Cmentarz przy Lipowej: Zabytkowa kaplica już po generalnym remoncie

MS
Kaplica cmentarna powstała w 1844 roku z fundacji kanonika Michała Leszczyńskiego.
Kaplica cmentarna powstała w 1844 roku z fundacji kanonika Michała Leszczyńskiego. Anna Kurkiewicz
Udostępnij:
Prace przy dawnej kaplicy cmentarnej z 1844 roku połączone były z renowacją najstarszej płyty nagrobnej na nekropolii przy ulicy Lipowej.

Płyta nagrobna przez lata leżała zapomniana obok kaplicy. To pamiątka pochówku Marcina Szybichera, lubelskiego mieszczanina, który w 1800 roku zmarł w Lublinie na tyfus. Miał wtedy 40 lat, chociaż z napisu na płycie nagrobnej dowiadujemy się, że w chwili śmierci był o rok starszy.

Marcin Szybicher pracował jako zegarmistrz. Był też ławnikiem w magistracie. Do jego rodziny należała kamienica znajdująca się pod obecnym adresem Krakowskie Przedmieście 12.

Co ciekawe, Marcin Szybicher nie mógł zostać pochowany przy Lipowej, bo pierwsze groby powstawały tam dopiero od października 1811 roku. Wcześniej ludzie woleli chować bliskich , tak jak było przez wieki, przy lubelskich kościołach, a nie za miastem.

- Z dużym prawdopodobieństwem przyjąć można, że Marcin Szybicher spoczął na terenie cmentarza przykościelnego, bądź też w podziemiach nieistniejącej dziś kolegiaty św. Michała - zauważa Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Przemawia za tym również to, że Szybicher w ostatnich latach życia mieszkał w pobliżu fary. - Być może, nagrobek przetransportowano w obecne miejsce na początku lat 30. XIX wieku, kiedy to, wraz z przenosinami siedziby lubelskiej katedry do kościoła pojezuickiego, chylący się ku upadkowi budynek fary niemal doszczętnie spustoszono - dodaje Dariusz Kopciowski.

Płyta nagrobna z 1800 roku została właśnie poddana renowacji, a następnie wmontowana w elewację dawnej kaplicy cmentarnej pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego (obecny kościół rektoralny pw. Wszystkich Świętych przy ulicy Lipowej).

Do pokrycia kosztów odnowienia płyty dołożył się m.in. Cech Metalowy z Lublina oraz Kościół Rektoralny pw. Wszystkich Świętych, który jest administratorem tej części nekropolii przy ulicy Lipowej.

Sama świątynia przy ul.Lipowej również przeszła w ostatnim czasie istotne prace, prowadzone oczywiście pod nadzorem konserwatorskim. Pokrycie dachowe z blachy zostało zamienione na bardziej estetyczną dachówkę ceramiczną w ceglastym kolorze. Ponownie pomalowane zostały także ściany, po uprzednim skuciu tynków. Niestety, nie udało się dotrzeć do pierwotnej kolorystyki ścian.

Kaplica cmentarna pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Lublinie powstała w 1844 roku z fundacji Michała Leszczyńskiego, kanonika katedry lubelskiej.

Kaplica cmentarna powstała w 1844 roku z fundacji kanonika Michała Leszczyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stach
Bo ja jakoś nie wierzę,że jakiś tam kościół coś dołożył,przecież oni nikomu nic nie dali nie dadzą bezinteresownie.
Zapewne dał mało a odebrał dużo.
e
ewa
To jest fakt, że remont został dokonany ale administrator tego obiektu [naruszenie regulaminu forum]
t
tentegoten
To w XIX wieku była blachodachówka ????? Wynika z tego że pruszyński to kawał historii.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie