Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chatka Blues Festival 2019. Dwa dni muzycznych uniesień

Damian Stępień
Damian Stępień
Wojtek Kornet/mat. organizatora
Blues. Już przy samym wymawianiu nazwy tego gatunku można poczuć coś niezwykłego. A co dopiero, kiedy przez dwa dni będzie można usłyszeć najlepszych jego przedstawicieli. Chatka Blues Festival jak co roku nie zawodzi. Przed nami 10. edycja!

Już pierwszego dnia na scenie Chatki Żaka wystąpi Blues Junkres, czyli„Najlepszy Polski Zespół Bluesowy”. I to wcale nie jest czcze gadanie. Grupa zdobyła ten tytuł w ankiecie Blues Top 2018.

Ich muzyczny świat to dalekie południe Stanów i inspiracje takimi artystami jak Etta James, Freddie King, BB King, Canned Heat, Little Walter, czy Billy Boy Arnold.

Podczas ich piątkowego koncertu możemy spodziewać się dużej dawki rhytm’n’bluesa, boogie-woogie z domieszką swingu, soulu i rock’n’rolla.

Po Blues Junkers na scenie pojawi się gitarowo-basowy duet, czyli Leszek Cichoński i Tomasz Grabowy. Leszek Cichoński na scenie debiutował w 1981 roku z grupą CDN. Na początku lat 90. założył zespół Blues-Rock Guitar Workshop.

Od wielu lat na Rynku we Wrocławiu pod jego dyrekcją Wielka Gitarowa Orkiestra wykonuje utwory w ramach „Thanks Jimi Festival”. W tym roku wystąpiło 7423 gitarzystów

Tomasz Grabowy rozpoczynał z „Funky Groove” w 1994 roku, a od 1995 był członkiem grupy „Walk Away”. - Od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w ankietach fachowych czasopism muzycznych w kategorii gitara basowa - piszą organizatorzy.

Panowie poza standardami rockowymi, bluesowymi i jazzowymi zaprezentują nowe utwory stworzone specjalnie do tego projektu.

Oczywiście podczas festiwalu nie może zabraknąć wykonawców z zagranicy, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych.

Piątkowy wieczór zakończy występ Nick’a Schnebelen’a z Kansas City.

- Sławę i sceniczne szlify zdobył jako gitarzysta utytułowanego rodzinnego zespołu Trampled Under Foot. W 2008 zdobył nagrodę im. Alberta Kinga dla najlepszego gitarzysty konkursu International Blues Challenge w Memphis. Wraz z zespołem zdobyli też w 2014 roku Blues Music Award w kategorii Best Contemporary Blues Album. Wszystko to utorowało drogę do nagrania i wydania debiutanckiego solowego albumu studyjnego „Crazy All By Myself”. Nick ma bluesa we krwi - możemy przeczytać o gitarzyście.

Drugi dzień festiwalu otworzy Piotr Restecki, mistrz fingerstyle’u (technika gry na gitarze polegająca na jednoczesnym prowadzeniu melodii, linii basu, perkusji i podkładu akordowego).

Piotr Restecki sięgnął po gitarę już w wieku 6 lat. Nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych dowodzą, że była to słuszna decyzja. A jeszcze bardziej potwierdzają to tego typu komentarze po jego koncertach: Piekielnie zdolny, bosko wrażliwy, człowiek-orkiestra.

Po Piotrze Resteckim na scenie pojawi się duet Tymkoff i Łęczycki. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. utwory Erica Claptona, Roberta Johnsona czy Allman Brothers.

- Atrybutami tego duetu są znakomite partie wokalne oraz wirtuozerskie improwizacje na harmonijce - zachęcają organizatorzy.

Na finał festiwalu wystąpi urodzony w Chicago Carlos Johnson. Muzyk jest uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów bluesowych na świecie - możemy przeczytać o Johnsonie. - Z jego gry rozwinął się jeden z najbardziej oryginalnych stylów gitarowych łączący głębokie, surowe brzmienie bluesa tradycyjnego Chicago z bardziej współczesnym dźwiękami funky.

Chatka Blues Festival
Piątek-Sobota od godz. 19.00
Bilety: 50/70 zł

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski