Chełm. Będą prowadzone dalsze prace konserwatorskie w chełmskiej bazylice. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Będą kontynuowane prace restauratorskie, budowlane i konserwatorskie w bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie. Miasto przekazało na ten cel 60 tys. złotych.

W ramach tych pieniędzy zostanie wykonany remont krypt, otworów wglądowych i odtworzenie wejścia do zakrystii północnej bazyliki, z obudową zejścia do krypt.

Przeprowadzone będą też dalsze badania architektonicznne, odkrywki na dwa okna widokowe w krypcie nr 4 pokazujące lico muru południowego cerkwi z XIII wieku, a także konserwacja kości, rekonstrukcja grobów szkieletowych kobiety i dziecka z XIII w. z konstrukcją okna widokowego dla turystów (w krypcie pod zakrystią północną.

Wykonane zostaną także odwierty i odkrywki dwóch nieznanych krypt zamurowanych w czasie II wojny światowej, przy południowym wejściu do krypt. Zostanie również wykonany sarkofag z kamienia dla pochowanych szczątków biskupów unickich, w tym biskupa Skarbka Porfiriusza Ważyńskiego.

Pochówki sprzed lat, wiele zabytków ciągle odkrywane na terenie bazyliki NNMP w Chełmie.

W 2020 r. na terenie chełmskiej bazyliki pw. Narodzenia NMP na tzw. górze chełmskiej, przeprowadzone zostały badania archeologiczne i roboty budowlane związane z realizacją projektu: „Kontynuowanie prac restauratorskich, budowlanych i konserwatorskich związanych z badaniami w kryptach Bazyliki oraz na odbudowę zniszczonego odcinka łączącego krypty z klasztorem”, dofinansowanego przez Urząd Miasta Chełm.

Jednym z etapów prac było odtworzenie fragmentu tunelu, łączącego kryptę nr 2 pod transeptem bazyliki z klasztorem Bazylianów, zniszczonego w wyniku budowy w początkach latach 80. XX w. kanalizacji deszczowej. Po odsłonięciu tunelu wyeksplorowano około 5 metrów długości tunelu, udrażniając korytarz do ścianki z cegieł, odcinającej tunel od piwnicy Klasztoru Bazylianów.

W czasie prac pozyskano liczne zabytki na złożu wtórnym: fragmenty ceramiki, kafle szkliwione, kawałki szkła witrażowego, cegły i płytki posadzkowe. Zabytki reprezentują przekrój chronologiczny od XIII do XX w.

W profilu północnym, na wschód od wspomnianego muru, znajdowało się skupisko przemieszanych kości ludzkich z cegłami. Natomiast na styku profilów południowego i wschodniego zidentyfikowano zniszczony trumienny grób szkieletowy, datowany na XIII w.

Miasto ma w planach wykorzystanie tunelu w celach turystycznych. Koncepcja zakłada odrestaurowanie tunelu i połączenie go z udostępnionymi do zwiedzania kryptami . W ten sposób odwiedzający mogliby rozpocząć swoją wycieczkę w kryptach i tunelem dostać się do budynku Klasztoru Bazylianów. Krypty pod bazyliką pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie to wyjątkowy zabytek w skali Europy. Zobaczymy tu zarówno fundamenty cerkwi katedralnej z XIII wieku wybudowanej przez króla Daniela Romanowicza, podziemne przejścia, jak i pochówki z różnych epok.

Krypty znajdujące się pod posadzką Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej po raz pierwszy zostały udostępnione dla zwiedzających w 2018 roku podczas konferencji „Góra Katedralna w Chełmie. Pomiędzy współczesnością, historią i archeologią”. Zobaczyć je można w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie