Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceniona neurolog dziecięca została laureatką akcji „100 Wpływowych Kobiet Lubelszczyzny"

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii dziecięcej, dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie została zwyciężczynią lubelskiej odsłony akcji „100 Wpływowych Kobiet". Aktualnie reprezentuje nasz region w ogólnopolskim finale akcji.

Dla wielu osób jest pani taką „czarodziejką”, jeśli chodzi o leczenie dzieci z chorobami neurologicznymi. Opowiedzmy o eksperymentalnych terapiach, którymi się pani zajmuje?
Zaczęło się przed kilkoma laty od terapii z zastosowaniem komórek macierzystych u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem oraz u pacjentów, u których doszło do uszkodzenia mózgu w wyniku przebytego urazu. Stosowanie komórek macierzystych jest nadal terapią eksperymentalną, co oznacza, że konieczne jest uzyskanie zgody komisji bioetycznej. Obecnie na świecie trwa kilkaset badań klinicznych z ich zastosowaniem u osób z chorobami neurologicznymi. Mam nadzieję, że wkrótce również w Polsce, w Lublinie rozpoczniemy takie badanie. Bardzo często rodzice traktują te terapie jako ostatnią deskę ratunku. Oczywiście nie jest to „cudowna” terapia i nie jest to terapia „na wszystko” ale, szczególnie w mózgowym porażeniu dziecięcym czy autyzmie pozwala na poprawę funkcjonowania dzieci. Chodzi np. o poprawę funkcji motorycznych, koncentracji uwagi, pamięci i funkcji mowy.

To nie jedyne terapie, które pani stosuje w klinice neurologii dziecięcej w Lublinie, prawda?
W tym roku jako pierwsi w Polsce podaliśmy lek o nazwie Zolgensma stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Lek jest przykładem terapii genowej, która będzie miała coraz szersze zastosowanie w medycynie. Terapia polega na wprowadzeniu do organizmu genu, którego brakuje w przebiegu rdzeniowego zaniku mięśni, prowadząc do w konsekwencji do obumierania neuronów ruchowych i zaburzeń funkcji ruchowych. Należy dodać, że od dwóch lat dysponujemy refundowanym i również skutecznym lekiem stosowanym w przypadku SMA, jednak o nieco innym mechanizmie działania. Lek Zolgensma uważany jest za najdroższy lek świata, kosztuje ok. 2,5 mln dolarów. Do tej pory ten lek otrzymało w naszej klinice już dziewięcioro dzieci. Ponadto od około roku realizuję program „Cord Blood for Cerebral Palsy” polegający na zastosowaniu własnej krwi pępowinowej pacjenta w takich chorobach neurologicznych jak mózgowe porażenie dziecięce i autyzm.

Nad czym teraz pani pracuje?
Zwracają się do mnie rodzice dzieci z rzadkimi chorobami neurologicznymi z prośbą o spróbowanie terapii eksperymentalnych, które pojawiają się w innych krajach. Nie mogę co prawda pomóc wszystkim, ale tam gdzie jest najmniejszy cień nadziei na pomoc i poprawę jakości życia dzieci, staram się pomóc. Kolejnym projektem, który mam zamiar realizować jest terapia eksperymentalna u dzieci z rzadką neurodegeneracyjną chorobą neurologiczną. Zaangażowałam się również w pracę nad wprowadzenie przesiewowych badań u noworodków płci męskiej w kierunku rzadkiej choroby ALD-X związanej z chromosomem X. To rzadka choroba, występująca u chłopców, która dzięki badaniom genetycznym rozpoznana przed wystąpieniem objawów pozwala na skuteczne leczenie. Jak widać, pomysłów i wyzwań jest bardzo dużo do realizacji.

Jak się czuje osoba okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą Lubelszczyzny?
Jest do dla mnie ogromny zaszczyt przede wszystkim dlatego, że zostałam zauważona i nominowana już do 100 najbardziej wpływowych kobiet Lubelszczyzny. Zajęcie pierwszego miejsca odbieram jako docenienie mojej pracy i działań na rzecz chorych dzieci, zarówno w kontekście medycznym oraz organizacyjnym (jestem Koordynatorem Krajowym Europejskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej, członkiem zarządu Polskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej oraz członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych). Tym bardziej, zwycięstwo w plebiscycie stanowi dla mnie jeszcze większą motywację do pracy i podejmowania nowych wyzwań. Nie ukrywam, że jest to dla mnie również ogromna radość. Jeszcze raz dziękuje za to wyróżnienie, bo znalazłam się naprawdę w znakomitym gronie. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Chciałabym pogratulować również wszystkim nominowanym Paniom i życzyć Im dalszych sukcesów i radości z tego co robią.

Dr hab. n. med. Chrościńska-Krawczyk aktualnie reprezentuje nasz region w ogólnopolskim finale akcji. Wezmą w nim udział laureatki z każdego województwa, spośród których zostanie wyłoniona zdobywczyni głównego tytułu - Wpływowa Kobieta Polski 2020. Finałowe głosowanie rozpocznie się w środę w południe i będzie trwało do poniedziałku, 30 listopada do godz. 22:00. Warto wspierać naszą faworytkę głosując TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski