Chcą zgazować węgiel z Bogdanki

Piotr Nowak
Ewelina Lachowska/archiwum
Udostępnij:
Enea analizuje obecnie technologię tzw. czystego węgla, która ma być wykorzystywana w siłowni
 Największe. doświadczenie w zastosowaniu tej technologii mają obecnie Japończycy

Chcemy zbudować przy kopalni Bogdanka pierwszą w Europie elektrownię w technologii tzw. czystego węgla – zapowiedział w czwartek Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Tym samym potwierdził swoją deklarację z 3 grudnia ubiegłego roku. Wówczas przyznał podczas wizyty na Lubelszczyźnie, że w naszym regionie ma powstać nowa elektrownia.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w ramach przeglądu rządu przez premier Beatę Szydło, szef resortu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo energetyczne Polski zapowiedział inwestycje w nowe siłownie.

Minister ogłosił rozpoczęcie programu pilotażowego, w którym mieliby wziąć udział polscy uczeni, by zaprojektować i spełnić rolę tzw. inżyniera kontraktu, przy budowie elektrowni. – W moim przekonaniu jest to program, który może się udać – dodał Tchórzewski.

Enea już analizuje

Od kilku miesięcy prace nad technologią, którą można by zastosować w nowej elektrowni, prowadzi Enea. Kontrolę nad wielkopolskim koncernem sprawuje Skarb Państwa.

Od jesieni 2015 r. Enea jest właścicielem spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Sama kopalnia nie ma odpowiednich kompetencji i zasobów, żeby przeprowadzić taką inwestycję. Dysponuje jedynie paliwem, które jest drogie w transporcie. Zlokalizowanie elektrowni w pobliżu Bogdanki umożliwiłoby obniżenie części kosztów.

– Od kilku miesięcy analizujemy technologię zgazowania węgla. Wydaje się ona być korzystna z wielu powodów. Po pierwsze, ze względu na mniejsze oddziaływanie na środowisko i niższą emisję dwutlenku węgla, ze względu na mniejszą ilość zużywanej wody oraz ze względu na wyższą sprawność. Blok ze zgazowaniem węgla potrzebuje także mniej miejsca niż jednostka tradycyjna – powiedział portalowi wnp.pl Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Dlaczego wspomnianą technologię określa się mianem „czystego węgla”? Bo jest bardziej ekologiczna od tradycyjnego spalania.

Polega na tym, że węgiel ulega zgazowaniu w systemie zamkniętym. Powstały w ten sposób gaz służy potem do napędzania turbin w generatorach wytwarzających prąd. Największe doświadczenie w zastosowaniu tej technologii mają obecnie Japończycy.

Według zapowiedzi ministra, elektrownia, która powstałaby w województwie lubelskim, miałaby moc 500 MW (megawatów). Dla porównania, elektrociepłownia na lubelskim Wrotkowie posiada moc elektryczną na poziomie 235 MW. W rozmowie z wnp.pl Kowalik przyznaje, że analizy tej technologii dają obiecujące wyniki.

– Analizujemy opłacalność tego projektu, pod uwagę bierzemy m.in. takie elementy, jak jego lokalizacja i koszt paliwa – informuje prezes Enei. Zapowiada, że wyniki analiz powinny być znane za kilka miesięcy.

Pomysł powraca

Plany budowy elektrowni w sąsiedztwie kopalni powracają od 2008 r. W 2013 r. LW „Bogdanka” oraz GDF Suez podpisały list intencyjny w sprawie realizacji inwestycji.

Budowa w Starej Wsi pod Łęczną miała pochłonąć 3,5 mld złotych, a pierwszy prąd miał stamtąd popłynąć w 2020 roku.

Pomysł od początku krytykowała część mieszkańców i organizacje pozarządowe zabiegające o ochronę środowiska.

Dlatego przeciwników ucieszyła informacja z lipca 2015 roku, że z projektu wycofał się francuski koncern Engie (tak po przekształceniu nazywała się spółka GDF Suez).

Kilka miesięcy później o możliwości powrotu do tego pomysłu poinformował ówczesny zarząd koncernu Enea.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Chemia węgla to jest polska specjalność -ale jeszcze daleka droga do zgazowania węgla na skalę przemysłową. GIG może na ten temat powiedzieć więcej - myślę, że prof Buzek także. Niemcy zgazowują także -ale konwertują węgiel do Metanolu i to nie pod ziemią. Jednak to zostało dawno zrobione i nie znam wyników ekonomicznych. Po co Enea pcha się i rzuca się w głęboką wodę , po co minister ogłasza od razu, że może się to udać. Trzeba trochę policzyć -polecam GIG i Esse Kray - Bergabauforschungsinstitut
C
Chełmianin N
CZYTAJ Z GŁOWĄ!!!
Naucz się czytać, ze zrozumieniem,
bo masz duże kłopoty z myśleniem,
nie wciskaj Ukrainy, Lubelszczyzny,
bo nie znasz historii swojej ojczyzny.
Rozważ to i napisz do mądrzejszego,
i przekonaj PAN do poglądu swego
iż niesłusznie Lubelszczyznę zawęzili,
do lubelskiej ziemi i że gafę popełnili.
Lubelszczyzna! Tam, gdzie jej ziemia,
Chełmska ziemia, nie lubelska ziemia
i morał! Poznaniak historię ściemnia!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
d
do dno
Ortografia zniknie za ok 20 - 30 lat ,niedouczony filozofie .
p
poznaiak
Bardzo dobra decyzja w sprawie budowy Elektrowni .Panie Chełmianin widzę że pasuje tobie Ukraina a nie Lubelszcyzna ,dzieki takim jak pan Region Lubelski rozwija się powoli .Widać że posłowie z Chełma widzą tylko swoje miasto a nie cały region Lubelski .Jako emigrant powiem panu że Lubelszcyzna to wszystkie samochody od Biłgoraja do Bałej Podlaski są Lubelskie rejestracje a ne Chełmszcyzna.
C
Chełmianin N
WYKASUJ ALBO WSKAŻ???
Nowaku z Lubelszczyzną nie wyskakuj,
i w imię mądrości z główki ją wykasuj,
gdyż ona kojarzenia w mózgu stresuje
i to jest przyczyna, iż łepetyna świruje,
a jak rację masz, Lubelszczyznę wskaż.
Sejm ustawą woj, Lubelskie ustanowił,
uczony PAN Lubelszczyznę zmniejszył,
rządzący także nadziei nie pozostawił,
żebyś lubliniaku złudzeń się pozbawił.
Morał: lubelskie urojenie myśli płodzi,
no i pycha maniacka z głupoty bredzi!
k
kl
Najlepiej to z jednej strony protestować przed budową elektrowni, jak to było niedawno w przypadku "spalarni słomy" w Lublinie, a z drugiej narzekać na brak pracy lub niskie pensje. Liczę, że wbrew malkontentom, pięknoduchom i ekologicznym terrorystom te inwesytycje uda się zrealizować.
P
Prawdziwy katolik
A czy pytaliście okolicznych mieszkańców co oni na to ? Bo coś mi mówi że szybko oprotestują ten pomysł Amen
W
White Fang
A co z tymi wynalazkami które powstają w laboratoriach na lubelskich uczelniach.Może "kurier" poinformuje czytelników o tych pracach .
Dodaj ogłoszenie