Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zniesienia kwarantanny dla pracowników transgranicznych. "To dla nas tragedia"

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Rząd traktuje mieszkańców terenów przygranicznych jak drugiej kategorii - twierdzą politycy PO. W nocy przedłużono kwarantannę dla osób przekraczających granicę. - To dla tragedia - mówią.

Sprawa mieszkańców nadgranicznych miejscowości naszego regionu staje się coraz bardziej poważna. Chodzi o ok. 7 tysięcy osób (wraz z rodzinami to już 24 tysiące). Mieszkają po polskiej lub niemieckiej stronie, a pracują po drugiej. Dwutygodniowa kwarantanna oznacza, że nie mogą wrócić do domów, albo pojechać do pracy. Marszałek województwa zaproponował premierowi, aby w sposób specjalny potraktować mieszkańców obszarów przygranicznych.

- Powinni być traktowani w taki sam sposób jak kierowcy samochodów ciężarowych, nie powinni być objęci kwarantanną, tak żeby mogli normalnie funkcjonować. Uważamy, że przy współpracy samorządów transgranicznych będziemy w stanie wprowadzić kontrolę tych osób tak, żeby wszyscy mogli czuć się bezpiecznie. Państwo powinno wypracować narzędzia wsparcia dla osób, które obecnie nie mogą wykonywać pracy zawodowej, powinno wypracować specjalny program pomocowy - mówił w poniedziałek Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

W piątek na przejściach granicznych w Lubieszynie i Rosówku zebrało się kilkadziesiąt osób. Domagali się domagających się przywrócenia ruchu dla pracowników transgranicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

- Mój mąż jest tam, po drugiej stronie granicy. Jest lekarzem i pracuje w Niemczech. Od miesiąca się nie widzieliśmy, bo mąż nie może sobie pozwolić na dwutygodniową przerwę w pracy i zdecydował się na pozostanie po drugiej stronie granicy - mówi, nie kryjąc łez, pani Katarzyna. W podobnej sytuacji jest wielu mieszkańców naszego regionu, których wprowadzone przepisy rozdzieliły z najbliższymi. Problem jest także brak możliwości kontynuowania nauki przez dzieci.

- Moje dzieci mają przed sobą ważne egzaminy i aby je zdać, będą musiały na ponad miesiąc wyjechać z domu - podkreśla pan Tomasz.

Łzy i protest na granicy. "Chcemy wrócić do pracy" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wsparcie dla osób, które zdecydowały się na pozostanie na terenie Niemiec, wykazały władze landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Do tej pory zatwierdzono 93 wnioski dla 466 pracowników oraz 11 towarzyszących krewnych na łączną kwotę 290.355 euro. Spośród nich, 61 to osoby dojeżdżające do pracy codziennie, a 405 to osoby dojeżdżające do pracy co tydzień.
- Przy obecnym przedłużeniu przepisów zarówno firmy, jak i pracownicy z Polski mają pewność planowania - mówił Patrick Dahlemann, parlamentarny sekretarz stanu ds. Pomorza Przedniego.

Mieszkańcy apelują o zniesienie kwarantanny dla pracowników transgranicznych, otwarcie większej liczby przejść granicznych, umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania oraz wskazanie konkretnej daty planowanego otwarcia granicy.

- Przy wsparciu rządu można byłoby tę sytuację rozwiązać. Teraz to wygląda tak, jakby Warszawę podzielić na pół wzdłuż Wisły i zabronić przemieszczania się mieszkańcom na drugi brzeg - mówi poseł Sławomir Nitras z PO.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdaniem premiera i ministra zdrowia na otwarcie granicy nie jest jeszcze czas. W nocy z niedzieli na poniedziałek premier podpisał rozporządzenie, które wydłuża do odwołania obowiązek kwarantanny. Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kierowcy zawodowi wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, są zwolnieni z kontroli.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • COMPONENT {"params":{"text":"Podejrzewasz, że masz koronawiursa? ","id":"podejrzewasz-ze-masz-koronawiursa"},"component":"subheading"}
  • COMPONENT {"params":{"text":"Ilu jest zakażonych? ","id":"ilu-jest-zakazonych"},"component":"subheading"}
  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

lubelskie
  • Zakażonych242 727
    + 1 483
  • Zmarło7 058
    + 0

9. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Chcą zniesienia kwarantanny dla pracowników transgranicznych. "To dla nas tragedia" - Głos Szczeciński

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski