MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z ustawą medialną? Gowin: Będę apelował do prezydenta Dudy o zawetowanie

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Co dalej z ustawą medialną? Gowin: Będę apelował do prezydenta Dudy o zawetowanie
Co dalej z ustawą medialną? Gowin: Będę apelował do prezydenta Dudy o zawetowanie Adam Jankowski
Trwa walka PiS o przeforsowanie nowelizacji ustawy medialnej. Choć marszałek Senatu Tomas Grodzki oświadczył, że izba wyższa prawdopodobnie zawetuje nowelizację w całości, to Paweł Kukiz zapowiedział, że zagłosuje wraz PiS za odrzuceniem senackiego weta. Z kolei lider Porozumienia Jarosław Gowin oświadczył, że w przypadku odrzucenia przez Sejm weta Senatu, zwróci się o zawetowanie ustawy do prezydenta Andrzeja Dudy.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział na antenie TVN24, że w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zbiorą się połączone komisje kultury, ustawodawcza i praw człowieka. - Będzie duże spotkanie - nie nazywamy tego formalnie wysłuchaniem publicznym - w największej sali senackiej – mówił.

Dopytywany, czy ustawa będzie zawetowana, czy raczej będą zgorszone do niej poprawki, odparł, że wielu senatorów - w tym on - uważa, iż nowelizacja powinna być „zawetowana totalnie”. - Ta ustawa nie powinna powstać, nie powinna wejść do Sejmu i sądzę, że Senat w tej materii zajmie radykalne stanowisko – mówił.

Odniósł się również do możliwości zawetowana ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Mam na imię Tomasz. Jak zobaczę, to uwierzę. Natomiast my musimy w Senacie zrobić wszystko tak, jak robimy zawsze. Porządnie, przy otwartej kurtynie, przy pogłębionej dyskusji, przy pełnej debacie i wtedy podejmiemy decyzję – stwierdził.

Kukiz za odrzuceniem senackiego weta

Jednak, nawet jeśli Senat zawetuje ustawę medialną, batalia o jej ostateczny kształt się nie skończy.

Paweł Kukiz zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że będzie głosował za odrzuceniem senackiego weta ws. nowej ordynacji. - Ja będę głosował zgodnie ze swoimi postulatami z 2015 r. Jednym z tych postulatów była dekoncentracja mediów na intencję przyszłej ich repolonizacji. Dla mnie niedopuszczalne jest, by ponad 49 proc. udziałów mogła posiadać jakaś amerykańska korporacja. Jedną z kluczowych przeszkód przy mojej pomocy dla PiS przy głosowaniu tej ustawy był dla mnie brak zapisów, które uniemożliwią spółkom Skarbu Państwa wykup akcji mediów prywatnych – tłumaczył dziennikowi polityk, dodając, ze dzięki poprawce Kukiz’15 zapisy ustawy zostały zmodyfikowane.

Gowin: Będę apelował do prezydenta o weto

Z kolei lider Porozumienia Jarosław Gowin podkreślił na briefingu prasowym w Sejmie, że wierzy, iż „na sali sejmowej znajdzie się dostatecznie liczna grupa odważnych, patriotycznie nastawionych posłów, którzy podtrzymają weto senackie, bo dzisiaj wszystko wskazuje na to, że Senat odrzuci tę ustawę w całości”. - Jeżeli nie, będę apelował do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy – zapowiedział.

To może być jednak trudne, bo warto przypomnieć, że kilka dni temu prezydent, przyjmując dymisję Gowina, odmówił spotkania z nim na osobności. Powodem było rozstanie Porozumienia ze Zjednoczona Prawicą i brak poparcia partii Gowina dla części rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie.

Ustawa medialna w Sejmie

11 sierpnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS. Nim doszło do głosowania, poseł Marek Suki poinformował, że komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę, wraz z częścią zgłoszonych poprawek (PiS i Kukiz’15). Zapowiedział także zgłoszenie kolejnej poprawki. – Zgłosimy tę poprawkę w Senacie. Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG. Żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24 – zwrócił się do posłów opozycji.

Po 1989 roku przez polską scenę polityczną przewinęło się mnóstwo partii politycznych. Niektóre z nich pozostały z nami na dłużej, a inne zniknęły bardzo szybko. W naszym zestawieniu prezentujemy te najdziwniejsze partie polityczne, które często miały bardzo abstrakcyjne postulaty lub zabawne nazwy. Wśród ich propozycji było m.in. wcielenie Polski do USA czy uznanie Bytomia jako centrum świata.Zestawienie zostało przygotowane na podstawie książki "Leksykon polskich partii politycznych" pod redakcją: Rafała Glajcara, Agnieszki Turskiej-Kawa i Waldemara Wojtasika. Sprawdź czy pamiętasz wszystkie te partie.Zobacz najdziwniejsze partie ------>

Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...

Sejm najpierw zagłosował nad odrzuceniem ustawy w całości, jednak wniosek przepadł W dalszej kolejności głosowane były poszczególne poprawki. W końcu posłowie zagłosowali nad przyjęciem ustawy medialnej w całości.

Za przyjęciem ustawy medialnej głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z ustawą medialną? Gowin: Będę apelował do prezydenta Dudy o zawetowanie - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski