Wydobycie w kopalni Jan Karski jest planowane na ponad 6 mln ton węgla rocznie
Prairie Mining/wizualizacja
Australijska spółka Prairie Minig podpisała porozumienie o strategicznej współpracy z China Coal. Firmy mają kooperować przy finansowaniu i budowie kopalni im. Jana Karskiego w województwie lubelskim.
China Coal jest drugą pod względem wielkości spółką wydobywającą węgiel w Chinach. Ma duże doświadczenie w budowie kopalni podziemnych. Z tej wiedzy chcą skorzystać Australijczycy z Prairie.
Do połowy 2017 r. firmy zamierzają przygotować bankowe studium wykonalności. Będzie ono podstawą do pozyskania finansowania i rozpoczęcia budowy kopalni. Następstwem porozumienia ma być podpisanie kontraktu na zaprojektowanie i rozpoczęcie inwestycji we współpracy z polskimi specjalistami i przy udziale finansowym chińskich banków.
W pierwszej połowie 2017 r. PD Co, spółka zależna od australijskiej Prairie, planuje złożyć wniosek o wydanie koncesji wydobywczej w gminie Siedliszcze. Jej celem jest budowa kopalni o najniższych kosztach produkcji w Europie. Wydobywany tam surowiec ma być przeznaczony głównie na eksport.
Kopalnia Jan Karski ma rozpocząć pełną działalność najpóźniej w 2024 roku. Pracę w niej ma znaleźć ok. 1 tys. osób. Kolejne 0,5 tys. ma pracować w firmach zewnętrznych.
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.