Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chodniki w Lublinie nie są dla wysokich ludzi? Ratusz obiecuje, że się tym zajmie

Marta Grabiec
Marta Grabiec
- Chodniki w wielu miejscach w Lublinie są w opłakanym stanie, a ponadto, nad chodnikami zalegają gałęzie uniemożliwiając swobodne przejście osobom wysokim - taką wiadomość napisał do nas pan Stanisław Zieminicki. Co na to ratusz?

- Po raz kolejny tak systematycznie od 2018 r. zgłaszam problem łamania prawa polegające na wieloletnich zaniedbaniach w uporządkowaniu miejskiej zieleni, przez co spacery miastem Lublin są dla osób wysokich niekomfortowe i niebezpieczne - pisze pan Stanisław Ziemnicki. - Władze miasta Lublin nie radzą sobie z zachowaniem porządku w mieście i zapewnieniu mieszkańcom miasta oraz turystom bezpiecznych i komfortowych spacerów i ruchu pieszego. Chodniki w wielu miejscach w Lublinie są w opłakanym stanie, a ponadto, nad chodnikami zalegają gałęzie uniemożliwiając swobodne przejście osobom wysokim - dodaje.

Podesłane przez niego zdjęcia to dzielnice Wieniawska i Śródmieście, a konkretniej ulice: Popiełuszki, Sikorskiego, Al. Racławickie, Poniatowskiego, Sowińskiego, Głęboka, Akademicka, Uniwersytecka, Weteranów, Obrońców Pokoju.

Jak wynika z Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r.: „Nad drogą powinna być zachowana wolna przestrzeń, zwana dalej „skrajnią drogi”, o wymiarach określonych w załączniku nr 1. 4. Wysokość skrajni nad chodnikiem lub ścieżką rowerową powinna być nie mniejsza niż 2,50 m, a w wypadku ich przebudowy albo remontu może być zmniejszona do 2,20 m.”

Co na to miasto? - Jeśli chodzi o konkretne poruszone przez mieszkańca lokalizacje, to większość z nich np. ul. Głęboka, ul. Akademicka, ul. Długosza zostały już zlecone do przycięcia gałęzi. Czekamy obecnie na realizację zleceń przez firmę zajmującą się danym rejonem. Część zgłoszeń nie dotyczy pasa drogowego, drzewa rosną na terenie spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub osób prywatnych - zapewnia Monika Głazik z lubelskiego ratusza. Jednocześnie zauważa, że: - Jeśli chodzi o przycinanie gałęzi przy ciągach pieszych, to spotykamy się również z sugestiami mieszkańców postulujących ograniczenie przycinania gałęzi do niezbędnego minimum. Każda zgłoszona lokalizacja jest indywidualnie rozpatrywana, przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa użytkowników ruchu pieszego - dodaje.

Na wszystkie zgłoszone interwencje dotyczące przycinania gałęzi w pasach drogowych Biuro Miejskiego Architekta Zieleni reaguje na bieżąco, przeprowadzając wizje lokalne w terenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski