Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze stopami procentowymi? BGK podaje kiedy zakończy się cykl podwyżek

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Zakładamy, że cykl podwyżek stóp procentowych zostanie zakończony w III kwartale bieżącego roku z poziomem stopy referencyjnej 6,75 proc. – czytamy w kwartalnym raporcie BGK
– Zakładamy, że cykl podwyżek stóp procentowych zostanie zakończony w III kwartale bieżącego roku z poziomem stopy referencyjnej 6,75 proc. – czytamy w kwartalnym raporcie BGK Joanna Urbaniec/ Polska Press
Zdaniem ekonomistów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), cykl podwyżek stóp procentowych zostanie zakończony w III kwartale bieżącego roku z poziomem stopy referencyjnej 6,75 proc. Oznaczałoby to, że Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym decyzyjnym posiedzeniu, które odbędzie się we wrześniu, dokona jeszcze jednej podwyżki, o 25 punktów bazowych.

Rada Polityki Pieniężnej w lipcu br. podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. Stopa referencyjna wzrosła z 6 proc. do 6,5 proc. Poprzedni raz tak wysokie pułapy osiągała w 2004 roku. RPP Rada Polityki Pieniężnej cykl podnoszenia stóp procentowych rozpoczęła w październiku 2021 r.

– Przewidywania się potwierdziły, nastąpiła niewielka, łagodniejsza wersja podwyżki stóp, co może powoli oznaczać wyhamowanie cyklu wysokich podwyżek wskaźnika referencyjnego – na co z utęsknieniem czekają kredytobiorcy, którzy co kwartał otrzymują harmonogram spłat z wyższą ratą. Przypomnę, że aktualnie WIBOR 3M wynosi już 7,12 proc. – komentowała dla nas lipcową decyzję RPP Natalia Bihun, ekspertka kredytowa Lendi .

Na jakim poziomie zatrzymają się stopy procentowe? Prognozy BGK

– Zakładamy, że cykl podwyżek stóp procentowych zostanie zakończony w III kwartale bieżącego roku z poziomem stopy referencyjnej 6,75 proc. – czytamy w kwartalnym raporcie BGK z prognozami makro.

Jak wyjaśniono, zakończenie cyklu podwyżek będzie pochodną w pierwszej kolejności osłabienia koniunktury w kraju i na najważniejszych rynkach eksportowych, w tym w Niemczech. – Pogorszenie koniunktury, które uwidoczni się także w danych z rynku pracy, ograniczy ryzyko wystąpienia inflacyjnych efektów drugiej rundy – napisano w kwartalnym raporcie BGK z prognozami makro, opublikowanym w środę.

– Korespondować z tym będzie spowolnienie akcji kredytowej (bardzo wyraźne w ujęciu realnym) notowane w pierwszej kolejności w segmencie kredytów hipotecznych oraz konsumpcyjnych. W konsekwencji maleć będzie wrażliwość RPP na wciąż pozostającą powyżej celu inflację o podażowym charakterze. Powyższe czynniki będą prowadzić do stopniowych redukcji stóp procentowych od około połowy przyszłego roku – dodano.

Z tabeli prognozy wskaźników rynków finansowych wynika, że stopa referencyjna NBP może spaść do 6,25 proc. w II kwartale przyszłego roku, następnie do 5,75 w III kwartale przyszłego roku, by na koniec 2023 roku znaleźć się na poziomie 5,50 proc.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 07.07.2022 roku kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna - 6,50% w skali rocznej (poprzednio 6,00%),
  • stopa lombardowa - 7,00% w skali rocznej (poprzednio 6,50%),
  • stopa depozytowa - 6,00% w skali rocznej (poprzednio 5,50%),
  • stopa redyskonta weksli - 6,55% w skali rocznej (poprzednio 6,05%),
  • stopa dyskontowa weksli - 6,60% w skali rocznej (poprzednio 6,10%)
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej ze stopami procentowymi? BGK podaje kiedy zakończy się cykl podwyżek - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski