MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Co komu zawinił działacz oświeceniowy?”. Zamojski pomnik Stanisława Staszica został zdewastowany

Bogdan Nowak
Ktoś pomazał farbą postument, na którym ustawiono popiersie. Nieczytelna jest także tabliczka opisująca działalność tego zasłużonego człowieka. Pomnik Stanisława Staszica w zamojskim Parku Miejskim został zdewastowany.

Dla ratowania się wspólnego w nieszczęściach

Jego związki z naszym regionem są bardzo silne. W 1816 r. Stanisław Staszic, działacz oświeceniowy, pionier spółdzielczości oraz m.in. publicysta, filozof i wolnomularz, założył w swoich dobrach fundację o nazwie Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie. Obejmowała ona dziewięć wsi, jedną osadę i część Hrubieszowa. Propagowano tam postęp kultury rolniczej, a chłopów zwolniono od pańszczyzny. Ponadto część ziemi włościanie otrzymali na własność.

W rękach TRH pozostały jednak dwa stawy, trzy młyny, lasy, tartak, cegielnia, kuźnia, browar, wytwórnia wódek, karczmy w siedmiu wsiach i m.in. część pól uprawnych. Dochody z nich przeznaczono głównie na utrzymanie szkół, szpitali oraz na opiekę nad starcami i sierotami. Te wszystkie rozwiązania były wówczas nowatorskie nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jak pisał Stanisław Staszic, wdrożono je "wzorem sprawiedliwego urządzenia włościan dla ratowania się wspólnego w nieszczęściach".

Nauczyciel synów ordynata

Stanisław Staszic miał także związek z Zamościem. Trafił on do tego miasta w 1781 roku jako nauczyciel synów ordynata Andrzeja Zamoyskiego. Pod jego wpływem napisał m.in. dwie znakomite książki o naprawie Rzeczypospolitej: „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego” (1787) oraz „Przestrogi dla Polski” (1790).

To wszystko miał podkreślać pomnik ustawiony w zamojskim Parku Miejskim. Odsłonięto go w 2014 roku z inicjatywy Towarzystwa Szkół Staszicowskich. Teraz pomnik został zdewastowany. Mieszkańcy Zamościa są tym oburzeni.

Brak dojrzałości sprawcy

- Nie rozumiem co takie popiersie może komuś przeszkadzać, co zawinił komuś działacz oświeceniowy? - dziwi się pani Joanna z Zamościa, którą w niedzielę spotkaliśmy w zamojskim Parku Miejskim. - Niestety te mazaje zostały namalowane farbą, która jest widoczna z daleka... Myślę, że ktoś nawet nie wiedział czyj pomnik niszczy… Bo jak inaczej? To świadczy o braku dojrzałości sprawcy i kompletnej niewiedzy na temat historii naszego kraju i jakości dokonań Stanisława Staszica.

- Ten pomnik powinien zostać szybko przez miasto odnowiony – kwituje inny mieszkaniec Zamościa. - Bo nie sądzę, że namierzą sprawców wandalizmu. Oby jednak tak się stało.

Rafał Zwolak, prezydent Zamościa odniósł się do tej sprawy. - Zgłosiliśmy tę dewastację na policję. Obecnie prowadzone są odpowiednie czynności - tłumaczy. - Gdy zostaną zakończone, ślady dewastacji będą usunięte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski