Cmentarz prawosławny przy ulicy Lipowej odnowiony dzięki Unii (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Prawosławny cmentarz przy ulicy Lipowej po renowacji jest nie do poznania. Nagrobki z XIX w. wyglądają jak postawione wczoraj.
Prawosławny cmentarz przy ulicy Lipowej po renowacji jest nie do poznania. Nagrobki z XIX w. wyglądają jak postawione wczoraj. Małgorzata Genca
Udostępnij:
Prawosławna część cmentarza przy Lipowej została wyremontowana dzięki unijnej dotacji. Reszta tej zabytkowej nekropolii dopiero czeka na taką szansę.

Jeszcze kilka lat temu ta część najstarszego lubelskiego cmentarza była najbardziej zaniedbana. Przełomem było zdobycie przez prawosławną parafię dotacji wysokości 6 mln zł. Dzięki zastrzykowi gotówki z Unii udało się przed dwa i pół roku wyremontować prawie 360 nagrobków - konserwatorzy oczyścili pomniki i dokonali drobnych uzupełnień ubytków kamienia. Po renowacji napisy na nagrobnych płytach są świetnie widoczne. Cały kwartał wygląda tak, jakby pomniki zostały ustawione wczoraj, a nie ponad 100 lat temu.

- Na pewno samej parafii nigdy nie byłoby stać na taki wydatek - przyznaje Grzegorz Szwed, koordynator prac na prawosławnej części nekropolii przy ul. Lipowej.

Dzięki unijnemu wsparciu został także doprowadzony prąd do cmentarnej kaplicy, a w niedalekiej przyszłości zabytek będzie iluminowany. Dodatkowo przy głównej alei oraz dojściu do kaplicy ma zostać zamontowane oświetlenie.

- Na razie układamy granitową kostkę na alejkach - dodaje Grzegorz Szwed. I zapowiada: - Na 1 listopada zdejmiemy rusztowanie z bramy wejściowej.

Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Lipowej remont cennych nagrobków prowadzony jest dzięki pieniądzom z kwesty, którą w okresie 1 listopada organizuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. W tym roku pieniądze zbierane będą od 31 października do 2 listopada. Bilans Kwesty Listopadowej, która będzie odbywać się już po raz 28, to konserwacja 268 nagrobków, czyli średnio 9 rocznie.

Organizatorzy znanej akcji liczą, że dzięki hojności lublinian uda się w tym roku zebrać środki na remont kolejnych dziesięciu pomników. Potrzeba na to 100 tys. zł.

- To jest praca, która nigdy się nie kończy. Cały czas odnawiamy XIX-wieczne pomniki z najstarszej części cmentarza, gdy tymczasem sypać zaczynają się już równie cenne nagrobki z początku XX wieku - tak mówił Stanisław Santarek w czasie konferencji prasowej zapowiadającej najbliższą, XXVIII Kwestę Listopadową.

Pan Stanisław, który jest "twarzą" listopadowych kwest, co roku powtarza, że największą bolączką jest małe zainteresowanie akcją ze strony znanych lublinian. Gdy tymczasem to osoby z pierwszych stron gazet zbierają do puszek najwięcej pieniędzy.

Gospodarzem rzymskokatolickiego cmentarza jest Kościół Rektoralny pw. Wszystkich Świętych. Co z unijnym wsparciem?
- W 2010 r. zarządy cmentarzy: ewangelickiego i rzymskokatolickiego wystąpiły o dotacje unijne na rewitalizację infrastruktury obu cmentarzy w ramach RPO Rewitalizacja Zdegradowanych Obszarów Miejskich. Wniosek ten nie został zakwalifikowany do realizacji - informuje Zbigniew Miziński, dyrektor administracyjny cmentarza. Zapewnia też, że stale prowadzone są prace przy cmentarnych drzewach.

Konserwatorzy deklarują merytoryczną pomoc przy przygotowaniu wniosku.
- Ale już jego złożenie to zadanie właściciela - podkreśla Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Nekropolia przy ulicy Lipowej jest indywidualnie wpisana do rejestru zabytków. Pierwsze osoby były grzebane na cmentarzu "Pod Lipkami" na początku XIX wieku. Na chowanie bliskich prawie poza miastem, a nie przy cmentarzach tradycyjnie lokalizowanych obok kościołów, jako pierwsi decydowali się lubelscy masoni. Na ich grobach nie było symboli religijnych.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jako
Mieszkańcom Lublina potrzebne i konieczne do życia jest zdrowe otoczenie.A parafia z ul.Ruskiej dokonała niewiarygodnego barbarzyństwa - jak stwierdził to lubelski architekt Bolesław Stelmach(zobacz mies. "Nasza Historia" marzec 2014 r.) - wycinając zdrowe 300 letnie drzewa z terenu zabytkowego cmentarza wielowyznaniowego Walecznych/Unicka,pogarszając tym znacznie jakość życia mieszkańcom Lublina !!!
S
Szeptun Puntur
Czy potrzebny jest nam taki luksus jak ładne rzeźby na cmentarzu? Lepiej zebrać pieniądze i wydać je na żywych ludzi np. wyjazdy wakacyjne biednych dzieci. Lepsze to niż niszczejąca przez kolejne dziesięciolecia rzeźba za kilkanaście tysięcy. Nie dziwię się VIPom, że nie chcą na to zbierać. Kamieniarze i konserwatorzy - nie zarobicie w tym roku.
f
fred
Prezydent Miasta Lublin złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w obronie cmentarza wielowyznaniowego (również prawosławnego w latach 1875 -1914) Walecznych/Unicka w Lublinie.Prezydent uzasadnił,że parafia z Ul.Ruskiej nie szanuje własnego dziedzictwa i kieruje się tylko chęcią zysku,bo niszczy tę nękropolię w celu wybudowania na niej supermarketu !!!
A
Adamek
A nie ruskiej swoloczy naprawić ,wie.ali embargo na wsio a my im mamy groby robic.POLSKA TO DÓRNA KRAJ
A
Adamek
A nie ruskiej swoloczy naprawić ,wie.ali embargo na wsio a my im mamy groby robic.POLSKA TO DÓRNA KRAJ
A
Adamek
A nie ruskiej swoloczy naprawić ,wie.ali embargo na wsio a my im mamy groby robic.POLSKA TO DÓRNA KRAJ
A
Adamek
A nie ruskiej swoloczy naprawić ,wie.ali embargo na wsio a my im mamy groby robic.POLSKA TO DÓRNA KRAJ
l
lala
Jakby zarząd "naszego" cmentarza zamiast płakać, że się sypią nagrobki a ludzie mało dają na kwestach, powinni wziąć przykład z zarządu sąsiedniego cmentarza prawosławnego i wystąpić o dotację do Unii.
j
julka
To miejce straciło atmosferę, właśnie cmentarz jest miejscem, gdzie powinno się czuć i widziec upływ czasu, przemijanie slowem cel szczytny, efekt fatalny
d
dorota
Jak widać na załączonych obrazkach jak się komuś chce to można opracować i złożyć dobry wniosek by dostać pieniądze z Unii, ale po co się wysilać lepiej niech inni to zrobią, a zarząd cmentarza rzymskokatolickiego wymyśli sobie opłatę i będzie straszył, że jak się nie zapłaci za 10 lat z góry to nie pozwolą pochować w grobie, bo jak się okazało grób nie jest własnością rodziny, ale zarządu cmentarza. Na ratowanie zabytków nie mają pieniędzy, ale na granitowe chodniki to mają. Chodniki powinny być takie by każdy bez względu na wiek i możliwości poruszania się na własnych nogach czy wózku inwalidzkim mógł się poruszać komfortowo. Proponuję by zarząd cmentarza spróbował pokonać alejki granitowe zarówno jako pasażer wózka jaki osoba prowadząca wózek to zobaczy jaka to przyjemność, gdy pasażerowi wózka głowa mało nie odleci, a prowadzący wózek nie czuje rąk od telepania. Gratulacje dla zarządu.
G
Gość
Jakże by to wyglądało na kilkanaście dni przed wyborami?
k
konserwator
bardzo dobry wynik było z czego uszczknac a teraz 1 listopada bedzie kwesta wiec lublinianie nie miejcie weza w kieszeni dawac datki do puszek
g
gwidon
A dlaczego ruski cmentarz a nie nasz?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie