Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą upamiętnić „proboszcza Majdanka” z Lublina. Epidemia pokrzyżowała plany budowniczych pomnika. Zobacz zdjęcia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Rzeźba ks. Emiliana Kowcza powstaje w Kijowie
Rzeźba ks. Emiliana Kowcza powstaje w Kijowie mat. nadesłane
Podczas drugiej wojny światowej niósł pomoc Polakom, Ukraińcom i Żydom. Na ołtarze wyniósł go papież Jan Paweł II. W Lublinie trwa budowa pomnika błogosławionego księdza Emiliana Kowcza. Monument ma być gotowy w ciągu miesiąca, ale jego oficjalne odsłonięcie budowniczowie postanowili odłożyć na później.

Przy Drodze Męczenników Majdanka powstaje pomnik ks. Emiliana Kowcza. Duchowny greckokatolicki przed wojną sprawował urząd proboszcza parafii Przemyślany koło Lwowa. W czasie niemieckiej okupacji pomagał Polakom, Ukraińcom i Żydom. Katechizował i chrzcił Żydów, żeby uchronić ich od śmierci ze strony Niemców. Tym samym łamał zarządzenia władz okupacyjnych.

„Ks. Kowcz na oczach Niemców prowadził na placu obok cerkwi katechizację Żydów. Jako wierny sługa Boży, próbował ratować każdego człowieka” - relacjonował Wasyl Szczerbij, jeden z mieszkańców Przemyślan.

Niemcy aresztowali kapłana 30 grudnia 1942 r. Był więziony przez gestapo. 31 sierpnia 1943 r. został przewieziony do obozu na Majdanku. W KL Lublin pełnił posługę duszpasterską. W listach wysyłanych do rodziny prosił, by nie podejmowano starań o jego zwolnienie, gdyż obóz jest miejscem, w którym pragnie pozostać, aby realizować kapłańskie obowiązki.

„Dziękuję Bogu za jego łaskawość dla mnie. Poza Niebem to jedyne miejsce, w którym chciałbym przebywać. Wszyscy jesteśmy tu równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini czy Estończycy. Jestem tu teraz jedynym kapłanem. Nie mogę sobie wyobrazić, co by oni beze mnie zrobili” - czytamy w jednym z zachowanych grypsów. Więźniowie okazywali mu szacunek i pomagali w ciężkiej pracy, dla wielu z nich stał się duchowym przewodnikiem. Zmarł w obozowym szpitalu 25 marca 1944 r.

26 czerwca 2001 r. został beatyfikowany we Lwowie podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

Za pomysłem upamiętnienia błogosławionego stoi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. - Na Majdanku było wielu duchownych, ale tytuł „proboszcza Majdanka” dostał tylko on - podkreśla duszpasterz. Przypomina, że ks. Emilian Kowcz w ekstremalnych warunkach, w jakich żyli więźniowie, potrafił wspierać ich duchowo, nie zważając na różnice wyznaniowe.

Pomysł budowy pomnika rada miasta zaakceptowała w 2016 r. Dwa lata później radni przegłosowali jego koncepcję. Na jego usytuowanie wybrali skwer przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. W lutym ubiegłego roku symbolicznie budowę zainicjował Petro Poroszenko, ówczesny prezydent Ukrainy. - Postać bł. Emiliana Kowcza łączy Ukraińców, Polaków, Żydów i inne narody, jest przykładem głębokiej duchowości i oddania - przemawiał Poroszenko podczas wmurowania aktu erekcyjnego.

Pomnik ma mieć formę okręgu, na środku którego powstanie 1,5-metrowy kopiec. Na jego szczycie ustawiony zostanie 2,5-metrowa rzeźba duchownego. Na jakim etapie są prace budowlane?

- Fundamenty pomnika są przygotowywane zgodnie z zatwierdzonym projektem. Wykonanych jest już 80 procent prac. W 90 procentach gotowa jest rzeźba. Pewnym wyzwaniem będzie przetransportowanie pomnika do Polski - przyznaje pomysłodawca.

Rzeźba powstaje w kijowskiej pracowni. Przed jej ustawieniem podłoże wokół pomnika zostanie wyłożone kostką granitową. Zakończenie prac budowniczowie planują w perspektywie miesiąca.

Pierwotnie odsłonięcie pomnika było planowane na 28 maja. Jednak epidemia pokrzyżowała plany organizatorów. - Odsłonięcie będzie uzależnione od rozwoju sytuacji. Chcemy, żeby mogło w nim wziąć udział jak najwięcej zainteresowanych osób, a nie tylko garstka - zastrzega ks. Stefan Batruch.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski