Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz żyć świeżym powietrzem? Nie truj, segreguj! 

Tekst powstał przy współpracy z Katarzyną Atras, uczennicą VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie
zdjęcie ilustracyjne
Nie wiedza, czy brak chęci - to pytanie pozostawia wiele niewiadomych. W tym artykule postaramy rozwiać wszelkie niedopowiedzenia, a także pokazać, że nie jest to tak skomplikowane i żmudne, jak się to postrzega. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

W Polsce odpady segregujemy na 5 frakcji:

· Plastik i metal- pojemnik żółty
· Papier- pojemnik niebieski
· Szkło kolorowe- pojemnik zielony
· Odpady bio- pojemnik brązowy
· Odpady zmieszane- pojemnik czarny

Zasady segregowania odpadów są podobne w całej Polsce, ale czasem mogą się delikatnie różnić. Na przykład w jednym mieście kartoniki po mleku – czyli opakowania tetra pak - klasyfikuje się jako papier, a w pozostałych jako odpady wielomateriałowe, które należy wyrzucać do żółtego pojemnika. Dlatego zanim zaczniesz segregować, upewnij się, jakie zasady są w Twojej miejscowości, najlepiej na lokalnej stronie Twojej gminy.

Recykling działa, jeśli odpady są dobrze przygotowane, czyli:

· prawidłowo posortowane,
· opróżnione z resztek,
· w miarę czyste,
· nie zatłuszczone.

W przeciwnym razie więcej szkodzimy niż pomagamy

Co się dzieje ze śmieciami poprawnie posegregowanym?

Szkło przekazywane jest bezpośrednio do huty, gdzie zostaje przetopione tym tworząc nowy produkt. Inne odpady segregowane trafiają na linię sortowniczą, gdzie rozdzielane są ze względu na materiał, a także kolor. Tak posortowane surowce sprzedawane są do centrów recyklingu. Plastikowa butelka wrzucona do żółtego pojemnika rozpoczyna recykling, gdzie na jego końcu staje się np. nową butelką czy polarem. W przypadku bioodpadów takich, jak liście jest to dłuższa historia. Najlepszym rozwiązaniem jest ich utylizacja "u źródła’’, czyli kompostowanie w przydomowych kompostownikach. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, bioodpady powinniśmy wyrzucić od pojemnika brązowego. Następnie są one zbierane przez specjalne śmieciarki i wywożone do kompostowni, gdzie trafiają do reaktorów. Tam pod wpływem działania bakterii dochodzi do rozkładu biologicznego. Produktem ubocznym jest metan - gaz cieplarniany, który szkodzi środowisku. Dlatego wychwytuje się go i pompuje do turbin produkujących energię elektryczną.

Część energii jest wykorzystywana na potrzeby energetyczne kompostowni, nadwyżka natomiast jest sprzedawana do sieci.

Co się dzieje ze śmieciami niepoprawnie posegregowanym lub opróżnionymi?

Głównym problem w zakładzie odzysku odpadów są plastikowe i szklane butelki, czy także słoiki wypełnione różnymi płynami, które podczas transportu na taśmociągu są rozrywane. Płyn, zabrudzenia powodują zawilgocenie odpadów przeznaczonych do recyklingu, co często prowadzi do poważnych awarii urządzeń sortujących, szczególnie niebezpiecznych dla elementów elektroniki. Takie odpady najczęściej po prostu trafiają na składowisko, dlatego też słoiki, butelki, puszki, czy pojemniki po wszelakich przetworach powinny być przede wszystkim opróżnione z zawartości, a następnie odpowiednio posegregowane. Pamiętajmy o tej złotej zasadzie, aby odpady zamiast trafiać na wysypisko, gdzie mieszkańcy będą zmuszeni zapłacić za odbiór odpadów niepoprawnie posegregowanych, miałyby możliwość prawidłowego recyklingu.

Jakie są najczęstsze błędy w segregacji?

· Zły podział odpadów i ich segregacja
· Wyrzucanie papieru, odpadów biodegradowalnych, szkła w plastikowych torbach
· Paragonów sklepowych wyrzucane do pojemnika na papier (właściwy pojemnik to „odpady zmieszane”)
· Wyrzucanie ubrań do frakcji „papier”

Niewłaściwa segregacja lub jej brak to duży problem. Niezwracanie uwagi na oznaczenia pojemników i wyrzucenie zwykłych, mokrych śmieci do pojemnika na odpady segregowane może zanieczyścić całą ich zawartość. Jak wiemy nie wszystko w praktyce jest tak proste, jak się pisze, dlatego zważając na to, że żaden z nas nie jest idealnym eco-maniakiem i każdemu zdarza się potkniecie lub niewiedza w pewnym obszarze to pomimo tego wspólnie staramy się utrzymać naszą planetę, w jak najlepszym stanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski