MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest prawie gotowe. Inwestycja za prawie 8 milionów

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
- Mieszkania i pracownie do pracy dziennej wkrótce będą gotowe na przyjęcie mieszkańców i uczestników, my zaś koncentrujemy się już tylko na odbudowie spalonego skrzydła – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
- Mieszkania i pracownie do pracy dziennej wkrótce będą gotowe na przyjęcie mieszkańców i uczestników, my zaś koncentrujemy się już tylko na odbudowie spalonego skrzydła – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina materiał UM Lublin
24 osoby dorosłe i starsze z niepełnosprawnością intelektualną znajdą dom w nowym skrzydle, o które rozbudowywany jest DPS przy ul. Głowackiego. Prace mają potrwać do końca września. Jednoczenie usuwane są skutki ubiegłorocznego pożaru, który dotknął inną cześć obiektu.

– Mimo trudnej sytuacji związanej z pożarem, udało nam się bez dużych przeszkód do końca doprowadzić prace związane z rozbudową Domu Pomocy Społecznej Społecznej o nowe pomieszczenia. Mieszkania i pracownie do pracy dziennej wkrótce będą gotowe na przyjęcie mieszkańców i uczestników, my zaś koncentrujemy się już tylko na odbudowie spalonego skrzydła – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Chodzi o Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Będzie zlokalizowane w nowym skrzydle DPS im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego. - Nowe pomieszczenia centrum są już praktycznie gotowe, ich oddanie do użytku zależy od postępów odbudowy po pożarze pozostałej części budynku. Prace te powinny zakończyć się do 30 września – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Zniszczony przez pożar DPS przy ul. Głowackiego w Lublinie

Pożar Domu Pomocy Społecznej w Lublinie. Zobacz na zdjęciach...

Centrum przeznaczone jest dla 24 osób dorosłych i starszych z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkania dla nich są już gotowe.

Wyznaczono trzy segmenty mieszkalne. Znajdują się na I, II, III piętrze i są od siebie niezależne. W każdym z nich zamieszka 8 osób. Do dyspozycji mieszkańców będą pokoje jednoosobowe z węzłami sanitarnymi i aneksami kuchennymi. - Ponadto, na każdym piętrze znajduje się pokój dzienny ze wspólną kuchnią, pokój doraźnej pomocy oraz pokój gościnny. Celem utworzenia części mieszkalnej było zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną życia w warunkach zbliżonych do rodzinnych – wskazuje Głazik.

W nowym skrzydle powstanie też Dzienne Centrum Aktywności. Będzie mogło z niego korzystać 26 osób. Pomieszczenia przeznaczone na ten cel znajdują się na parterze.

- Są już gotowe pomieszczenia różnych pracowni, m.in. kompetencji społecznych, kultury i sztuki, rehabilitacji oraz pracowni kulinarnej. Do dyspozycji uczestników będzie także pokój wyciszenia, pokój światłoterapii, pokój psychologa, pedagoga oraz pracownika socjalnego, a także nowocześnie urządzona stołówka – informuje Głazik.

DPS odbudowuje się po pożarze. Zobacz jak wygląda „nowy” bud...

W pomieszczeniach nie ma jeszcze mebli. Trwa przetarg na ich dostarczenie. Zamówienie obejmuje – oprócz samych mebli – również urządzenia RTV, AGD, sprzęt gastronomiczny, komputerowy, multimedialny, fotograficzny i maszyny do szycia. Na liście do kupienia jest też sprzęt do rehabilitacji, m.in. łóżka, stoły i materace do fizykoterapii.

Koszt inwestycji to 7,9 mln zł, z czego 2 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski