Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą odbudować farę ze Starego Miasta. Na razie jest dyskusja

Małgorzata Szlachetka
Prace archeologiczne prowadzone na placu Po Farze w 1938 roku.
Prace archeologiczne prowadzone na placu Po Farze w 1938 roku. UM Lublin/Teatr nn
Kościół pw. św. Michała do XIX wieku górował nad staromiejskimi kamienicami. Dziś, po kilku latach, powraca pomysł jego odbudowy.

Na razie powstał Społeczny Komitet Promocji Odbudowy Fary. Jutro jego członkowie zapraszają na otwarte spotkanie, które odbędzie się w czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy placu Wolności. Początek o godz. 17. "W trakcie spotkania przewiduje się wystąpienia entuzjastów i przeciwników odbudowania kościoła farnego" - czytamy na zaproszeniu.

- Tyle inwestycji, i świeckich, i sakralnych powstaje w Lublinie, że fara to drobiazg, na przykład w porównaniu do stadionu. O pieniądze więc się nie martwię - przekonywał na łamach Gazety Wyborczej dr Józef Zięba, pomysłodawca odbudowy fary i były szef Oddziału Literackiego im. Józefa Czechowicza w Muzeum Lubelskim.

Specjaliści są tymczasem sceptyczni. - To już nie będzie zabytek. Poza tym, nie znamy na tyle wiernych wizerunków fary, aby ją odbudować we właściwy sposób - uważa Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie. I dodaje: - W momencie, gdy w mieście mamy dużo wymagających remontu obiektów historycznych, nie powinno się przeznaczać środków publicznych na tworzenie ich kopii.

Jaka jest historia fary? Pierwszego kościoła parafialnego w Lublinie nie zniszczyły najazdy ani wojny. Został rozebrany przez samych mieszkańców w połowie XIX wieku. W momencie, gdy popadł w ruinę po tym, jak rolę katedry przejął dawny kościół Jezuitów. Doszło do tego, że zawaliła się nawa świątyni pw. św. Michała. Przed rozebraniem murów wyposażenie kościoła zostało przeniesione w inne miejsca. Na przykład w archikatedrze lubelskiej jest obecnie gotycka chrzcielnica z drugiej połowy XIV wieku.

Gruz pozostały z wyburzenia fary użyto m.in. na podsypanie ulicy Podwale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski