym roku przedstawienie na motywach powieści noblisty zobaczymy w sobotę o godz. 20 na boisku przy LO im. Unii Lubelskiej. Nowym elementem Carnavalu będzie występ studentów i absolwentów Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku pod Warszawą. Artyści, zarówno świeżo wypuszczeni absolwenci, jak i ci, którzy szkołę skończyli ponad 20 lat temu, przeniosą lubelską publiczność w czasy międzywojnia. Program, oparty na etiudach dyplomowych cyrkowców, został skomponowany specjalnie na lubelski Carnaval. Zobaczymy, jak wyglądały eleganckie dancingi w Lublinie, gdy do tańca przygrywała kapela Czarne Lwy z Przedmieścia.

Uczniów Julinka obejrzy-my na specjalnie przygoto-wanej scenie ustawionej na Placu po Farze, w piątek o godz. 19.

Obok pokazów scenicznych i ulicznych przez cały Carnaval będzie działać, dobrze znane dzieciom, Klanzowe Miasteczko, czyli Plac Zabaw Niezwykłych. Ten punkt festiwalu pojawił się obok Centrum Kultury i można go odwiedzać w piątek od godz. 16 oraz w sobotę i niedzielę od godz. 12. W tym roku animatorzy z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza przygotowali dla najmłodszych mieszkańców Lublina i okolic kilka stref zabaw, oznaczonych nazwami lubelskich ulic. - W jednej z nich na maluchy czekają zabawy wodne, rurociągi, bańki i malowanie podwodnego świata na stretchu. W kolejnej spotkamy drzewo zapachów, które rozbudzi zmysł węchu. Nie zabraknie też ścieżki zmysłów i zabaw z lusterkami - zapowiadają animatorzy z Klanzy. Oprócz tego mali uczestnicy Carnavalu ozdobią kotami tekturową kamienicę i zmierzą się w wyścigach ślimaków i myszy. Będą też zabawy zręcznościowe. Ponadto dzieci będą mogły poćwiczyć swoje umiejętności plastyczne wyrabiając własnoręcznie ozdoby i biżuterię.

Nowością będzie dwudniowa konferencja „Renesans Ludyczności” w Warsztatach Kultury. Do tej pory niepraktykowany element festiwalu ma skłonić do refleksji nad ludowością i ludycznością, pojęciami, które odnoszą się nie tylko do cyrkowej sztuki, ale i do życia społecznego.

Po raz drugi Sztukmistrze zawitają do Tarasów Zamkowych. W sobotę i niedzielę, od godz. 14 będzie można zobaczyć artystę pochodzącego z Filipin, iluzjonistę Magic Marka oraz polskiego performera, półfinalistę programu „Mam Talent” - Człowieka Siano. W przerwie między występami zaplanowano otwarte warsztaty kuglarskie, podczas których będzie można poznać tajniki sztuki cyrkowej i wcielić się w slacklinera.

Po całodziennym oglądaniu sztukmistrzów organizatorzy zadbali o strefę wypoczynkową. Chill-Out Zone będzie funkcjonować każdego wieczoru na Błoniach pod Zamkiem. Uczestnicy i goście Carnavalu będą mogli zrelaksować się przy muzyce na żywo i posilić daniami z food trucków. Gdyby komuś było mało cyrkowych atrakcji - zapewni je akrobatyczny bar „Żongler”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski