Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cięcia etatów w lubelskich szkołach. 70 nauczycieli może stracić pracę

Agata Wójcik
Jak będzie wyglądała sytuacja ze zwolnieniami w całym województwie? Dowiemy się pod koniec tygodnia. Związek Nauczycielstwa Polskiego kończy zbieranie danych.
Jak będzie wyglądała sytuacja ze zwolnieniami w całym województwie? Dowiemy się pod koniec tygodnia. Związek Nauczycielstwa Polskiego kończy zbieranie danych. archiwum
- Ze wstępnych informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wiemy, że planują oni rozwiązać umowę o pracę lub przenieść w stan nieczynny 23 nauczycieli - informuje Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.

To jednak nie koniec cięć etatów, które zaplanowano od przyszłego roku szkolnego. Z pracą może się pożegnać także 27 nauczycieli, dla których zabrakło godzin, a jednocześnie nabyli już uprawnienia emerytalne. Dobrowolnie zaś na emeryturę zamierza odejść 19 osób.

Zwolnienia szykują się m.in. w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie. W arkuszu organizacji pracy na przyszły rok dyrekcja tej placówki przewidziała likwidację czterech etatów. Z kolei w Gimnazjum nr 17 prawdopodobnie dwa.

Przyczyną cięć, które dotkną przede wszystkim nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jest niż demograficzny. Ostatecznie o tym, jak dużo nauczycieli straci pracę w lubelskich szkołach, zdecyduje najbliższa rekrutacja.

- W obrębie edukacji wczesnoszkolnej sytuacja kształtuje się dobrze dzięki temu, że przy szkołach podstawowych utworzyliśmy oddziały przedszkolne. Poza tym nauczyciele znaleźli zatrudnienie w świetlicach szkolnych lub zdecydowali się odejść na emeryturę - wyjaśnia dyr. Dumkiewicz-Sprawka.

To właśnie nauczyciele z klas I-III obawiali się najbardziej o pracę. Wszystko przez cofnięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, a przez to zmniejszenie liczby dzieci w pierwszych klasach. Początkowo władze Lublina szacowały, że zmiany mogą skutkować likwidacją blisko siedemdziesięciu nauczycielskich etatów.

Zwolnień w edukacji wczesnoszkolnej co prawda nie będzie, ale dwunastu pedagogom z lubelskich szkół, którzy mieli umowy na czas określony, dyrektorzy nie planują ich przedłużenia.

Warto dodać, że w tym roku planowane jest utworzenie 80 klas pierwszych. Będzie do nich uczęszczać 1818 uczniów. Dla porównania, w obecnym roku szkolnym działają 173 oddziały dla pierwszaków, w których wiedzę zdobywa 4094 uczniów. Należy jednak podkreślić, że są to dzieci urodzone zarówno w 2009 r., jak i w drugiej połowie 2008 r., czyli tzw. ,,półtora rocznika”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski