Chcesz kupić meble. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem

Artykuł sponsorowany Galeria Gala

Meble są podstawowym elementem wyposażenia domu, dzięki któremu możemy zagospodarować przestrzeń wokół siebie, dopasowując ją do naszych potrzeb i indywidualnych oczekiwań. Szeroki wybór mebli gotowych oraz możliwość zamówienia mebli na wymiar to gwarancja, że będziemy mogli wyposażyć każde pomieszczenie w mieszkaniu i domu, bez względu na jego wielkość, kształt i funkcję, którą ma pełnić. Meble mogą być wykonane z różnych materiałów i w rozmaity sposób wykończone. Co warto sprawdzić przed zakupem, by móc cieszyć się satysfakcjonującym użytkowaniem szaf i szafek, regałów i kredensów, stołów, biurek czy krzeseł przez jak najdłuższy?

Materiały wykonania mebli i ich jakość

O trwałości i solidności mebla decyduje materiał lub materiały, z których został zrobiony oraz sposób połączenia poszczególnych elementów, czyli jakość śrub, rozmaitych łączników czy zawiasów. Współcześni producenci mogą korzystać z wielu różnych materiałów, z których tworzą meble o różnym przeznaczeniu i coraz wyższej jakości. Należy jednak pamiętać, że nie każdy materiał sprawdzi się w każdym pomieszczeniu - różnią się one właściwościami i m.in. odpornością na wilgoć czy zabrudzenia. Materiały najczęściej stosowane przez producentów mebli:

  • płyta melaminowa - to płyta wiórowa pokryta melaminą, materiał łatwy do utrzymania w czystości, stosunkowo tani i solidny, stosowany najczęściej do produkcji korpusów mebli kuchennych oraz różnego rodzaju szaf;
  • płyta MDF - materiał dostępny w wielu rozmaitych wykończeniach i stosowany w produkcji frontów meblowych, m.in. mebli kuchennych i łazienkowych, poddaje się frezowaniu, a lakierowanie zabezpiecza płytę MDF przed wilgocią;
  • fornir - to płyta wiórowa lub płyta MDF pokryta cienką warstwą naturalnego drewna, stosowana przede wszystkim w produkcji frontów meblowych do różnych pomieszczeń w domu, lakierowanie zabezpiecza fornir przed wilgocią;
  • laminat - to płyta wiórowa pokryta cienką warstwą tworzywa (grubszą niż melamina), która może występować w rozmaitych kolorach i fakturach, również doskonale imitując naturalne materiały (np. drewno), stosowana do produkcji frontów meblowych.

Nowoczesne meble mogą być również wykonane z naturalnych materiałów (przede wszystkim wysokogatunkowego drewna), materiałów nieoczywistych (np. różnego rodzaju stali) oraz eleganckiego szkła.

[sc[Sposoby pielęgnowania mebli
O funkcjonalności mebli decydować będzie nie tylko ich ustawność i pojemność oraz system szuflad czy szafek do przechowywania, ale również łatwość utrzymania ich w czystości. Kupując meble należy koniecznie sprawdzić jakie sposoby ich pielęgnacji i konserwacji zaleca producent. Najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu są te sprzęty, które nie wymagają zastosowania szczególnych, drogich preparatów do czyszczenia. Większość nowoczesnych mebli można przecierać na sucho i/lub czyścić za pomocą miękkiej szmatki z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego płynu do czyszczenia. Wyjątkiem będą tutaj meble z naturalnego drewna i olejowane (lakierowane są łatwiejsze w obsłudze) - można je przecierać na sucho, ale do intensywniejszej pielęgnacji konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne środki dedykowane produktom drewnianym.

Gotowe meble a meble na wymiar

Gotowe meble to meble dostępne najczęściej od ręki, w standardowych rozmiarach i kolorach. Szerokość palety kolorystycznej oraz ilość sposobów wykończeń do wyboru, pozwalających na zindywidualizowanie produktu jest ograniczona przez producenta. Najczęściej możemy wybierać spośród kilku lub kilkunastu kolorów i/lub wzorów. Zaletą mebli gotowych jest ich stosunkowo niska cena, a wadą może być problem z dopasowaniem ich do wnętrz o niestandardowych wymiarach lub kształcie.

meble na wymiar

Meble na wymiar to możliwość optymalnego dopasowania wyposażenia do dowolnego pomieszczenia w mieszkaniu czy domu. Najczęściej decydujemy się na ten rodzaj mebli w kuchni, która wymaga zastosowania wysokiej jakości materiałów, odpornych na trudne, kuchenne warunki (częsty kontakt z wodą, kontakt z żywnością o różnej konsystencji i właściwościach barwiących, podwyższoną wilgotność i temperaturę powietrza, podwyższone ryzyko uszkodzeń mechanicznych, codzienne stosowanie detergentów czyszczących itp.) oraz maksymalnej funkcjonalności.

Meble na zamówienie pozwalają praktycznie zagospodarować każde wnętrze, bez względu na jego rozmiar i kształt (pomieszczenia z zaokrąglonymi ścianami, wnękami i wypustami) oraz niestandardowe wymiary (np. skosy na poddaszu, pomieszczenia bardzo wąskie itp.). W tym przypadku mamy również pełną kontrolę nad każdym elementem mebla - sami decydujemy nie tylko o kolorystyce i wykończeniu, ale również materiałach użytych w toku produkcji (od frontów i korpusów, przez zawiasy, systemy zamykania szuflad itd.).

Gwarancja na meble standardowa a rozszerzona

Gwarancja jest dobrowolnym oświadczeniem dotyczącym jakości mebla, złożonym przez przedsiębiorcę (np. producenta). To dokument, w którym powinny znaleźć się m.in. dane producenta zakupionego przez nas mebla oraz informacja o uprawnieniach przysługujących konsumentowi w razie stwierdzenia wady w tymże meblu. Oświadczenie gwarancyjne powinno określać okres ochrony, a także zakres odpowiedzialności przedsiębiorcy, który określa do dobrowolnie i samodzielnie. Gwarancja może więc obejmować zwrot pieniędzy, wymianę lub naprawę mebla lub jego elementu (w tym punkcie warto zwrócić uwagę na wykluczenia!). Istotną z punktu widzenia konsumenta informacją jest ta, że Gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej.

,strong>Współcześni producenci mebli gotowych i mebli na wymiar szczególnie dbają o dobre relacje z klientami, a będąc pewni jakości swoich produktów - oferują konsumentom możliwość uzyskania gwarancji rozszerzonej. Szczegółowe uprawnienia oraz koszt takiej gwarancji (gwarancja rozszerzona jest najczęściej usługa dodatkowo płatną) są każdorazowo ustalane indywidualnie przez przedsiębiorcę, dla danego mebla lub grupy mebli.

Meble w centrum handlowym Gala

Galeria Gala to wyjątkowe miejsce na mapie województwa lubelskiego, pełne świetnych mebli, które cieszą oko oryginalnością oraz zachwycają jakością i funkcjonalnością. Znajdziemy tutaj wyposażenie pochodzące od najlepszych fachowców w branży meblarskiej, sięgających w swojej pracy po doskonałe materiały oraz inspirujących się światowymi trendami. Szeroki wachlarz mebli stylowych i nowoczesnych, dostępnych w różnych kolorach i wykończeniach oraz możliwość zamówienia mebli na wymiar to gwarancja, że każdy znajdzie w Gali wyposażenie, które spełni wszelkie wymagania i optymalnie wpisze się w meblowaną przestrzeń mieszkania lub domu.

Chcesz kupić meble, ale nie masz pomysłu? Galeria Gala natchnie cię i zainspiruje, a profesjonalni projektanci wnętrz pomogą w dobraniu optymalnego wyposażenia do każdego pomieszczenia.

Dodaj ogłoszenie