Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Wspierania Nowego Życia powstanie w szpitalu przy Lubartowskiej. Remont będzie kosztować 12 mln złotych

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski
Szpital im. Jana Bożego planuje poważną inwestycję. W zabytkowym budynku przy Lubartowskiej 81 znajdą swoje miejsce: hotel dla matek małych pacjentów, których stan zdrowia wymaga pobytu w szpitalu, szkoła rodzenia, a także Izba Pamięci poświęcona dawnemu szpitalowi żydowskiego.

W nieużytkowanej do tej pory części po dawnym szpitalu żydowskim przy Lubartowskiej ma powstać Centrum Wspierania Nowego Życia. Budynek należy do szpitala im. Jana Bożego. - W ramach projektu zostaną wykonane prace budowlane w budynku, m.in. dobudowa klatki schodowej, remont pomieszczeń, odnowienie elewacji oraz zagospodarowanie działki. Chodzi o nasadzenia niskiej zieleni, chodniki wraz z fragmentem drogi pożarowej, miejsca postojowe, oświetlenie - informuje Sylwia Piętal ze szpitala im. Jana Bożego.

Inwestycja będzie kosztować prawie 12 mln złotych i ma zakończyć się jesienią 2020 roku. W zabytkowym szpitalu powstanie hotel dla matek małych pacjentów, których stan zdrowia wymaga pobytu w szpitalu. Będzie też działać szkoła rodzenia w której odbywać się będą zajęcia z edukacji okołoporodowej. Powstanie też Izba Pamięci poświęcona dawnemu szpitalowi żydowskiemu.

- Celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców tej części miasta poprzez zwiększenie atrakcyjności turystycznej i kulturowej rejonu ulicy Lubartowskiej. Ponadto w okolicy zostanie urozmaicona oferta zajęciowa, co zachęci przedsiębiorców do podejmowania większej aktywności gospodarczej - dodaje Sylwia Piętal.

Budynek powstał w XIX w. Od 1886 r. w tym miejscu działał szpital żydowski, jednak w czasie likwidacji getta lubelskiego Niemcy wymordowali większość pacjentów i personel.

- Obiekt ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków. Od lat stał częściowo nieużytkowany. Jest też bardzo wartościowy historycznie. To najstarszy budynek szpitalny zachowany w Lublinie, oczywiście poza szpitalami, który powstawały przy klasztorach. Obiekt zachował się bez zmian architektonicznych, dzięki temu możemy podziwiać jego oryginalne detale - wyjaśnia Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

I zaznacza, że będzie bacznie przyglądać się inwestycji. - Szpital poprosił o zalecenia konserwatorskie, również pozwolenie na budowę zostało uzgodnione z konserwatorem. Zależy nam na tym, aby obiekt zachował swoją historyczną formę i nie stracił wartości zabytkowych - dodaje Hubert Mącik.

Szpitale się rozbudowują

Trwa wielka przebudowa szpitala klinicznego nr 1. Na wiosnę planowane jest już uroczyste otwarcie ośrodka chirurgii onkologicznej i radioterapii u zbiegu ul. 3-go Maja i Radziwiłłowskiej.

- Kończy się montaż mebli, wkrótce do nowego budynku przenosić się będą właściwe jednostki mówi Anna Guzowska, rzecznik SPSK1. Natomiast przy ul. Głuskiej trwa rozbudowa psychiatrii SPSK1. Nowy budynek wraz z łącznikiem stoi gotowy, a w starym obiekcie trwają prace remontowo - budowlane. Całość inwestycji w tej lokalizacji powinna być gotowa z końcem wakacji 2019.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski