Carnaval Sztukmistrzów 2018. Samo żonglowanie pochodniami już nie wystarcza (SONDA)

Sławomir Skomra
Małgorzata Genca
Widz stał się bardziej wymagający. Zrozumiał, czym jest nowoczesny cyrk i teraz oczekuje czegoś więcej. Dlatego po 10 latach Carnavalu Sztukmistrzów nadszedł czas na zmiany.

Jeśli chodzi o frekwencję, to tegorocznemu Carnavalowi Sztukmistrzów nic nie można zarzucić. Aby móc przenocować w tych dniach w Lublinie, trzeba było zarezerwować miejsce w hotelu czy hostelu z miesięcznym wyprzedzeniem. Starym Miastem trudno było przejść - bo aż tyle osób w miniony weekend chciało uczestniczyć w świecie cyrku.

Jednak 10. już edycja Carnavalu dostała zadyszki. Rozpędzona lokomotywa zabawy zwolniła i było to widać gołym okiem.

Niedziela wieczór, finał Carnavalu. Można się spodziewać, że widzów czeka mocne uderzenie. I tu zaskoczenie, bo trzeba się było trochę natrudzić, aby znaleźć na ulicy sztukmistrza. Zwykle rozstawiali się ze swoimi pokazami na deptaku. W niedzielny wieczór udało się kilku namierzyć przed PDT-em i na pl. Litewskim. Można też było spotkać widzów, którzy przez parę minut oglądali występ i znudzeni odchodzili komentując:- Ten sam co rok temu i ten sam program.

- Byli też turyści, którzy, przyjechali specjalnie na tę imprezę, ale zastanawiali się, o co tyle szumu. Wyjechali nie do końca zadowoleni - opisuje dziennikarka ,,Kuriera” Anna Pawelczyk.

Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny imprezy, tłumaczy, że każdy występ cyrkowy bazuje na pewnym schemacie i powtarzaniu rozwiązań, ale przyznaje, że krytyczne opinie go cieszą: - Bo to pokazuje, że widz jest bardziej wymagający, że dojrzał, wyrobił sobie zdanie i sam potrafi ocenić, co mu się podoba - tłumaczy i zaznacza, że 10 lat temu Carnaval (jeszcze nie pod taką nazwą) miał pokazać w pigułce różnorodny świat nowoczesnego cyrku. To zadanie zostało wykonane.

- Ta edycja imprezy pokazała, że jej dotychczasowa formuła się wyczerpała. Trzeba postawić raczej na jeden aspekt cyrku, na konkretne zjawisko. Trzeba zmienić formułę i o tym będę chciał rozmawiać z władzami miasta i moimi przełożonymi - dodaje Sadownik.

Sztukmistrzów w 2008 roku do Lublina ściągnął Michał Krawczyk, ówczesny dyrektor w ratuszu, a dziś miejski radny.

- Nie jestem obiektywny, bo zawsze na Carnavalu bawię się świetnie. Bezspornie jednak przez lata poprzeczka została postawiona wysoko - wskazuje radny i dodaje: - Jeśli pora wyznaczyć kierunek rozwoju imprezy, to nie wolno rezygnować z cyrku ulicznego. Można natomiast postawić na więcej przedstawień cyrkowo-teatralnych, dojrzalszych, zmuszających do refleksji. To przedsięwzięcia droższe do zrealizowania i być może trzeba by wprowadzić za nie jakąś odpłatność. Ale nie dużą, żeby Carnaval nie stał się świętem dla wybranych - podsuwa pomysł.

Dr Grzegorz Kondrasiuk, autor książki „Cyrk w świecie widowisk” uważa, że twórcy Carnavalu stoją przed trudnym zadaniem. Z jednej strony, muszą przygotować ofertę dla widza szukającego prostej zabawy i śmiechu.

- Z drugiej strony, mają artystyczny szlak i chcą prezentować rzeczy wysublimowane, dla koneserów, to co niedawno nazywano sztuką wysoką. Sądzę jednak, że obie te sprawy można połączyć z oczekiwaniami osób szukających czystej rozrywki. Bardzo kibicuję twórcom festiwalu, bo przyczyniają się do odbudowy sztuki cyrkowej w Polsce - kończy Kondrasiuk.

Carnaval Sztukmistrzów 2018. Balon i wielka ucieczka na plac...

Carnaval Sztukmistrzów 2018. Kuglarze i akrobaci opanowali L...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 70

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JaszaMazur
Brak ulicznych artystów nie jest wynikiem zubożenia festiwalu. Za brak zezwolenia za zajęcia pasa ruchu (chodnik to też pas ruchu) dostaje się po prostu mandat od straży miejskiej. A nikt takiego zezwolenia nie wyda, bo to Carnaval i tłumy. Błędne koło.
m
miś
bo sztuka jest dla elity a dzisiaj został przez media wykreowany widz masowy,który po zakupie starego rupiecia pojedzie na drugi koniec Polski na każdą imprezę dobrze rozreklamowaną i najważniejsze darmową chociaż niczego o niej nie wie a władza cieszy się z dużej frekwencji mierzonej długością korka rozjeżdżających się gości
M
Mries
Jestem koneserem tego wydarzenia, brałem udział jako widz we wszystkich edycjach, oglądam 90% spektakli, tak układając harmonogram, by najlepszych zobaczyć 2-3 razy (uczta dla oczu), a pominąć tych, którzy "podpadli" mi słabym poziomem. Tegoroczna edycja poza słabym widowiskiem EXIT (plus za kapitalne wykorzystanie balonu, minus za fabułę i zakończenie) była na bardzo dobrym poziomie. Ludzie, to jest święto raz w roku i o zadyszce czy znudzeniu można byłoby mówić, gdyby Carnaval odbywał się co dwa tygodnie. Patrzę na świat krytycznie, bo krytyka to tylko i wyłącznie ocena w oparciu o KRYTERIA. W tym roku zabrakło mi może nieco więcej spektakli zamkniętych, biletowanych (kto z was, lichym redaktorów, raczył obejrzeć kapitalny spektakl Maree Basse w malutkim balonie przy zamku???), szkoda, że nie wykorzystano tak jak w przeszłości Teatru Starego czy sal CK przy Peowiaków, natomiast ogólnie bawiłem się znakomicie, zatem większość argumentów przeciwników Carnavalu mogę zbyć tylko milczeniem tudzież pustym śmiechem. Wiele osób nie pojmuje idei teatru ulicznego, trudno, ale warto pracując nad odświeżeniem formuły pamiętać o pryncypiach.
z
zorro
Moi znajomi specjalnie przyjechali na karnawał. Są zawiedzeni, nic nie było widać, trzeba było przepychać się pomiędzy ludźmi. Artyści powinni mieć mini sceny aby można ich było oglądać. Z poziomu widowni ogląda ich tylko garstka widzów.
K
Kkk
Po każdym występie artyści proszą o wynagrodzenie do kapelusza. Dla nich to praca. Nie widziałam żeby Lublinianie rok temu czy dwa lata temu wynagradzali hojnie występy - rozeszła się wieść o tym ze to biedne miasto. I tyle. Jak maja wybór to najlepsi pojadą gdzie indziej
M
Mc
ile wojaków wychlałeś nieudaczniku że tak zaśmiecasz forum?
L
Lbn
To impreza dla dzieci? Bo w większości przypadków formuła taka sama - do przedstawienia wciągane dziecko (dzieci) i sztuczki na poziomie przedszkolaka.
S
Sev
oczywiście nie zapomnij wstawić mi odpowiedniej liczby łapek w dół kretynie :)
S
Sev
kundelek z PiS musiał dzisiaj chyba wyrobić miesięczną normę :) dawaj więcej tych swoich żałosnych komentarzy, wszyscy się pośmiejemy z hurtowo wrzucanych na forum KL prymitywnych wpisów o POdziwianiu, fuchmistrzuniu i develocwaniakach
S
Sev
kundelek z PiS musiał dzisiaj chyba wyrobić miesięczną normę :) dawaj więcej tych swoich żałosnych komentarzy, wszyscy się pośmiejemy z hurtowo wrzucanych na forum KL prymitywnych wpisów o POdziwianiu, fuchmistrzuniu i develocwaniakach
S
Sev
kundelek z PiS musiał dzisiaj chyba wyrobić miesięczną normę :) dawaj więcej tych swoich żałosnych komentarzy, wszyscy się pośmiejemy z hurtowo wrzucanych na forum KL prymitywnych wpisów o POdziwianiu, fuchmistrzuniu i develocwaniakach
S
Sev
kundelek z PiS musiał dzisiaj chyba wyrobić miesięczną normę :) dawaj więcej tych swoich żałosnych komentarzy, wszyscy się pośmiejemy z hurtowo wrzucanych na forum KL prymitywnych wpisów o POdziwianiu, fuchmistrzuniu i develocwaniakach
r
roman_czuby
Szyszko już od dawna nie rządzi, został zdymisjonowany!
k
karolina_lsm
Ale strach bierze ile jeszcze drzewostanu wygoli we Kozim Grodzie POprzez takie inwestycje jak Deptak. Malkątentom trzeba non stop przyPOminać o tej żenuji
A klocka w Aqua lublin POstawiłeś ?
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie