Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełm i okolice. Mieszkańcy angażują się w pomoc dla uchodźców. Sprawdź jak możesz wesprzeć potrzebujących

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Hotel Duet/Facebook
W związku z tragiczną sytuacją na Ukrainie mieszkańcy uciekają za granice szukając pomocy. Mieszkańcy Chełma czynnie biorą udział we wsparciu potrzebujących. Sprawdź jak i Ty możesz pomóc.

Hotel Duet znajdujący się przy ulicy Hrubieszowskiej 54A w Chełmie wczoraj 25.02) ogłosił zbiórkę dla potrzebujących osób z Ukrainy znajdujących się na terenie placówki. Właściciele zdecydowali się o przyjęciu około 50 osób. Niestety dla większej ilości nie ma miejsca.

Akcję wsparło Stowarzyszenie Tak Niewiele. Mimo szybkiej reakcji chełmian i ogromnego wsparcia wciąż brakuje niektórych rzeczy.

– Potrzebujemy leki na kolkę dla dzieci, plastry, wodę utlenioną, octenisept, leki na układ trawienny i kremy na odparzenia dla dzieci – poinformowała nas pracownica hotelu.

MOPR planuje zbiórkę

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie informuje, że od poniedziałku 28 lutego w siedzibie Ośrodka w godzinach 7:30- 15:30 ruszy punkt, gdzie będzie można zostawić niezbędne do życia produkty dla uchodźców z Ukrainy.

Potrzebne są:

  • środki higieny osobistej (w tym dla kobiet, dzieci i noworodków),
  • żywność o długim terminie przydatności,
  • żywność przeznaczona dla najmłodszych dzieci,
  • czyste ubrania nadające się do bezpośredniego użytku,
  • czyste karimaty, koce, materace.

– Jeśli potrzebujesz pomocy, rozmowy, wsparcia lub możesz udzielić schronienia uchodźcom z Ukrainy. Skontaktuj się telefonicznie pod numerem 692 589 699 – czytamy w mediach społecznościowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie.

MOPR poinformował również, że przy Dworcu PKP na ulicy Kolejowej 89 w Chełmie funkcjonuje punkt informacyjno-administracyjny. Wszystkie osoby, które uciekają z Ukrainy, a znajdą się w Chełmie, będą mogły uzyskać pomoc oraz wszelkie niezbędne informacje.

– Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego. W punkcie recepcyjnym otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek – zapewnia ośrodek.

Chełmski Dom Kultury dokłada cegiełkę

Od dziś (26.02) uruchomiony zostaje w Chadeku punkt, gdzie będzie można zostawić niezbędne rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.
Pracownicy zachęcają do przynoszenia darów, szczególnie przy okazji udziału w imprezach i zajęciach artystycznych.

Apelują o środki higieny osobistej, żywność z długą przydatnością i tą dla najmłodszych, ubrania nadające się do użytku oraz koce, karimaty i materace.

"U mamy" wyśle posiłki

Chełmska restauracja "U mamy" ogłosiła, że wyśle 60 posiłków dla potrzebujących na granicy.

– Właśnie skończyliśmy się zatowarowywać w produkty i pojemniki, będziemy w kontakcie z OSP w Okopach i OSP Dorohusk co do ilości potrzebujących. Mamy tez zaprzyjaźnione osoby, które już się zgłosiły i pomogą z transportem – czytamy w komunikacie restauracji.

Osoby, które deklarują chęć wykupu posiłków i pomóc w ten sposób mogą to zrobić w lokalu na ulicy Wąskiej 3e lub opłacając posiłek wysyłając przelew na rachunek bankowy 52 1090 2590 0000 0001 4324 7691 w tytule wpisując : ,,posiłek dla uchodźców”.

– Będziemy je rozliczać ryczałtowo, żeby tez dokładać swoją cegiełkę – dodają właściciele.

Posłowie pomagają

Od dziś w biurach poselskich w Chełmie można oddać suchy prowiant dla potrzebujących.

– W biurach poselskich Beaty Mazurek Poseł do PE i Jacka Sasina Wiceprezesa Rady Ministrów zorganizowaliśmy zbiórkę suchego prowiantu dla uchodźców z Ukrainy, którzy na przejściach granicznych czekają na potwierdzenie tożsamości. Niestety zdarza się, że uchodźcy nie mają dokumentów, często są to matki z dziećmi. Zanim zostanie im udzielona pomoc w punktach recepcyjnych, muszą czekać na potwierdzenie tożsamości na samym przejściu granicznym. Nie trwa to długo, ale szczególnie dzieci chcą w tym czasie jeść i pić. – poinformowała posłanka Beata Mazurek.

Potrzebne są produkty zapakowane i gotowe do spożycia oraz woda, soki, napoje i jogurty. Wszystko można dostarczyć pod następujące adresy:

  • w Chełmie ul. Lwowska 13c
    Sobota w godz. 9.00-12.00
    Niedziela w godz. 10.00-12.00
    Poniedziałek-piątek 9.00-15.30
  • we Włodawie Al. J. Piłsudskiego 17
    Sobota w godz. 14.00-16.00
    Niedziela w godz. 14.00-16.00
    Poniedziałek-piątek w godz. 14.00-16.00
  • w Biłgoraju ul. Kościuszki 86
    Sobota w godz. 11.00-13.00
    Niedziela w godz. 11.00-13.00
    Poniedziałek-piątek w godz. 9.00-15.30
  • w Hrubieszowie ul. Łazienna 5
    Sobota w godz. 13.00-15.00
    Niedziela w godz. 13.00-15.00
    Poniedziałek-piątek w godz. 8.00-14.00

Potrzebne ręce do pomocy w Rejowcu

Dom Pomocy Społecznej w Rejowcu Osadzie również zdecydował się na przyjęcie uchodźców. Ośrodek znajduje się przy ulicy Przemysłowej 4 naprzeciw pałacu Ossolińskich. Kiedyś stanowił dawne liceum i ośrodek wychowawczy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na terenie DPS znajduje się aktualnie 70 osób, a ostatecznie ma zostać przyjęte 300.

– Potrzebni są wolontariusze, od rana, głównie do pomocy przy wydawaniu posiłków, później sortowanie, układanie darów. Nie trzeba się nigdzie zgłaszać, wystarczy przyjechać i być – informuje w mediach społecznościowych jedna z wolontariuszek.

– Przede wszystkim potrzeba butów, kapci, środków higieny osobistej, artykułów osobistych takiej pierwszej potrzeby. Zabawki są mile widziane. Rzeczy także dla kobiet, nie tylko dla dzieci. Męskie buty czy skarpety również – czytamy w kolejnym poście.

Brakuje również krzeseł, stołów i mikrofali do podgrzania mleka dla dzieci. Potrzebne są też leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz bandaże.

Włodawa również się angażuje

O zbiórce we Włodawie poinformował Wiesław Muszyński, burmistrz miasta na swoim profilu w mediach społecznościowych. Środki będzie można przekazać od 28 lutego w Urzędzie Miejskim we Włodawie, a dokładniej sali konferencyjnej.

– Od poniedziałku można przynosić artykułu spożywcze, chemiczne, higieniczne i tym podobne, do ratusza. Wszystkie dary przekażemy dla potrzebujących ukraińskich uchodźców bądź dostarczymy na Ukrainę do naszych zaprzyjaźnionych miast – oznajmia burmistrz.

Władze informują również o przygotowaniu 20 miejsc noclegowych dla ukraińskich uchodźców w budynku szkoły muzycznej organizowaniu kolejnych miejsc.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski