Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Oparzeń w Łęcznej będzie skuteczniej leczyć

FAJ
Komora hiperbaryczna została już zamontowana
Komora hiperbaryczna została już zamontowana
Szpital w Łęcznej kończy inwestycje warte 7 mln złotych. Placówka kupiła komorę hiperbaryczną, powiększyła OIOM i wybudowała lądowisko dla helikopterów.

- Rozwijamy się z myślą o pacjentach, w końcu przy naszej placówce działa, jedyne po wschodniej stronie Wisły, Centrum Leczenia Oparzeń - mówi Krzysztof Bojarski, z-ca dyrektora łęczyńskiego szpitala.

Teraz Centrum będzie mogło przyjąć, nie czterech, jak było do tej pory, a nawet dwunastu ciężko poparzonych pacjentów. - To dlatego, że rozbudowaliśmy tamtejszy oddział intensywnej terapii, który jest obecnie największym w Polsce i jednym z większych w Europie, spełnia wszystkie wymogi Ministerstwa Zdrowia - zapewnia Bojarski. OIOM wzbogacił się też o nowoczesną aparaturę z najwyższej półki, m.in. 12 sztucznych nerek czy sztuczne płuca.

Na pierwszych pacjentów czeka też komora hiperbaryczna, w kraju takich urządzeń jest zaledwie sześć. Umieszcza się w niej pacjenta, a następnie wypełnia komorę tlenem pod ciśnieniem 2,5 atmosfery, czy dwa i pół razy większym niż to na zewnątrz.

- Będziemy mogli w ten sposób leczyć ciężkie przypadki np. zatrucia tlenkiem węgla, oparzeń, czy stanów zmiażdżeniowych po urazach komunikacyjnych - tłumaczył nam niedawno prof. Jerzy Strużyna, szef Wschodniego Centrum Oparzeń. - Taka komora to przyszłość medycyny - dodał. Od października w komorze będą leczone tzw. ostre przypadki, pacjenci ambulatoryjni będą musieli poczekać aż świadczenia zakontraktuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Także w październiku powinno ruszyć lądowisko dla helikopterów sanitarnych. - To duży plac, który jest w stanie pomieścić trzy helikoptery jednocześnie. Śmigłowce będą tu lądować i startować 24 godziny na dobę - wyjaśnia Krzysztof Bojarski.

Inwestycje kosztowały w sumie 7 mln złotych, koszt samej komory hiperbarycznej wyniósł aż 2,5 mln złotych. Większość pieniędzy, bo ponad 5 mln złotych, pochodzi z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Wschodnie Centrum leczenia Oparzeń w Łęcznej działa od sierpnia 2009 r. W tym czasie lekarze hospitalizowali ponad 400 pacjentów z całego kraju. Tylko w tym roku szpital wydał na ich leczenie ponad 6 mln złotych. Podobne ośrodki działają jeszcze w Gryficach i Siemianowicach.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski