Cmentarz na Majdanku będzie większy

Artur Jurkowski
Jacek Babicz/Archiwum
Udostępnij:
Komunalna nekropolia na Majdanku rozrośnie się, a na jego teren będą prowadziły nowe wejścia. Ratusz już rozpoczął procedury administracyjne, które są niezbędne do realizacji inwestycji.

- Prace związane z rozbudową infrastruktury cmentarnej na Majdanku ruszą najwcześniej w 2014 r. - zapowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Cmentarz przy Drodze Męczenników Majdanka działa od 1976 r. Obecnie pochówki odbywają się na terenie ok. 30 hektarów. - Po poszerzeniu nekropolia będzie zajmowała ok. 40-45 hektarów powierzchni - wylicza Tomasz Gawęda z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

Nekropolia rozrośnie się w kierunku ul. Wyzwolenia. Powstanie tam nowe wejście, kolejne ma być utworzone od strony poligonu. - Ponadto wybudujemy parking dla osób odwiedzających cmentarz. Powstanie też nowa kaplica, gdzie będą odbywały się uroczystości pogrzebowe związane z pochówkami w nowej części nekropolii - wylicza Tadeusz Dziuba, dyr. Wydz. Inwestycji i Remontów UM Lublin.

- To bardzo dobra wiadomość. Obecnie na teren cmentarza prowadzi tylko jedno wejście od strony Drogi Męczenników Majdanka. Osoby odwiedzające nekropolię, szczególnie starsze, bardzo narzekają, że muszą pokonywać duże odległości, aby dotrzeć na groby bliskich - mówi Błażej Rakowski, kierownik Cmentarzy Komunalnych z firmy Kom-Eko, która administruje obiektem na Majdanku.

Inwestycje na cmentarzu mają ruszyć najwcześniej za dwa lata. - Aby zrealizować prace, niezbędna będzie m.in. zmiana planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. To długotrwała procedura - wyjaśnia Mieczkowska-Czerniak.

- Same prace planistyczne mogą zająć około 9 miesięcy - precyzuje Dziuba.

Zmiana planu umożliwi ratuszowi przejęcie prywatnej działki, która znajduje się na terenie cmentarza.
- Leży ona praktycznie w środku nekropolii, co uniemożliwia obecnie wykonywanie pochówków w części od strony ul. Wyzwolenia - tłumaczy Rakowski.

Cmentarz przy Drodze Męczenników Majdanka to jedyna komunalna nekropolia w Lublinie. - Po jego poszerzeniu miejsca na pochówki wystarczy jeszcze na około 15 lat. To stosunkowo długi okres, ale już musimy myśleć o utworzeniu nowej komunalnej nekropolii. Plany zakładają, że powstanie ona w północno-zachodniej części Lublina, w rejonie ulicy Poligonowej - uzupełnia Tomasz Gawęda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
patolog
W ludzkim ciele żyje ich ok. 2kg. Gdyby nie te robaczki to pokarm niestrawiony "po kątach" by gnił i zapalenie, albo i sepsa gotowe. A tak człowiek żyje, robaczki też i jest symbioza, o której w literaturze za dużo się nie pisze ze względów chyba tylko kulturowych. Po śmierci ciało poddawane jest procesom gnilnym, w nielicznych przypadkach poprostu wysycha, ale jest to żadkość.
i
[email protected]
miasto dąży do całkowitego zdegradowania dzielnicy Kośminek , Już w tej chwili 1/4 dzielnicy to nekropolia. A planu zagospodarowania nie możemy się doczekać od lat.Przez ponad sześćdziesiąt lat miasto nie zrobiło nic dla dzielnicy oprócz zabierania siłą naszej własności czyli gruntów.Po wojnie zabrano nam grunty pod poligon wojskowy,teraz zbędne ,ale o zwrot walczymy już wiele lat bez widocznych skutków,za to wydzierżawia się kolegom na tor motocrossowy.Zabrano nam grunty pod obóz Pamięci na Majdanku, raz 1947 r,potem w latach 60 i teraz w 2010r powiększając strefę ochronną. Przepis ustawy mówi że strefa powinna liczyć 60 - 100 mb od punktu zerowego,ale na pytanie gdzie jest punkt zerowy nikt z urzędników ani Dyrekcji Muzeum nie potrafił odpowiedzieć,po prostu jak się narysowało tak wyznaczono strefę i my jako mieszkańcy znowu zostajemy z ręką w nocniku,niby mamy działki tylko nic na nic nie możemy robić.Cmentarz z kolei powstał wbrew mieszkańcom w latach 70.My zdajemy sobie sprawę że teren jest nieodpowiedni bo dosyć płytko jest kamień wapienny przepuszczający doskonale wodę i łatwo o zatrucie wód podwodnych,tum bardziej że w okolicy jest ujęcie wody MPWiK. I teraz miasto chce powiększyć cmentarz w stronę ul. Wyzwolenia czyli jeszcze bliżej ujęcia wody.Jak miała powstać spalarnia to krzyk bo protestują Żydzi w Nowym Jorku,a jak protestują mieszkańcy to władz to nie wzrusza. czy nam mieszkańcom potomkom tych którzy byli w obozie żadne względy się nie należą?
c
córka grabarza
Nie jestem przeciwna cmentarzom.Przecież wyraźnie napisałam,ze groby powinny być takie jak w Kanadzie czy Ameryce:małe,skromne.A nie takie jak w Polsce drogie katakumby.Niektóre "nagrobki" kosztami przewyższają domy jednorodzinne.Czy jest sens?Pomnik z marmuru z różnymi ozdobami,a groby nie ma komu posprzątać.Na płytach nagrobnych często niedopalone znicze,zeschnięte rośliny które kiedyś były wieńcami......Czy nie lepie pieniądze zamiast na pomnik przeznaczyć dla rodziny (wnuków,dzieci) lub jakiś inny zbożny cel (choćby na budowę kolejnego kościoła lub na radio z Torunia,albo też dla biednych biskupów)
A gdyby tak zwłoki ludzkie były spopielane i prochy przechowywane w urnach.Wówczas urny można by przechowywać w kolumbariach.NIe potrzeba by było tyle miejsca na groby.A kto nie chciał by miejsca w kolumbarium-to urnę może sobie postawić na telewizorze czy też w kredensie,a gdy rodzina będzie wyjeżdżać na wczasy,to urnę z prochami babci czy dziadzia można zabrać ze sobą.Po co zatem wszystkie zwłoki pchać do jednego dołu i zalewać żrącym wapnem??
Przecież przy każdej trumnie ksiądz (o ile to pogrzeb katolicki) wypowiada formułkę :"z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"
No i na zakończenie mych rozważań (a każdy ma prawo do swych przemyśleń)-nie wiem czy zdajesz sobie sprawę co dzieje się ze zwłokami złożonymi do grobu?Otóż po jakimś czasi one gniją,wytwarza się niebezpieczny trupi jad.A i robaczki i inne stworzonka ziemskie mają używanie:wchodzą do nosa,do uszu do.......innych otworów.Pożywiają się też oczami nieboszczyka.
Brrrr,horror.Lepiej już za życia prosić rodzinę aby poo śmierci spalono ciało niż później dać pożywienie robakom.
Ja osobiście (i moja rodzina) wydaliśmy już dyspozycję co do pochówku (oczywiście po uprzedniej kremacji).
M
Masoński
......zapowiadają właściciele zakładów KAMIENIARSKICH.
Mam jednego znajomego,mówił mi że o ile do tego dojdzie
(tylko płytka z napisem i trawka) to oni piłami diamentowymi
podetną KOLUMNY W RATUSZU tak by ten się ZAWALIŁ
Popieram kolegę.
M
Masoński
Z wyliczeń znawców przedmiotu--ekspertów--wynika, na czym oparł
się Tusk a sejm uchwalił, że podniesienie wieku pracy do 67 lat w Polsce,
automatycznie pociąga za sobą ROZBUDOWĘ CMENTARZY.
Lublin jako jeden z pierwszych w Polsce podejmuje prace nad
rozbudową Cmentarza Majdanek, jak również już muśli
o nowym--Poligonowa--
Gratuluję władzy PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w działaniu,
a premierowi, rychłego odejścią ne rentę.
g
gregory1959
Njlepiej walic wszystkich do jednego dolu , pozniej zalac gaszonym wapnem i na koniec wjedzie spychacz i wszystko zasypie ziemia . Czlowieku sladu nawet nie bedzie i nowy hipermarket bedzie mozna postawic . Spytaj sie starych towarzyszy oni ci powiedza jak to sie robi . Grobow Nila , Zapory , Lupaszki , Zelaznego , Pileckiego do tej pory nie mozna odnalezc , a to chyba przeciez chodzilo tym "fachowcom" zeby nikt nigdy o nich nie pamietal . Czy naprawde tego chcesz corko grabarza ?
c
córka grabarza
Cmentarze w Polsce powinny bayć takie jak w Kanadzie czy też AMeryce.Malutkie groby,żadnych pomników....Na miejsce pochówku (pod sam dołek) podjeżdżają samochody z żałobnikami,jeżdżą też kosiarki.....
W Polsce powinien być obowiązek kremacji zwłok.Przecież ile blików mogło by powstać na terenie gdzie teraz jest cmentarz.Aż trudno sobie wyobrazić,że teren cmentarzy (lubelskich) wkrótce będzie większy niż teren przeznaczony dla żywych?
c
córka grabarza
Powstanie też nowa kaplica, gdzie będą odbywały się uroczystości pogrzebowe związane z pochówkami....
Oczywiście klerowi zapewnia się "nowe" miejsca pracy.Zastanawiam się po co powstanie nowa kaplica,skoro coraz mniej ludzi uczęszcza do koscioła,wię im ksiądz niepotrzebny.
A jeśli chodzi o zmartwienia ludzi starszych,że muszą daleko chodic,to należy sobie uzmysłowić,że na spacery chodzi się do kina,kawiarni,parku czy choćby na PLac Litewski.A po co na cmentarz?O ile mi wiadomo,spod kaplicy cmentarnej aż do grobu jeździ karawan,więc nie ma się co martwić daleką drogą.
:((
....główny sponsor terenu pod cmentarz - ZUS.
d
dre
pomyślcie ile urn zmieściłoby się w jednym takim murowanym grobie. a teraz? wchodzą tam co najwyżej 2-3 trumny. straszne marnotrawstwo terenu. niedługo cmentarze będą stanowiły duży procent powierzchni miast.

poza tym stawianie sobie i najbliższym zmarłym pomników to niezwykły wyraz pychy.
k
klu
Masz racje ja ostatnio byłem na pogrzebie w Łodzi i tam są tylko pochówki ziemne bez żadnego murowania a zamiast pomnika jest albo trawa albo w specjalnej skrzynce biały dekoracyjny drobny kamień.
i
iya
z dojazdm mpk i parkingami wzdłuż ogrodzenia. Obecnie dojście dla ludzi starszych to masakra. Na dodatek droga od przystanku jest cały czas pod górę - no ale jakiego urzędnika to obchodzi.
K
KACper
W mieście wojewódzkim przydałoby się krematorium/spopielarnia, dla tych którzy chcą zaoszczędzić miejsce. Ze trzy pokolenia się zmieszczą w jednym grobie.
Na tamtym świecie rodzina w komplecie.
K
Karol
Zamiast centrum Handlowego
d
duszek
Nowa nekropolia w okolicach ul.Poligonowej??? To znaczy gdzie? Może bliżej Willowej albo ul.Ducha Może ktoś wie?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie