Chcieli ratować człowieka, ten okazał się manekinem. –...

  Chcieli ratować człowieka, ten okazał się manekinem. – Procedury zadziałały – odpowiada policja

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Chcieli ratować człowieka, ten okazał się manekinem. – Procedury zadziałały – odpowiada policja

  ©Artur Sienkiewicz

  Interwencją policji, straży pożarnej i pogotowia rozpoczął się festiwal Open City w Lublinie. Funkcjonariusze chcieli ratować człowieka, który okazał się manekinem. Czy organizatorzy poinformowali służby o instalacji? Czy funkcjonariusze zadziałali prawidłowo? Czy artyści osiągnęli swój cel?
  Chcieli ratować człowieka, ten okazał się manekinem. – Procedury zadziałały – odpowiada policja

  ©Artur Sienkiewicz

  W czwartek przed północą służby otrzymały informację, że na gzymsie kamienicy przy skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kołłątaja stoi człowiek. Na miejsce przyjechała policja, straż pożarna i pogotowie. Rozłożono specjalny materac, który miał złagodzić skutki upadku.

  Wkrótce okazało się, że niedoszły samobójca to manekin, który stanowi element instalacji pt. „Balans”. Na gzymsie znajdującym się kila metrów nad chodnikiem umieścili go artyści biorący udział w festiwalu Open City.

  Czytaj też: Akcja w centrum Lublina. "Człowiek stoi na gzymsie!" Zaalarmowana straż pożarna zamiast samobójcy znalazła manekina (ZDJĘCIA)  Autorami pracy są Monika i Tomasz Bielakowie. Jej tytuł odnosi się do próby utrzymania równowagi, do nieustannego wahania się, bycia „pomiędzy”, na krawędzi.

  „Artyści wprowadzając tę realistyczną figurę w miejsce, w którym odbywa się nieustanny przepływ ludzi i wzmożony ruch uliczny, próbują wytworzyć rodzaj napięcia i zaskoczenia, chcą wytrącić przechodniów z codziennej rutyny” – czytamy w opisie instalacji.

  - Cel artystyczny został osiągnięty. Ludzie nie pozostali obojętni - przekonuje Anna Horyńska z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, koordynator festiwalu.

  Dodaje, że nie spodziewała się aż takiej reakcji. Manekin pojawił się na gzymsie około godz. 23.15. Policja interweniowała około pół godziny później.

  - To była prawidłowa reakcja człowieka i służb. Każde takie zgłoszenie musimy przyjąć i zweryfikować - podkreśla podkom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Dodaje, że sprawa będzie zbadana.

  Instalacja powróci
  Na razie nie wiadomo, czy ktoś poniesie konsekwencje czwartkowej interwencji. Zarówno organizatorzy, jak i przedstawiciele służb zapewniają, że zadziałali prawidłowo.

  - Mieliśmy wszystkie niezbędne zezwolenia od właściciela budynku i konserwatora zabytków. Do Komendy Miejskiej Policji i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wysłaliśmy maila z informacją, że taka instalacja powstanie - wyjaśnia koordynatorka festiwalu Open City.

  Nic sobie do zarzucenia nie ma także policja. – Procedury zadziałały – zastrzega podkom. Anna Kamola.

  Rozeznanie funkcjonariuszom utrudniała noc. Policjantka wyjaśnia, że w ciemności nie sposób było rozróżnić, czy postać na gzymsie to człowiek, czy manekin. Nie było też tabliczki z opisem instalacji. Pojawiła się ona dopiero w piątek rano.

  - Jesteśmy instytucją miejską, wysłaliśmy informacje do służb, nie wiem co moglibyśmy jeszcze zrobić. Mam nadzieję, że nie będzie poważnych reperkusji - mówi Anna Horyńska.

  - Prowadzimy czynności wyjaśniające. Musimy przesłuchać świadków. Za wcześnie, żeby wyciągać wnioski - informuje policjantka.

  Nazajutrz po zdarzeniu artyści odebrali manekina z komisariatu. W piątek instalacja powróci na budynek przy skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kołłątaja, ale w nowym miejscu.

  Będzie przymocowana niżej, żeby przechodnie mogli lepiej ją widzieć. Organizatorzy mają nadzieję, że to uchroni ich przed kolejnymi interwencjami.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (47)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na ścianę płaczu z nim albo Bramę Brandenburską - bądź Bramę żydowską Pietrasiewicza.

  Lubelok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Niech żydobolszewia z Rozdroży ,tego skrzywdzonego "uchodźcę" ( zapewne z nożem w kieszeni) POsadowi na Bramie Brandenburskiej w Berlinie albo ścianie płaczu w Jerozolimie. Natomiast to miejsce w...rozwiń całość

  Niech żydobolszewia z Rozdroży ,tego skrzywdzonego "uchodźcę" ( zapewne z nożem w kieszeni) POsadowi na Bramie Brandenburskiej w Berlinie albo ścianie płaczu w Jerozolimie. Natomiast to miejsce w Lublinie jest zupełnie bez sensu. Żeby się o tym przekonać wystarczy przejść przez akademickie ośrodki albo Centrum Lublina a tam można zauważyć i ciemnoskórych Azjatów jak i murzynów swobodnie poruszających się - uczących ,robiących zakupy w przyległych sklepach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za ten numer ktoś POwinien zapłacić z własnej kieszeni i to bez żadnych ulg.

  kubeba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Głupie igraszki z kieszeni podatnika , zamiast zorganizować jakiś plener malarski , przybliżyć ludziom sztukę kowalstwa zagnieżdżonego na Lubelszczyźnie , to albo się kąpią w fontannie , albo...rozwiń całość

  Głupie igraszki z kieszeni podatnika , zamiast zorganizować jakiś plener malarski , przybliżyć ludziom sztukę kowalstwa zagnieżdżonego na Lubelszczyźnie , to albo się kąpią w fontannie , albo ganiają z genitaliami, albo robią regały na złom, albo reklamują maść do du*y , albo straszą ludzi jakimś zamorskim weselem .................... a Żuk im płaci za te fanaberie -bo co mu tam skoro nie z jego kieszeni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  #stonkamurem

  endrju bgcki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  To tylko może mieć miejsce w "mieście inspiracji"....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manekiny- samobójcy!

  Maur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Wczoraj rano o godz. 7.00 jechałem obwodnicą w kierunku W-wy, nagle zobaczyłem na wiadukcie nad trasą stojącą dziewczynę przed balustradą, jakby zastanawiała się czy skoczyć, już chciałem...rozwiń całość

  Wczoraj rano o godz. 7.00 jechałem obwodnicą w kierunku W-wy, nagle zobaczyłem na wiadukcie nad trasą stojącą dziewczynę przed balustradą, jakby zastanawiała się czy skoczyć, już chciałem zatrzymać się i zainterweniować, inne samochody też zatrzymywały się, jeden z kierowców wysiadł i przyglądał się "dziewczynie", więc pomyślałem ,że sytuacja jest pod kontrolą, wobec tego nie stanąłem, gdyż spieszyłem się do pracy. Ale całą drogę myślałem o tej sytuacji.Dzisiaj rano zobaczyłem drugiego jak się okazało manekina stojącego na gzymsie budynku McDonalda.
  Powiązałem obie sprawy. Uważam, że ci którzy umieścili nad trasą szybkiego ruchu, manekina stworzyli poważne zagrożenie dla kierowców i ruchu samochodów, gdyż rozpraszało to uwagę na drodze i mogło doprowadzić do wypadku powinna się tym zająć policja lub prokuratura. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zagrożenie dla życia i zdrowia

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Moje pierwsze skojarzenie- kukły z kapuścianą głową wieszane na drzewach przy drodze. Napisałam o tym w komentarzu, ale szybciutko go usunęli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu ustawili silikonowego uchodźcę przy KrakowskimPrzedmieściu 52 lub 54

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dzisiaj widziałam tego silikona na gzymsie pod ww. adresem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jj

  Jj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie ma juz porucznikiw borewiczow colombo itp.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Procedury zadziałały?

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Policja się ośmiesza. Nie ma procedur w takiej sytuacji. Rozstawienie trampoliny dla manekina, żeby skakał?. Macie mieszkańców za durni?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jj

  Jj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Dobrze że manekin nie miał pistoletu nad wodę bo byłaby strzelanina jak na filmach amerykańskich za czasów kaset vhs.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo Żuk !!

  doświadczony Lubelak i przewodnik !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

  Dzięki za nowoczesny Lublin , pełen nowych inspiracji . Czasami dzieje się oj dzieje podobnie jak w Paryżu i innych europejskich stolicach !!! Tak trzymać !!!! Brawo Żuk , już nie wstydzę się...rozwiń całość

  Dzięki za nowoczesny Lublin , pełen nowych inspiracji . Czasami dzieje się oj dzieje podobnie jak w Paryżu i innych europejskich stolicach !!! Tak trzymać !!!! Brawo Żuk , już nie wstydzę się zapraszać zachodnich gości do Lublina !!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ziuk powinien sobie wziąć o 30 lat starszą babę od siebie za żonę i wtedy już byłoby................

  Zezem na wprost (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  zupełnie jak Paryżu - NO NIE LUBELSKI DOŚWIADCZONY PRZEWODNIKU ?
  Tak na marginesie ( chwaląc głupotę też trzeba być ?????m.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie doświadczony Lu belak

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Pan jest propagandzistą a nie przewodnikiem. Co to za bełkot?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OTO CAŁY PIS

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  Ciemnym pisowskim niedoje....m wszystko przeszkadza a najbardziej Prezydent Lublina, LUBLIN WOLNY OD PISUARÓW- PIS TO DNO DNA...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  /Gość/.... z Syjonu ? czy sowieckiego panteonu ślini się ze złości bo Polacy gonią /GOŚCI/

  antygnIDA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zdegenerowane POkraki skumplowane z żydobolszewią dążą do skundlenia Narodu Polskiego który już zdążyli nazwać Polinem . A kiedy im się to nie udaje a Soros nie chce dopłacać do ich marnych wyników...rozwiń całość

  Zdegenerowane POkraki skumplowane z żydobolszewią dążą do skundlenia Narodu Polskiego który już zdążyli nazwać Polinem . A kiedy im się to nie udaje a Soros nie chce dopłacać do ich marnych wyników to brzęczą i starają się żądlić niczym osy gonione od patery z owocami - tak jak ten tu /gość/..... z Syjonu albo okolic Carskiego Sioła.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gościu

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Gościu, wypowiadasz się nie na temat. Wulgaryzmami nikogo już nie przestraszycie. Ten żenujący spektakl na koszt Lublinian ma się skończyć. Ośmieszacie nas.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Z wizytą na budowie S17. Zobacz zdjęcia i wideo z drona

  Z wizytą na budowie S17. Zobacz zdjęcia i wideo z drona

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Lubelskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Lubelskiego

  Kolejny, śmiertelny wypadek na ul. Nadbystrzyckiej

  Kolejny, śmiertelny wypadek na ul. Nadbystrzyckiej