Chodzi nie tylko o nazwę projektu. Przeciwnicy budowy spalarni odpadów w Zamościu nie składają broni

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Przeciwnicy budowy spalarni podejmują różne działania. Jakiś czas temu zorganizowali m.in. protest przed zamojską Ciepłownią
Przeciwnicy budowy spalarni podejmują różne działania. Jakiś czas temu zorganizowali m.in. protest przed zamojską Ciepłownią Bogdan Nowak
Jest już odwołanie od decyzji administracyjnej dotyczącej zgody na budowę spalarni śmieci w Zamościu. Trafiło ono do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ową decyzję, także w imieniu protestujących, zaskarżyło „Towarzystwo na rzecz Ziemi” z siedzibą w Oświęcimiu.

- Z tego co wiem, kilka osób również złożyło do miasta odwołanie od decyzji środowiskowej. One także trafią do SKO – mówi jeden z członków Komitet Społecznego „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. - Walczymy, robimy co się da. Bo ta spalarnia po prostu nie może powstać! Warto dodać, że „Towarzystwo na rzecz ziemi” także występuje w naszym imieniu. Ten podmiot jest stroną postępowania. My, jako komitet, nie mamy odpowiedniej osobowości prawnej.

Boją się stygmatyzacji

Spalarnię odpadów przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu chce postawić Veolia Wschód. Jej pracownicy podkreślają, iż chodzi o budowę „instalacji termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii”, która ma być nowoczesna i proekologiczna. Roman Trześniowski, członek zarządu „Veolii Wschód” wielokrotnie przekonywał także, że obawy osób protestujących są nieuzasadnione.
Zapewniał również, iż odpowiednie wyjaśnienia i ekspertyzy zostały zamieszczone w decyzji środowiskowej, przygotowanej przez zamojski UM.

Wielu mieszkańców z rejonu Hrubieszowskiej obawia się jednak tej inwestycji. Martwią się, że spalarnia zanieczyści powietrze w całej okolicy, a działki na których mieszkają, stracą na wartości. Nie są bierni. Zbierali podpisy pod protestami słanymi do różnych instytucji, mówili o swoich obawach na zebraniach oraz m.in. zorganizowali protest w sąsiedztwie zamojskiej ciepłowni. Stworzyli też Komitet Społeczny „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”.

Ponadto uważnie śledzą wszystkie „etapy administracyjne” planowanego przedsięwzięcia. A to już trwa wiele miesięcy. W zamojskim magistracie wszczęto postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Poproszono o opinie RDOŚ, PGW Wody Polskie oraz sanepid. Procedury zostały spełnione. Dlatego opinię środowiskową kilka tygodni temu wydano. Uznano to za kolejny, ważny krok w stronę realizacji inwestycji.

Wybiórcza ocena dowodów?

Jednak przeciwnicy spalarni także podjęli kolejne kroki. Jest to, jak tłumaczą, odwołanie od decyzji administracyjnej dotyczącej zgody na budowę spalarni śmieci do SKO w Zamościu. Przygotowało je „Towarzystwo na rzecz Ziemi” z siedzibą w Oświęcimiu. Jego pełna treść została 28 sierpnia udostępniona na stronie internetowej komitetu. O co chodzi?

„Skarżonej stronie zarzucam naruszenie art 33. ust. 1 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (…) poprzez podanie do publicznej wiadomości nazwy przedsięwzięcia wprowadzającej w błąd (chodzi o nazwę projektu „Rozbudowa Ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego”) (…) - czytamy w odwołaniu. „Naruszenie art. 80 KPA poprzez wybiórczą i dowolną ocenę dowodów (…) naruszenie prawa ochrony środowiska poprzez pominięcie w sentencji decyzji określenia maksymalnej ilości wytwarzanych odpadów”.

Naruszeń zdaniem wnioskodawców jest jeszcze kilka. Wygląda na to, że jest to dopiero początek odwoławczej i sądowej batalii w tej sprawie.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie