Chełm: Amfiteatr jak nowy. Prace w Kumowej Dolinie trwają

Karolina Ryniak
KR
Udostępnij:
Trwają prace przy remoncie chełmskiego amfiteatru w Kumowej Dolinie. Wykonawca, firma Perfekt Sp. z o.o. ma czas na realizację projektu do końca grudnia. Kwota na jaką opiewa umowa to prawie 12 mln zł.

- Konstrukcja obiektu pozostała, ale całe pokrycie wymieniliśmy na nowe. Natomiast scena jest budowana od podstaw. Zmienia się również widownia. Będzie liczyła 2,5 tys. miejsc. Przebudowujemy również gruntownie budynek wewnątrz – tłumaczy Zbigniew Piebiak, prezes Perfekt Sp. z o.o. - W budynku znajdzie się kilka sal dydaktycznych, będzie także winda, która umożliwi m.in. przewożenie sprzętu muzycznego na scenę amfiteatru – dodaje.

Zmienia się również infrastruktura otoczenia, tak aby służyła działalności kulturalnej obiektu. Cały teren będzie ogrodzony, wyposażony w parking i ciągi pieszo-jezdne, place zabaw, miejsca do prowadzenia zajęć oraz stanowiska dla kamperów. Otoczenie amfiteatru ma być także nowym miejscem rekreacji i spędzania wolnego czasu z rodziną.

- W obrębie obiektu powstanie plac zabaw, którego kontury będą miały kształt niedźwiedzia. Będzie to nawiązanie do herbu Chełma. Dodatkowo amfiteatr ma być monitorowany i doświetlony, dzięki temu stanie się bezpieczny – zapowiada Agata Fisz, prezydent Chełma.

Wszystko przemyślane?

Projekt nie obejmuje zadaszenia widowni, tak jak planowano to pierwotnie, ale jest to brane pod uwagę jako kolejny etap modernizacji. Obiekt będzie posiadał sale szkoleniowo- warsztatowe, pracownie do prowadzenia zajęć i warsztatów twórczych, uniwersalne pomieszczenia do prowadzenia zajęć kulturalno- kreatywnych. Będą też pomieszczenia administracyjne oraz garderoby. Oprócz wydarzeń plenerowych będą prowadzone zajęcia dydaktyczne. Ich organizacją oraz zarządzaniem budynkiem zajmie się Chełmski Dom Kultury.

Realizacja inwestycji byłaby niemożliwa gdyby nie dofinansowanie w ramach projektu Chełmski Łańcuch Kreatywności, działanie 7.1 Dziedzictwo Kulturowe i Naturalne. Koszty prac budowlanych to nie jedyne, które należy ponieść. Pozostałe koszty projektu to: zarządzanie – 160 600,00 zł, dokumentacja techniczna – 359 406,00 zł. nadzór inwestorski – 196 185,00 zł. zakup wyposażenia – 2 049 661,00zł. Promocja projektu – 49 200,00zł.

- Termin jest napięty, jednak mamy 24 lata doświadczenia na rynku i zdajemy sobie sprawę z wyzwania przed jakim stanęliśmy. Zabezpieczyliśmy się jeśli chodzi o zaplecze kadrowe i myślę, że nie będziemy mieć problemów ze zrealizowaniem inwestycji w terminie – dodaje prezes Piebiak.

Poprzednio zarządzający tym obiektem MOSiR prowadził jedynie prace remontowo -zabezpieczające. Na kompleksową modernizację nie było pieniędzy. W tym czasie miasto modernizowało inne obiekty kulturalne takie jak; Chełmski Dom Kultury, Chełmskie Centrum Kultury Filmowej „Zorza”, dokończyło budowę Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

W ostatnich latach miasto zrealizowało szereg inwestycji kulturalno – rekreacyjno- sportowych: budowa Parku Wodnego, budowa bulwaru spacerowo rowerowego nad Uherką, budowa boisk wielofunkcyjnych.

Obecnie miasto realizuje jeszcze projekt Roweru Miejskiego, który obejmie 17 stacji rowerowych .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dela
bardzo sprawnie i dobrze to wyglada
Dodaj ogłoszenie