Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełm - miasto biznesu? Przedstawiono raport na temat rozwoju sektora biznesowego

Karolina Ryniak
Z raportu wynika, że Chełm jest miastem o jednym z najniższych dochodów na mieszkańca w Polsce
Z raportu wynika, że Chełm jest miastem o jednym z najniższych dochodów na mieszkańca w Polsce archiwum/Grzegorz Grela
Raport potencjału dla Chełma przedstawiono na konferencji miast średnich zorganizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Chodzi o rozwój sektora biznesowego i utworzenie Centrum Usług Biznesowych. To jedna z obietnic wyborczych nowego prezydenta.

- Jeszcze jako szef gabinetu politycznego minister Jadwigi Emilewicz prosiłem, żeby Chełm był ujęty w raporcie dotyczącym potencjału 35 byłych wojewódzkich miast w zakresie wdrożenia sektora usług biznesowych. Raport wypadł dla miasta niekorzystnie, bo zajęliśmy dopiero 3 miejsce od końca - mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma. - Wynika to m.in. z tego, że Chełm na przestrzeni ostatnich 20 lat utracił wiele funkcji centralnych. W tym czasie zlikwidowano też 13,5 tys. miejsc pracy.

Z raportu wynika, że Chełm jest miastem o jednym z najniższych dochodów w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ma również jedną z najniższych w kraju nadwyżek operacyjnych, która dotyczy różnicy między dochodami, a wydatkami bieżącymi, co pozwala spłacać zadłużenia i opłacić dodatkowe inwestycje.

- Mamy nadwyżkę na poziomie 1,3 mln zł. Dla przykładu Biała Podlaska ma nadwyżkę w wysokości prawie 10 mln, a Zamość ponad 5 mln zł - tłumaczy Banaszek. - To pokazuje, że nie mamy zdolności finansowej do tego, żeby spłacać swoje zadłużenie i myśleć o dużych inwestycjach. Zdecydowaliśmy się dlatego na zlecenie sporządzenia audytu finansów miasta, którego wyniki poznamy w kwietniu. Od tego, co przedstawią nam profesjonalni doradcy finansowi zależy plan naprawczy dla Chełma - dodaje.

Zdaniem prezydenta, jeśli samorząd nie podejmie zdecydowanych działań, to sytuacja finansowa miasta się nie zmieni i nadal pozostanie ono daleko w tyle za innymi w regionie i pozostałej części kraju.

Pozytywnym akcentem raportu przygotowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest potencjał chełmskiej PWSZ. Władze miasta są już po rozmowach dotyczących rozszerzenia współpracy z uczelnią. Pierwsze informacje o szerszym zakresie działań mają pojawić się w przyszłym miesiącu.

Chełm ma jeszcze szansę

Władze miasta wystosowały pismo do Agencji Rozwoju Przemysłu z prośbą o włączenie Chełma do programu, którego celem jest zapewnienie warunków rozwoju dla firm sektora nowoczesnych usług. ARP podejmie się budowy budynków biurowo-usługowych w miastach objętych programem.

- Poszukujemy zainteresowanych przedsiębiorców, którzy w ramach współpracy z ARP chcieliby wynająć taką powierzchnię. To działanie ma m.in. zmniejszyć odpływ młodych ludzi z Chełma. Czekamy na ostateczną decyzję - informuje Wioletta Bielecka z UM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski