Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chudniesz-Wygrywasz Zdrowie: Serowe fantazje - wygraj nagrodę za przepis

Konrad Gaca
Anielska serowa fantazja
Anielska serowa fantazja
Dzisiaj rozpoczynamy wielki konkurs kulinarny. Zasady są proste: z podanych poniżej składników należy wybrać kilka i stworzyć pyszne danie. Czekamy na przepisy zgodne z regułami programu Gaca System. Autor najciekawszej propozycji otrzyma cenną nagrodę miesiąca, a jego przepis opublikujemy w książce.

To nie koniec niespodzianek. Spośród zwycięzców konkursów miesięcznych kapituła wybierze laureata całej edycji akcji. Za najlepszy przepis otrzyma on 3 tys. zł nagrody. Zapraszamy do zabawy. Pokażmy, że dbanie o sylwetkę może odbywać się ze smakiem i być kulinarną przyjemnością!

Nasz konkurs zaczynamy od przepisów z wykorzystaniem białego serka. Ten wybór nie jest przypadkowy. Produkty mleczne powinny zajmować stałe miejsce w diecie, ponieważ zawierają białko, tłuszcze, witaminy B2, B 12, D. Znajdują się w nich też makro- i mikroelementy, tj. fosfor, siarka, magnez, chlor, jod i wapń. Ten ostatni wpływa szczególnie na kondycję i rozwój układu kostnego. Potrzebny jest więc dzieciom i dorosłym, zwłaszcza po 50. roku życia, ponieważ w tym wieku ich kości narażone są na szczególną łamliwość. Zaletą produktów mlecznych jest również niska zawartość tłuszczów. Z tego powodu właśnie osoby otyłe lub dbające o linię mogą, a nawet powinny, spożywać nabiał także na kolację. Powinniśmy unikać jedzenia go razem z pieczywem, a więc węglowodanami, które w nocy, kiedy nasz metabolizm zwalnia, odkładają się w postaci wałków tłuszczu.

Dla osób dbających o sylwetkę twarogi, powstające przez krótkotrwałe podgrzanie kwaszonego mleka i oddzielenie serwatki, które przechodzą odpowiednią ultrafiltrację, gwarantującą wysoką jakość produktu, są bezpieczniejszym źródłem białka i wapnia niż np. sery żółte. Te ostatnie są znacznie bardziej przetworzoną formą nabiału i mają przeważnie mniej witamin, a dużo więcej tłuszczu oraz sól, będącą wrogiem odchudzania.

Twaróg zawiera spore ilości białka i aminokwasów, niezbędnych do budowy nowych tkanek. Poza tym znajdziemy w nim takie pierwiastki jak: magnez czy wapń, który dobroczynnie wpływa na kondycję zębów i kości oraz bierze udział w procesie kurczliwości mięśni.

Ser biały poprawia też przemianę materii, a do tego łagodzi objawy zatruć pokarmowych. Jego spożywanie jest polecane osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, przy nadkwasocie żołądka, a także w stanach zapalnych błony śluzowej jelit. Dzięki zawartości witamin z grupy B poprawia on stan skóry oraz zbawiennie wpływa na pracę narządu wzroku. Ale uwaga: trzeba pamiętać, że nie należy z nim przesadzać, bo nic w nadmiarze nie jest zdrowe ani dietetyczne. Także biały ser. Stale łączony z pomidorami może z czasem doprowadzić do chorób stawów. Dzieje się tak, bowiem zawarte w tym warzywie kwasy redukują przyswajalność wapnia, zawartego w twarogu i tym samym sprawiają, że w stawach odkładają się nierozpuszczalne kryształki wywołujące bolesne schorzenia!

Moje dwa przykładowe przepisy na przygotowanie posiłków z białego sera. Czekam na Wasze propozycje.

Anielska serowa fantazja
Składniki:
150 g twarogu chudego
150 g jogurtu naturalnego
2 łyżeczki wiórków kokosowych
odrobina kakao naturalnego
suszone morele

Przygotowanie:
Do szklanej salaterki nakładamy utarty serek z jogurtem i wiórkami kokosowymi. Całość dekorujemy naturalnym kakao i suszonymi morelami.

Serowy eliksir młodości
Składniki:
150 g twarogu chudego
150 g jogurtu naturalnego
100 g zielonego ogórka
łyżeczka posiekanego koperku
pieprz do smaku

Przygotowanie:
Obrany i starty na grubej tarce zielony ogórek łączymy ze zmiksowanym twarogiem i jogurtem, doprawiamy do smaku świeżym posiekanym koperkiem i pieprzem.

Konkurs dla Czytelników - wygraj atrakcyjne nagrody

1} Wybierz, co chcesz i przygotuj danie
* Główne składniki: serek biały, jogurt naturalny
* Pozostałe składniki: bakalie (rodzynki suszone śliwki i morele, migdały); orzechy: włoskie, nerkowca, laskowe; owoce: maliny, truskawki, jabłka, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie, żurawina; warzywa: cebula, papryka, ogórek, rzodkiewka; jogurt, kefir, lubczyk, kolendra, wiórki kokosowe, chrzan, czosnek, mąka owsiana, cynamon, prawdziwe kakao, koper i przyprawy (wszystkie, oprócz soli).

2} Nagrody miesiąca
Autor najlepszego przepisu miesiąca otrzyma w nagrodę bezpłatny 28-dniowy, indywidualnie opracowany żywieniowo-treningowy program odchudzający oraz wsparcie motywacyjne. 
Usługa będzie dostępna przez nowoczesny system wideokonferencji na platformie www.sos-odchudzanie.pl. Wyróżnienie miesiąca będzie przepustką do walki o nagrodę główną.

3} Nagroda główna
3 tysiące złotych i tytuł Mistrza Zdrowego Gotowania 
Otrzyma go autor przepisu wybranego przez kapitułę, w skład której wejdą: a Konrad Gaca,
* znany polski kucharz,
* przedstawiciel grupy Polskapresse.

Pisz do nas

Na propozycje przepisów czekamy do 24 listopada. Można je nadsyłać:
* mailem: [email protected]
* lub pocztą na adres: Centrum Odchudzania Konrada Gacy, ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin.

Z grona Czytelników co miesiąc wybierzemy autora najlepszego przepisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski