CBA chce wygaśnięcia mandatu Krzysztofa Żuka. Agenci złożyli wniosek do Rady Miasta

Sławomir SkomraZaktualizowano 
AG
Odpowiedni wniosek wpłynął już do biura Rady Miasta. Agenci uważają, że prezydent Lublina złamał ustawę antykorupcyjną zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie.

CBA chce pozbawić Krzysztofa Żuka stanowiska prezydenta Lublina. Decyzję w tej sprawie mogą podjąć miejscy radni, bo właśnie do nich w tej sprawie napisali agenci.

Amerykanie wybierają 45. prezydenta swojego kraju (WIDEO)

- CBA zakończyło kontrolę przestrzegania w latach 2014 – 2016 zakazów zawartych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne tzw. ustawy antykorupcyjnej przez Krzysztofa Żuka – Prezydenta Miasta Lublin - informuje Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Chodzi o zasiadanie Żuka (do początku tego roku) w radzie nadzorczej państwowej spółki PZU Życie. Żuk jeszcze w niedzielę, ubiegając działania CBA, tłumaczył że nie złamał prawa.

Sprawa rozbija się o ustawę antykorupcyjną. Zabrania ona wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast być członkami „zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego”.

Wybory w Stanach Zjednoczonych 2016. Kto wygrał? (ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że za to właśnie w 2011 r. marszałek województwa, Sławomir Sosnowski został odwołany ze stanowiska (i tego samego dnia ponownie powołany). CBA wytknęło marszałkowi, że był jednocześnie członkiem komisji rewizyjnej spółdzielni producenckiej Eko-tucz.

Od kilku miesięcy agenci przyglądali się pracy prezydenta Lublina w PZU Życie. CBA doszło do wniosku, że Krzysztof Żuk złamał prawo w analogiczny sposób jak kilka lat temu Sosnowski.

Tyle, że ustawa antykorupcyjna przewiduje wyjątki. Artykuł 6. tej ustawy mówi jasno, że zakazy nie dotyczą osób zgłoszonych do np. rad nadzorczych przez Skarb Państwa i „inne państwowe osoby prawne”. Kolejnym warunkiem jest to, że musi to być firma, w których udział Skarbu Państwa przekracza np. 50 proc. udziałów.

Jest jeszcze jeden warunek. Taki samorządowiec może pełnić funkcje maksymalnie w dwóch spółkach.

Żuk broni się tym, że do rady nadzorczej PZU Życie rekomendował go minister skarbu państwa. W 2014 r. był nim puławski poseł Platformy Obywatelskiej, Włodzimierz Karpiński – bliski, polityczny współpracownik Żuka.

CBA jednak wyjaśnia, że tym konkretnym przypadku nie można mówić o wypełnieniu tych warunków, bo Żuka do rady zgłosił nie minister, a spółka PZU S.A.

W 2015 r. w PZU Życie prezydent zarobił 146 tys. 143 zł i 71 groszy. W 2014 roku było to 114,332 tys. zł.

Przypomnijmy, że Żuk odmówił podpisania protokołu pokontrolnego CBA. To jednak biuru nie przeszkadza, bo to „nie zmienia bezspornych ustaleń CBA.".

- Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu. Dziś taki wniosek trafił do Rady Miasta Lublina. CBA wniosło o przedstawienie informacji o sposobie i zakresie realizacji wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka z powodu nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej - dodaje Kaczorek.

Oświadczenie Prezydenta Miasta Lublin w tej sprawie publikujemy na następnej stronie
Oświadczenie
Złożenie w dniu dzisiejszym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wniosku do Rady Miasta Lublin o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin to polityczna odpowiedź na moją wczorajszą konferencję prasową. Potwierdza to dobitnie, że PiS używa instytucji Państwa i wykorzystuje służby do walki politycznej ze mną.

Kandydując na członka Rady Nadzorczej PZU Życie SA dochowałem najwyższej staranności oraz zasięgałem informacji i konsultacji prawnych. Posiadam opinie prawne, sporządzone przez wybitnych specjalistów w dziedzinie prawa (Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidybę oraz Prof. zw. dr hab. Stanisława Sołtysińskiego z Kancelarii „Sołtysiński, Kawęcki@Szlęzak w Warszawie), które jednoznacznie wskazują, iż nie doszło do naruszenia przepisów prawa w związku z moim członkostwem w Radzie Nadzorczej PZU Życie SA.

Kierowałem się poszanowaniem prawa oraz obowiązkiem dbałości o strategiczne interesy Skarbu Państwa, do czego jako funkcjonariusz publiczny, w tym były Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, jestem szczególnie zobowiązany i do czego zostałem rekomendowany.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w trakcie postępowania nie uwzględniło moich zastrzeżeń i nie odniosło się do wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, jakie legły u podstaw mojego powołania do Rady Nadzorczej PZU Życie SA. Okoliczności te nie zostały w sposób należyty ustalone, zbadane i ocenione. Materiał dowodowy jest niepełny i nie pozwala na analizę wszystkich elementów istotnych dla oceny prawnej.

Zarzut Centralnego Biura Antykorupcyjnego oparty na tym, że nie doszło do prawidłowego zgłoszenia mojej osoby do Rady Nadzorczej PZU Życie SA jest nieprawdziwy, gdyż do Rady zostałem wskazany przez ówczesnego Ministra Skarbu Państwa. Ustawa antykorupcyjna nie wymaga szczególnej formy oświadczenia Skarbu Państwa o zgłoszeniu osoby publicznej do pełnienia funkcji w organie spółki handlowej. W świetle orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2007 r. wyznaczenie do spółki prawa handlowego należy uznać za oświadczenie, które ujawnia w sposób dostateczny wolę osoby dokonującej tego aktu. Oświadczenie Skarbu Państwa nie wymaga żadnej szczególnej formy i może być złożone zarówno przez przedstawiciela Skarbu Państwa w ramach struktury Ministerstwa Skarbu Państwa, jak też przez osobę, która posiadała umocowanie do reprezentowania Skarbu Państwa i działała na walnym zgromadzeniu PZU Życie SA jako pełnomocnik PZU SA.

Nadto i tak dopuszczalne jest i nie stoi w sprzeczności z zakazami określonymi w ustawie, zgłoszenie do objęcia stanowiska w radzie nadzorczej danej osoby przez spółkę, w której udział Skarbu Państwa nie przekracza wprawdzie 50 % kapitału zakładowego ale posiada on (Skarb Państwa) na zgromadzeniu wspólników faktycznie ponad 50% głosów. Taką dominującą pozycją Skarb Państwa posiada w PZU SA.

Moja kandydatura do Rady Nadzorczej PZU Życie SA została wskazana przez Ministra Skarbu Państwa ze względu na konieczność ochrony strategicznych interesów Skarbu Państwa. Jako były Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa posiadałem nie tylko niezbędną wiedzę, ale przede wszystkim dawałem rękojmię należytej dbałości o interesy Skarbu Państwa (spółek, w których Skarb Państwa posiada dominującą pozycję). Zajmowałem się w przeszłości m.in. strategicznym dla Polski zadaniem odzyskania kontroli przez Skarb Państwa nad PZU SA poprzez zakończenie kilkuletniego sporu z Eureko B.V. – w okresie gdy pełniłem funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Sprawę przejęcia kontroli nad PZU SA zajmowało się bezpośrednio kierownictwo Ministerstwa Skarbu Państwa, (którego byłem członkiem jako Podsekretarz Stanu).

Skierowanie obecnie przez CBA wniosku do Rady Miasta o stwierdzenie wygaśnięcia mojego mandatu nie ma wyraźnego umocowania prawnego. Dopiero wezwanie wojewody uruchamia określoną procedurę prawną. Na dzień dzisiejszy takiego wezwania nie ma. Ze swej strony, jeżeli zajdzie taka konieczność, będę podejmował wszelkie kroki prawne, w ramach przysługujących mi uprawnień, a w szczególności na drodze postępowania przed sądami administracyjnymi (WSA i NSA).

Dr Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

Lublin, 7 listopada 2016 r.

Wideo

Materiał oryginalny: CBA chce wygaśnięcia mandatu Krzysztofa Żuka. Agenci złożyli wniosek do Rady Miasta - Kurier Lubelski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 534

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
m
mikki

Właśnie widziałem komentarz w TV w tej sprawie. Znalazłem ustawę i rzeczywiście prawo jest w tej kwestii jednoznaczne. Przykra sprawa, ale CBA ma rację.

zgłoś
k
kola

Ten dług dla twoich wnuków to będzie betka. Program pińcet+ da im po garach zdecydowanie mocniej!

zgłoś
c
ciekawy

"Agenci złożyli", "Agenci uważają", "napisali agenci", "agenci przyglądali się" - zabrakło synonimów? Do tego jacy agenci? 007? ABW to służba mundurowa w któej pracują funkcjonariusze

zgłoś
m
marzena

odczepcie sie od naszego PREZYDENTA

zgłoś
p
po

PO-wski cymbale pochodzisz z tego samego zlodziejskiego srodowiska, co twoi idole.

zgłoś
g
gość

I szukają paragrafu na niego, czyli wiecie jakie to metody!
A ja wam mówię ludzie, że to są ostatnie podrygi PISu, bo ludziom otwierają się oczy i widzą co jest grane. I 500+ nie pomoże ani inna rybka.
Czas najwyższy, żeby ludzie się opamiętali i pokazali klerowi czym ma się zajmować, bo powoli, powoli, a już zaglądają ludziom i pod kołdry i do kieszeni i bezczelnie chcą programować życie.
I żeby sami byli tacy, jak nauczał Jezus. A wystarczy popatrzeć na ich spasłe fizjonomie, na ich wille i styl życia, na ich wykroczenia drogowe i limuzyny, na panie z otoczenia, te kuzynki, przyszywane siostry etc., na próżniaczy tryb życia.
Powoli dewoty moherowe odchodzą z tego świata, czyli elektorat PIS maleje w sposób naturalny. Dojdzie do tego zdrowy rozsądek młodych i średniego pokolenia i pogonią PIS gdzie pieprz rośnie.
I skończy się Rydzykowa buta i parcie na szkło i władzę, sukienkowych. Dlaczego oni nie są właściwie opodatkowani? Dlaczego nie muszą mieć kas fiskalnych, a przeciętny Kowalski płaci haracz i z tego PIS ciężkie miliony jeszcze wpycha czarnym jako dotacje!
To im Żuk przeszkadza, bo chcą wsadzić na stołek takiego, co by im działki dawał za darmo, w pasie zginał się przed biskupami i urządzał różne cyrki za publiczne pieniądze.

zgłoś
N
Nulek

Ptasi móżdżek nie przyjmuje uczciwości ale kieszenie sarę przyjmują i cała sprawa. Brałeś oddaj a nie zganiaj na złe prawo.

zgłoś
p
prawy

Szacunek za zadłużenie miasta na 1,5 mld zł? Jeszcze moje wnuki będą spłacać odsetki o samej kwocie kredytu nie wspomnę! Obejmowało PO władze po PISie - dług 200 mln.

zgłoś
p
prawy

POznali się na nim i go wypieprzyli!

zgłoś
m
misiu

jeszcze za drzewa wycinane i nieruchomości CBA powinna zająć się tym co się dzieje w sądzie wschód w świdniku odnośnie własności miasta Lublin

zgłoś
n
nina

ja myslalam,ze Żuk to prawy czlowiek a tu rozwod z zona, kochanka, dziecko, usatwianie swoich, jak takiemu ufac?......aj waj....

zgłoś
O
Olewik

Brałeś finans z PZU to odpowiesz i ok. Już raz mąż Pani Prezydent co zgarnął kamienicę w warszafce nie sporządził oświadczenia majątkowego i co. A no Trybunał Konstytucyjna orzekła, że nie złożenie oświadczenia to nikłe nieprzestrzeganie prawa i ucięli liberalnie -demokratycznie sprawę. Po 10 latach okazało się, że takich jak mąż Pani Prezydent jest w warszafce ponad 100. I teraz dopiero wzięli się za te nasi przekręty z oddawaniem kamienic. A jakby TK 10 lat temu skazał to nasi małżeństwo to by nie było takiego draństwa. Tak i z Łysoniem brał finans a w Rautuszu pierdział w stołek to Go po łapach.

zgłoś
c
ciekawostki ze świata

Podpowiedź: W 2011 r. startował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w Chełmie.

zgłoś
G
Gość

"jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. to niezgodne z prawem."

zgłoś
j
jest niedopuszczalna

Sonda na Kurierze Lubelskim - 70% ankietowanych nie chce odwołania Żuka, sonda na Dzienniku Wschodnim - 73% ankietowanych nie chce odwołania Żuka. Ludzie wierzą w jego niewinność i stają za nim murem. I prawidłowo. Zrobił tyle dla miasta, że należy mu się szacunek. Odejść powinien wtedy gdy mieszkańcy się nim znudzą a nie gdy taki kaprys będą mieć miernoty z PiS-u, które nie potrafią się pogodzić z porażką.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3