CSK ogłosiło nowy program. Napisać, że jest w czym wybierać i że każdy znajdzie coś dla siebie, to stanowczo zbyt mało i za banalnie.
W tym roku nie zabraknie festiwali i imprez cyklicznych, które na dobre zadomowiły się w budynku przy placu Teatralnym. Pojawią się także gwiazdy zagraniczne, jak i z polskiej sceny muzycznej. Ważnym punktem w tegorocznym programie będą obchody Roku Moniuszki, którego z wieńczeniem będzie wystawienie „Halki” w reżyserii Agnieszki Gilińskiej.
Styczeń w CSK otworzy Festiwal Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie, który potrwa aż do kwietnia. Festiwal ma formułę konkursu, któremu towarzyszą prezentację spektakli, wystawy, spotkania autorskie a także projekcje filmowe.
Pod koniec miesiąca odbędzie się cykl etiud tanecznych Chiński Nowy Rok w wykonaniu Youth Dance Company, jednej z najważniejszych akademii tańca w Chinach, która doskonale łączy tradycję z nowoczesnością.
W marcu Centrum Spotkania Kultur koncertem Gliere Quartet oficjalnie otworzy obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Również w ramach Roku Moniuszkowskiego w czerwcu wystąpi Kwartet Śląski. Natomiast na wrzesień zaplanowano specjalne wydarzenie, jakim będzie „Halka (wileńska)” w reżyserii Agnieszki Gilińskiej. Jest to koprodukcja Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Powróćmy jeszcze do marca, w którym czekać nas będzie II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, a także koncert francuskiego multiinstru-mentalisty Richard’a Gliano łączącego muzykę klasyczną, jazz oraz elementy muzyki rozrywkowej.
Nie zabraknie też polskich akcentów, a nawet polsko-ukraińskich. Na scenie CSK wystąpi Stasiuk, Haydamaky oraz Orkiestra Symfoniczna im. Namysłowskiego z programem „Mickiewicz”.
Kwiecień to przede wszystkim lubelska edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. - W tym roku odbędą się trzy koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu najlepszych zespołów na świecie - zapowiadają organizatorzy, ale nie zdradzają więcej szczegółów.
W maju odbędzie się dobrze już znany lubelskiej publiczności Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”, a miłośnicy filmów dokumentalnych z pewnością chętnie wybiorą się na Millenium Docs Against Gravity, największy w Polsce i czołowy w Europie festiwal dokumentów. Pod koniec miesiąca szykuje się też wyśmienita uczta dla melomanów, a to za sprawą Leszka Możdżera i The Holland Baroque.
W maju, w lipcu i we wrześniu do Centrum Spotkania Kultur zawita „Pogrom w przyszły wtorek” w reżyserii Lukasza Witta-Michałowskiego oraz Norberta Rudasia na podstawie retro kryminału lubelskiego pisarza Marcina Wrońskiego.
Październik to przede wszystkim festiwal Konfrontacje Teatralne i cykl spotkań podróżniczych Festiwal Kontynenty.
Ostatnie miesiące w roku wypełnią Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca (listopad) oraz Mikołajki Folkowe (grudzień).
Poza tym w Centrum Spotkania Kultur nie zabraknie wystaw oraz koncertów impresaryjnych.
To nie jest koniec atrakcji jakie będą na nas czekać w tym roku. Centrum Spotkania Kultur szykuje jeszcze kilka niespodzianek. Patrząc jednak na aktualny program, to już teraz warto zarezerwować sobie czas i bilety.
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?