Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cesarz Naruhito oficjalnie wstępuje na chryzantemowy tron Japonii

Katarzyna Stańko
Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
Książę Naruhito został oficjalnie w środę nowym cesarzem Japonii, dzień po abdykacji swojego ojca, cesarza Akihito.

Naruhito oficjalnie objął chryzantemowy tron środę jako 126. cesarz Japonii, obiecując, że zawsze „stanie po stronie swego ludu”. Oficjalna ceremonia objęcia tronu Japonii trwała 6 minut i odbyła się w Pałacu Cesarskim w Tokio. Nowy 59-letni cesarz Naruhito ubrany we frak i duży naszyjnik siedział obok swojego młodszego brata, który został księciem koronnym. Nowy władca otrzymał królewskie pieczęcie, miecz, klejnoty i zwierciadło, których posiadanie formalizuje jego status cesarza. Jedynym gościem obecnym podczas ceremonii był premier rządu Shinzo Abe. Cesarz po wstąpieniu na tron wygłosił swoje pierwsze przemówienie, już w obecności żony Masako, ubranej w tiarę z diamentami.

„Zobowiązuję się działać zgodnie z Konstytucją i wypełniać moje obowiązki jako symbol państwa i jedności narodu, zawsze mając na uwadze ludzi i zawsze stojąc po ich stronie” uroczyście ogłosił Naruhito. Naruhito wyraził także „szacunek” dla postawy ojca, który abdykowała po 30 latach panowania”. Akihito, obecnie emerytowany cesarz, był nieobecny.

Po raz pierwszy od 202 lat sukcesja ma miejsce w czasie życia ustępującego cesarza. Wstąpienie na tron nowego cesarza oznacza, że Japonia weszła w nową erę: Reiwa (tł. piękna harmonia) po trzech dekadach ery Heisei (tł. pokój). Rytuały ceremonii związane były z szintoizmem (zestaw przekonań animistycznych), a wielkie świętowanie odbędzie się w sanktuarium Meiji Jingu. Około trzydziestu kapłanów Shinto w białych szatach przeprowadza ceremonię ogłoszenia intronizacji przodkom rodziny. Następnie podje się sake (alkohol ryżowy). W całym kraju Japończycy wstali o świcie, aby obejrzeć pierwszy wschód słońca ery Reiwy, chociaż pochmurne niebo nie pozwalał cieszyć się wschodem słońca.

We wtorek po południu Akihito w wieku 85 lat, zakończył swoje panowanie krótką ceremonią trwającą zaledwie dziesięć minut. „Wyrażam serdeczną wdzięczność narodowi japońskiemu, który przyjął mnie jako symbol państwa i poparł mnie” - czytał, powtarzając definicję swojej roli zapisanej w konstytucji obowiązującej od 1947 r, tym samym tracąc swój status pół-boga. Akihito już w 2016 r. wyraził swoje pragnienie abdykowania ze względu na swój wiek i zdrowie po upadku.

Jego następca zasugerował, że będzie kontynuował panowanie ojca, ale, jak komentują media, Naruhito zawsze był bardzo zaniepokojony edukacją młodszych pokoleń i militarystyczną przeszłością Japonii oraz problemem wody na świecie. Komentatorzy twierdzą, że będzie musiał uważać, aby nie być zbyt widocznym, zbyt aktywnym, ponieważ cesarz ma pozycję jedynie symbolu, który od czasu do czasu może jedynie wygłosić orędzie do narodu, kiedy uzna, że coś niepokojącego dzieje się w kraju lub na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cesarz Naruhito oficjalnie wstępuje na chryzantemowy tron Japonii - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski