Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z cenami materiałów budowlanych? Kiedy może nastąpić stabilizacja? Eksperci przedstawiają prognozy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2021 roku na najważniejszych rynkach europejskich mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której ceny materiałów budowlanych rosły niemal dwa razy szybciej niż inflacja.
W 2021 roku na najważniejszych rynkach europejskich mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której ceny materiałów budowlanych rosły niemal dwa razy szybciej niż inflacja. Robert Woźnika/ Polska Press
– W 2023 roku na kluczowych rynkach w Europie ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio o 4-8 proc. – wynika z szacunków CBRE. Jak zaznaczono, to mniej niż w poprzednich dwóch latach. – Spłaszczenie się trendu wzrostowego cen materiałów budowlanych sprawia, że w przyszłym roku na kluczowych rynkach można się spodziewać wznowienia wstrzymanych inwestycji – prognozuje Joanna Mroczek z CBRE.

Deweloperzy wstrzymywali inwestycje przez drożejące materiały budowlane

– Rynek nieruchomości, podobnie jak inne sektory, mierzy się aktualnie z dużą niepewnością. Rosnąca inflacja idzie w parze z wyższymi cenami materiałów budowlanych, które w ostatnich dwóch latach wystrzeliły – mówi Joanna Mroczek, CBRE.

Ekspertka podaje, że w 2021 roku na najważniejszych rynkach europejskich mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której ceny materiałów budowlanych rosły niemal dwa razy szybciej niż inflacja. – To wywołało popłoch i sprawiło, że deweloperzy zaczęli wstrzymywać inwestycje i starali się przerzucać część kosztów m.in. na odbiorcę końcowego – wskazuje i dodaje, że jest to krótkoterminowa strategia.

W raporcie CBRE uwzględniło kilka kluczowych miast europejskich:

  • Dublin,
  • Warszawę,
  • Frankfurt,
  • Berlin,
  • Sztokholm,
  • Amsterdam,
  • Madryt,
  • Paryż,
  • Londyn.

Z analizy wynika, że w 2021 roku we wszystkich badanych krajach średnioroczna inflacja była niższa niż wzrosty cen materiałów budowlanych. Z dużym rozdźwiękiem między tymi wskaźnikami mieliśmy do czynienia m.in. w Irlandii, Polsce, Niemczech czy Szwecji. – Inflacja była niemal dwukrotnie niższa niż wzrost cen materiałów budowlanych – zaznaczono.

Jednak sytuacja zmieniła się w tym roku. Dublin, Frankfurt, Berlin, Sztokholm, Amsterdam to miasta, w których inflacja wciąż jest niższa niż wzrost ceny materiałów budowlanych, ale już w Warszawie, Madrycie i Paryżu inflacja przegoniła ceny w budowlance. Londyn był jednym miejscem, gdzie te wskaźniki utrzymują się na tym samym poziomie.

Kiedy nastąpi stabilizacja cen?

Po dwóch latach gwałtownych wzrostów cen materiałów budowlanych w 2023 roku może dojść do ich spłaszczenia – wynika z szacunków CBRE. Jak wskazano, należy się spodziewać, że ceny w budowlance na europejskich rynkach wzrosną o 4-8 proc. w zależności od kraju.

– Prognoza zakłada, że w Dublinie, Frankfurcie, Berlinie, Sztokholmie, Amsterdamie, Madrycie, Paryżu inflacja będzie niższa niż wzrost cen materiałów budowlanych, ale ten drugi wskaźnik nie przekroczy 8 proc. – wskazano.

Z kolei w Warszawie dojdzie do "największego rozdźwięku między ceną materiałów budowlanych, która się ustabilizuje na poziomie 8 proc., a inflacją, która będzie na poziomie ok. 11 proc.". Jednocześnie dodano, że z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia w Londynie – cena materiałów budowlanych spadnie do ok. 3 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie ok. 7 proc.

Zdaniem Mroczek, spłaszczenie się trendu wzrostowego cen materiałów budowlanych sprawia, że w przyszłym roku na kluczowych rynkach można się spodziewać wznowienia wstrzymanych inwestycji. – Do tego dojdzie spodziewany spadek cen energii, co powinno ustabilizować rynek nieruchomości. Wiadomo jednak, że różne kraje w różnym tempie będą wychodziły z szoku ostatnich lat – podkreśla.

Jej zdaniem w Polsce pewnie będzie to dłuższy proces, ale to, jak tłumaczy — ma też swoje plusy. – Rosnące aktualnie ceny najmu sprawiają, że nasz kraj pozostaje atrakcyjny dla inwestorów, bo płynność rynku nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie. Docelowo jednak wszyscy czekają na to, aż okres niepewności się zakończy, a tego można spodziewać się w Polsce pewnie dopiero w 2024 roku – podsumowuje ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z cenami materiałów budowlanych? Kiedy może nastąpić stabilizacja? Eksperci przedstawiają prognozy - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski