MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum dla niepełnosprawnych na Czechowie już gotowe. Otwarcie w październiku

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Zakończyła się budowa centrum Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla niepełnosprawnych przy ul. Poturzyńskiej. Przyjęcie pierwszych podopiecznych planowane jest jesienią.

W tym miejscu opiekę i wsparcie znajdą dorosłe osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Chodzi o Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ul. Poturzyńskiej. Jego budowa doczekała się finalizacji. Teraz obiekt czeka na odbiory.

- Oddanie budynku do użytkowania planowane jest w październiku. Jesienią również planujemy przyjęcie podopiecznych - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Roboty przy budowie ośrodka wystartowały w 2023 r. Placówka zapewni wsparcie dla sześciu osób w formie pobytu całodobowego i dla czternastu w formie pobytu dziennego (siedem dni w tygodniu, osiem godzin pobytu).

Budynek o powierzchni 424 mkw. zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza, przeznaczona dla osób będących na pobycie całodobowym, to sześć dużych – powierzchnia 15,5 mkw – jednoosobowych pokoi z wydzielonymi łazienkami. Druga - część dzienna - usytuowana będzie pomiędzy wejściem a częścią mieszkalną. W tym segmencie zaplanowano pokój pobytu dziennego (powierzchnia 49 mkw), salę do zajęć grupowych i indywidualnych, salę do fizjoterapii, pokój medyczny oraz salę wyciszeń.

CO-M położone jest równolegle do ul. Żywnego.

- Nowy obiekt znajduje się w cichym i przyjaznym otoczeniu, z dużą ilością zieleni, w miejscu sąsiadującym z blokami mieszkalnymi i szkołą podstawową. Obecnie na tej nieruchomości znajduje się także budynek Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną - opisywał w kwietniu 2024 r. ratusz.

Wokół nowego budynku, w części mieszkalnej i terapeutycznej, znajdzie się taras umożliwiający uczestnikom odpoczynek oraz korzystanie z zajęć na świeżym powietrzu.

- Teren wokół zostanie zagospodarowany poprzez wykonanie alejek spacerowych, trawników, rabat oraz elementów małej architektury ogrodowej (ławki, huśtawka, stolik do gier planszowych). Mieszkańcy będą mieli również możliwość uprawy ziół i kwiatów w ogródku - uzupełniał magistrat.

Wartość całej inwestycji to 3,8 mln zł, z czego 3,15 mln stanowi dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego, w ramach programu ministra rodziny i polityki społecznej "Centra opiekuńczo-mieszkalne". Umowę w tej sprawie sygnowano w październiku 2022 r.

- Nowa placówka to odpowiedź miasta na potrzeby społeczne i oferta uzupełniająca dla trzech prowadzonych przez miasto ośrodków wsparcia osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi - przekonuje ratusz.

Chodzi o wspomniany wcześniej Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, a także Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego oraz Ośrodka Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” przy ul. Zbożowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski