Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań w Polsce coraz niższe. Większy jest wybór

(jsz)
Oferta deweloperów jest coraz bogatsza. W rezultacie częściej kupujemy mieszkania na wczesnym etapie budowy.
Oferta deweloperów jest coraz bogatsza. W rezultacie częściej kupujemy mieszkania na wczesnym etapie budowy.
Mieszkania sprzedają się bardzo dobrze, a ceny są coraz niższe. Według analityków, to nietypowa sytuacja. Wszystko wskazuje jednak na to, że coraz bogatsza oferta deweloperów poprawi sytuację kupujących. Można spodziewać się dalszych spadków cen.

Eksperci przeanalizowali marcowe dane z rynku nieruchomości. Okazało się, że tylko w stolicy sprzedano w tym czasie blisko tysiąc nowych mieszkań. Chętnie decydujemy się na zakupy, bo deweloperzy coraz lepiej dopasowują ofertę do naszych oczekiwań.

Największą popularnością cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe. Na rynku ich nie brakuje.

– Ponadto, zgodnie z preferencjami klientów metraże oferowanych mieszkań są niewygórowane – mówi Marcin Gołębiowski z firmy redNet Consulting. – Wykończenie części wspólnych jest skromne. Co najważniejsze, ceny mieszkań są dość dobrze dostosowane do możliwości finansowych klientów.

Według analityków, rośnie nasze zaufanie do deweloperów. Znów normą staje się kupowanie mieszkań na etapie tzw. „dziury w ziemi”. Decydują po tym dobra cena i metraże lokali. Jeżeli dodatkowo lokalizacja jest atrakcyjna, a deweloper rozpoznawalny na, to ryzyko związane z inwestycją znacznie się zmniejsza.

Zakupom sprzyjają też coraz bardziej atrakcyjne warunki finansowe. W marcu średnia cena mieszkań w największych polskich miastach wyniosła 7.143 zł/mkw. Była tym samym o ponad 1,1 proc. niższa od średniej z lutego. Ta tendencja utrzymuje się od początku roku 2009.

– Jest wynikiem wprowadzania do oferty coraz większej liczby mieszkań tanich, produkowanych w segmencie popularnym – dodaje Gołębiowski. – Od przełomu roku mieszkania są kupowane coraz taniej, aż do okolic 6.700 zł/mkw w lutym i marcu.

W marcu analitycy zanotowali spadek rozbieżności pomiędzy średnią ofertą a średnią ceną mieszkań sprzedanych. Deweloperzy lepiej więc dopasowują ofertę do oczekiwań klientów. Średnia cena na poziomie 7.143 zł za mkw to najniższa wartość od czasów sprzed kryzysu. Widać to szczególnie w ostatnich pięciu miesiącach, po których cena metra kwadratowego spadła o blisko 5 proc. Największe obniżki miały miejsce w Katowicach, nieco mniej w Gdańsku i Krakowie.

– Wciąż głównym czynnikiem wypływającym na decyzję jest cena, jednak nikt już nie obniża cen mieszkań na zasadzie ‘promocji’ czy upustów – ocenia Gołębiowski. –Po prostu są wprowadzane nowe, dobrze przemyślane projekty, dużo lepiej dopasowane do aktualnych potrzeb nabywców.

W tej chwili w największych polskich miastach na rynku jest ponad 45 tysięcy mieszkań. Liczba ta z miesiąca na miesiąc się powiększa. Może więc wpłynąć na ceny. Na razie jednak projekty w segmencie popularnym sprzedają się bez większego ‘targowania’.

 Czym się kierujemy, wybierając mieszkanie?

• Relacja pomiędzy powierzchnią mieszkania, a liczbą pokoi. W odniesieniu do lokali dwupokojowych wybieramy 40 – 50 mkw., mieszkania trzypokojowe to 55 – 65 mkw.

• Rozkład mieszkania z prostokątnymi pokojami, balkonami oraz niewielką powierzchnią przeznaczoną na komunikację wewnętrzną.

• Orientacja lokalu względem stron świata. Wolimy mieszkania narożne bądź całkowicie dwustronne.

• Widok z okien ma również ponadprzeciętne znaczenie dla nabywców.

• Aranżacja kuchni. Preferujemy osobne pomieszczenie. Jeśli ma być aneks kuchenny, to tylko z dodatkowym, własnym oknem.

• Balkon, taras lub loggia o możliwie dużym metrażu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski