Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew przy ulicy Lipowej jest już po remoncie

Małgorzata Szlachetka
Cerkiew pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności została wybudowana w latach 1901 - 1904.
Cerkiew pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności została wybudowana w latach 1901 - 1904. Anna Kurkiewicz
We wtorek o godz. 9 ponad stuletnia cerkiew pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności z nekropolii przy ulicy Lipowej zostanie poświęcona.

Cerkiew pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności w Lublinie znajduje się w prawosławnej części cmentarza przy ulicy Lipowej.

- To cerkiew o bogatym detalu elewacji. Ciekawy przykład cerkiewnej architektury - mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Obiekt przy ulicy Lipowej powstał w latach 1901 - 1904. Jego fundatorem był ówczesny prezes Izby Skarbowej w Lublinie, Andrej Dejkun. Cerkiew pełni także funkcję grobowca: w jej przyziemiu pochowany jest Andrej Dejkun wraz z małżonką.

- W przeszłości istniała taka tradycja budowania grobów rodzinnych przez bogatych ludzi - mówi Kurierowi Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Wtorkowe poświęcenie cerkwi odbywa się po zakończeniu jej remontu, prowadzonego pod nadzorem konserwatorskim.

- Obrzęd poświęcenia rozpocznie się o godz. 9, a bezpośrednio po jego zakończeniu sprawowana będzie Boska Liturgia - zapowiada Andrzej Boublej.

Remont obejmował m.in oczyszczenie ceglanej elewacji oraz uzupełnienie jej ubytków.

- Wcześniej modliliśmy się tam przy świecach, albo w świetle dziennym. Teraz w cerkwi pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności mamy już zamontowaną elektryczność - mówi Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Zostały również odtworzone ceramiczne ornamenty znajdujące się pod gzymsem. Prace objęły także naprawę dachu cerkwi oraz założenie opaski dla budynku.

Do tej pory cerkiew przy ulicy Lipowej była otwierana od okresu Wielkanocy do 2 listopada. W soboty odbywały się tam uroczystości pamięci zmarłych.

Prawosławna część cmentarza przy ulicy Lipowej została założona około 1840 roku. Najstarszy pomnik pochodzi z 1843 roku. Wśród pochowanych tam osób są m.in. urzędnicy i ich rodziny, które znalazły się w Lublinie w okresie zaborów.

W 2013 i 2014 roku na tej części najstarszej nekropolii Lublina odbywała się renowacja prawie 370 nagrobków. Konserwatorzy oczyszczali piaskowiec, likwidowali pęknięcia płyt, uzupełniali ubytki nagrobnych pomników i napisów na nich oraz odnawiali żeliwne elementy grobowców. Kompleksowy remont cmentarnych pomników był możliwy dzięki unijnej dotacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski